Categories Menu

Feltöltve feb 22, 2017 Kategória Fotók, Hírek, Médiatár, Pedagógiai esték

Kepes Andrást is teltház fogadta

Kepes Andrást is teltház fogadta

 

A 2016-os karácsonyi könyvvásár egyik slágere Kepes András legújabb könyve volt. Kiadója, a Libri néhány hónappal ezelőtt a népszerű író-műsorvezetővel, és persze frappáns szlogenjével reklámozta a Világképet: “Minden könyv hozzánk tesz valamit!”

Kepes András tegnap esti, Világkép című előadása kapcsán meggyőződhettünk arról, hogy a fenti mondat nem csak a könyvekre igaz. A Pedagógiai esték eddigi előadásairól a résztvevők – reményeink szerint – úgy térhettek haza, hogy 3 dolgot biztosan kaphattak útravalóul: élményt, tanulást és közel 2 óra feltöltődést. Hol varázslatosat, hol ismeretterjesztőt, hol elgondolkodtatót.

Kepes Andrástól az utóbbit kapták: a ’90-es/2.000-es évek egyik legsikeresebb televíziós személyisége most legújabb könyvével, a Világképpel érkezett hozzánk. Tartalmas, gondolkodtató előadása során részletes betekintést nyerhettünk napjaink egyik legsúlyosabb globális problémájának, a migrációnak a hátterébe. Kultúrák, civilizációk, nyelvek, vallások – csak néhány gondolat, amelynek mentén Kepes András jól felépített előadásában a kultúrák közötti párbeszéd fontosságára hívta fel a figyelmet.

A 2016/17-es tanévben immáron 5. alkalommal töltöttük meg színültig az IH Rendezvényközpont nagytermét – hasonlókra készülünk a folytatásban is. Tartsanak velünk!

Egy “törzsvendégnek” számító kollégánk a következőképpen fogalmazott a tegnap esti előadás kapcsán:

“Mi a titka a Mentorháló népszerűségének? Pedagógiai esték! De nem a pedagógia elefántcsont tornyába zárkózó megközelítésekkel. Előadásról előadásra megtelnek a széksorok pedagógusokkal, egyetemistákkal, szülőkkel, sőt: nyitott, érdeklődő nagyszülőkkel. Mert olyasféle ismeretterjesztő felvezetések ezek az estek, mint amilyen sokszínű a gyerekeket befolyásoló, őket körülvevő világ. Hiszen nemcsak a családok, nemcsak a pedagógusok nevelnek, hanem mindazok a jelenségek, kialakult vagy alakuló új szokások, cselekvésminták, amelyekkel naponta találkoznak a fiatalok. Amelyek megérik, hogy beszéljünk, olvassunk vagy előadásokat hallgassunk meg róluk.

Kepes András „Világkép”-estjén is szó esett a világ sokszínűségéről, a kultúrák ütköztetéséről, a globális méreteket öltő válságról, morálról, hagyományról, a világ egymástól távoli pontjain megfigyelt – ám furcsa módon mégis hasonló – rítusokról, szertartásokról, változásokról, pedagógiai kísérletekről, lakonikus statisztikai tényekről, éhínségről, gazdagságról, migrációról.

Oldott, könnyed, humort is megcsillantó stílusban mesélt tapasztalatairól, de nem erőltette a hallgatókra a véleményét, viszont mindenképpen elgondolkodtatott. Ebben a kaotikusan tarka valóságban érdemes eltöprengeni azon, hogy az együttműködés vagy a konfliktuskeresés ad-e segítséget a világ jobb megértéséhez, egyszeri életünk értelmesebb létéhez. Gondolkodásunkat követő választásainkért, döntéseinkért mi vagyunk a felelősek.

Azon tűnődtem, melyik pedagógiai est gondolatai fogtak meg leginkább? Nem tudok rangsort felállítani. Freund Tamásé, aki arra figyelmeztetett, hogy agyunk – elképesztő kapacitása ellenére – sem képes lépést tartani a technikai fejlődéssel? Vagy Vekerdy Tamásé, netán Csépe Valériáé, Boldizsár Ildikóé vagy másoké?

A tematikai (előadói) láncolatban már előre várom Várszegi Asztrikot éppúgy, mint a Prezi-estet és a többit.

Ha lesz rá jegy. Mert az érdeklődés miatt egyre gyakrabban találom szembe magam az értesítéssel: Teltház! Minden jegy elkelt!”

Más résztvevőink ezt mondták:

  • Saját tapasztalatai alapján nagyon jól vázolta a különböző kultúrák találkozását. Meggyőzően, elgondolkodtatva, finom diplomáciai eszközökkel, de nagyon jó stílusban beszélt. Szerencsések voltak azok, akik jól láthatták a képeket..  (Sajnos hátulról nem volt minden látható, ami a diákon szerepelt.) Jó lenne, ha megoldható lenne a képeket oldalra is kivetíteni, hogy a hátsó sorokból és élvezhetőek legyenek.
  • Olyan témákról is elgondolkodtatott, amelyek korábban eszembe se jutottak.
  • Jó volt hallani egy más kultúrákat nem csak könyvekből ismerő, valóban világlátott ember világképét.
  • Kicsit csapongó volt az előadás, hiányzott a jól követhető tagolás.
  • Örömmel hallottam ismét Kepes Andrást. Olyan témákról beszélt, amelyekről ritkán szoktunk mélységében gondolkodni. Olyan összefüggésekre irányította rá a hallgatóság figyelmét, amelyek felett el szoktunk siklani.
  • A hallottak alapján sok mindent újra át kell gondolnom.

Kepes András előadásáról a szegedma.hu oldalon Tóth Marcell írása ITT olvasható.

Az előadásról készített fotók pedig megtekinthetők lejjebb (a fotókat Kovács Ferenc és Matuszka András készítették, köszönjük):