Skip navigation

9.2.2 A Szakterületi féléves gyakorlatot kísérő konzultáció

A féléves szakmai gyakorlat időtartama alatt a minőségi kooperáció és a kompetenciafejlődés érdekében erős híd marad a hallgatók és szegedi képzőhely között azzal, hogy Intézetünk gyakorlati oktatói a kötelező kurzusfeladatok közé illesztve csoportos, valamint egyéni igény szerint - oktatói fogadóóra keretében- rendkívüli, individuális konzultatív tevékenységgel kísérik az összefüggő terepmunkát.

Az Útmutató 2. sz. mellékletében látható, hogy a gyakorlat feladattervébe beépül a szakmai konzultáció, melynek célja a gyakorlatok nyomon követése, szupervíziója.  A diskurzus a gyakorlati oktatók irányításával zajlik, amely elsősorban a hallgatói aktivitásra, kérdésekre, önreflexióra épül.

A konzultációk célja egyrészt a hallgatók felkészítése az összefüggő szakmai gyakorlatra, másrészt a gyakorlatok nyomon követése, monitorizálása: 

  • a féléves összefüggő szakmai gyakorlat során a hallgatók szakmai fejlődésének támogatása,
  • a szakmai önreflexió, a gyógypedagógus jelöltek egymástól való tanulásának előmozdítása,
  • a gyakorlati kompetenciák elsajátításának nyomon követése,
  • a mentor gyógypedagógusok által koordinált gyakorlatokon szerzett ismeretek és tapasztalatok rendszerezésével és elméleti beágyazásával hozzájárul a portfólió igényes elkészítéséhez is.

A konzultáció a terepgyakorlat és az elméleti ismeretek közti kapcsolatot megerősítve segítséget nyújt a gyógypedagógus-jelölt fejlődéséhez, szakmai reflexióinak elmélyítéséhez, a gyakorlati kompetenciák tudatosabb alakításához.

A szakmai konzultáció helye a Gyógypedagógus-képző Intézet, szervezési formája lehetőség szerint mikrocsoportos, mert a megbeszélések hatékonysága kis létszámú hallgatói csoportokban lehet optimális. Egy-egy szakmai konzultációra legfeljebb 8-10 fő hallgató beosztása lenne optimális. Ezt a kritériumot a magas évfolyamlétszámok miatt sajnos még nem minden csoportnál tudjuk betartani. A féléves gyakorlathoz kapcsolódó szakmai konzultációt úgy szervezzük meg, hogy a távolról utazó hallgatók is gond nélkül részt tudjanak venni. A konzultációs napon a gyakorlóhelyről való igazolt távollétnek számít.

Gyakorlati oktatóink további egyéni konzultációs lehetőséget is biztosítanak a félév során, melynek formája leggyakrabban az elektronikus levelezés.

A konzultációk sora kiegészül azzal, hogy Intézetünk gyakorlati oktatói a bázis partnerintézményeinkben (Szeged, Hódmezővásárhely) hetente egy napot jelen vannak a tavaszi szemeszterben. Ilyenkor egyéni igény szerint megbeszélik a gyakorlat tapasztalatait az Intézményvezetővel és a mentor gyógypedagógusokkal, valamint látogatják az összefüggő gyakorlatot teljesítő gyógypedagógus-jelöltek foglalkozásait is.

Amennyiben egy bázis gyakorló helyen 5-6 hallgató teljesíti egy időben az egyéni gyakorlatát, a szakmai konzultáció az adott gyakorlóhelyen is megszervezhető, melyet a gyakorlati képzésért felelős gyógypedagógiai intézeti oktató vezet. Ezeken a foglalkozásokon a gyakorlati feladatok egységes értelmezésére, a kérdések megfogalmazására, tapasztalatok kicserélésére is alkalom nyílik.