Hallgatók

Webra elérése

http://www.jgypk.u-szeged.hu/karrol/muveszeti-intezet/enek-zene-tanszek/kezdolap


ELJÁRÁSI REND AZ OSZTATLAN TANÁRKÉPZÉSBEN TÖRTÉNŐ SZAKVÁLTÁSI KÉRELMEK KEZELÉSÉRE

SZTE Tanárképző Központ
SZTE Oktatási Igazgatóság
 

Jogszabályi háttér:
283/2012. (X. 4.) Korm. rendelet a tanárképzés rendszeréről, a szakosodás rendjéről és a tanárszakok jegyzékéről
8. § (1) A hallgató kérelmére - a tanulmányi és vizsgaszabályzatban meghatározottak szerint, a második félév végéig - a szakpár legfeljebb egyik tanárszakjának, legfeljebb egyszeri megváltoztatására lehetőséget kell adni.
(2) A tanárszakon a 3. § (1) bekezdése a) pontja szerinti szakterületi elem legalább 60 kreditjének összegyűjtése esetén a hallgató átvételét kérheti alapképzési szakra.

(3) Az alapképzésre felvett hallgató az alapképzés szakterülete szerinti osztatlan tanárszakra a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kérheti átvételét. Az átvétel során a felsőoktatási intézmény dönt arról, hogy melyik tanárszakkal párosítva vehető fel a tanárszak és meddig, milyen feltételekkel kell a hiányzó krediteket összegyűjteni.


Általános szabályok

Szakváltás félév közben nem, csak új félévre engedélyezhető. A szakváltási kérelem beadási határideje az első félévben december 15., a második félévben május 31. A szakváltás feltételeinek a kérvény beadásának időpontjában már meg kell felelni.
Szakváltási kérelmet csak működő szakra, illetve szakpárra lehet benyújtani. Működő szakon, illetve szakpáron azt értjük, hogy azon a szakváltás után megcélzott évfolyamon a mintatanterv szerint haladó, aktív jogviszonnyal rendelkező hallgatók legyenek.
A szakváltási kérelmet a MODULO megfelelő űrlapján kell beadni, a kérelemhez csatolni kell az új szak bemeneti feltételeit igazoló dokumentumokat (szakmai gyakorlati vizsga, tanári alkalmassági vizsga, emelt szintű érettségi vizsga stb.)
Az illetékes Tanulmányi Bizottságnak a döntést a kérvény beadásától számított 30 naptári napon belül meg kell hoznia. A kérvényezési és az elbírálási folyamatnak a MODULO rendszerén keresztül, a szakváltás típusának megfelelő űrlapon kell történnie.
A szakváltási kérelmet el kell utasítani, ha a kérelmezőnek a felvételi pontszámítás szabályai alapján számítható pontszáma az eredeti felvételi évében nem érte volna el a felvenni kívánt szakon előírt jogszabályi minimumot. A pontszámításnak azonban a kérelem benyújtása idején meglévő pontszám az alapja, azaz ha például a kérelmező időközben szintemelő érettségit vagy nyelvvizsgát szerzett, akkor a pontszámát ezek figyelembevételével kell megállapítani.

 

1) Szakváltás az osztatlan tanárszakon belül
• Az osztatlan tanárképzésre felvett hallgatónak a második félév végéig lehetőséget kell adni a szakpár legfeljebb egyik tanárszakjának, legfeljebb egyszeri megváltoztatására.
• Szakváltásra a tanulmányok során legfeljebb egyszer van lehetőség. A szakváltást követően a hallgató a korábbi szakpárjára kizárólag új felvételi eljárás keretében vehető vissza.
• Teljes szakpár váltásra nincs lehetőség, ez kizárólag új felvételi eljárással valósulhat meg.
• Kizárólag a felsőoktatási intézmény által indított, működő szakpárra lehetséges a szakváltás. A szakváltási kérelem  elbírálásában a felvenni kívánt szakpárt gondozó Kar Tanulmányi Bizottsága az illetékes. Karközi szakpár esetén az eljáró Tanulmányi Bizottság a társkarral együttműködésben hozza meg döntését.
• A szak speciális bemeneti követelményeit (gyakorlati vizsga, emelt szintű érettségi stb.) a szakváltási kérelem beadása előtt teljesíteni kell.
• A szakváltási kérelmet el kell utasítani:
o ha a kért szakpár nem működő szakpár;
o  ha a kérelmező nem rendelkezik a szakpárra való felvételhez előírt bemeneti feltételekkel (szakmai gyakorlati vizsga, emelt szintű érettségi vizsga stb.).
• A Tanulmányi Bizottság pozitív döntéséhez az új szakot gondozó oktatási egység hozzájárulása is szükséges.
• A korábban szerzett kreditek beszámítására a szakváltási eljárás lezárulta után, a kreditátvitelre vonatkozó általános szabályok alapján kerülhet sor.
• A szakváltás következményeként előforduló, mintatantervtől történő eltérés esetén a Karok nem kötelezhetők a hallgató számára ütközésmentes órarend biztosítására; a tanulmányok szervezése a szakpáron a hallgató feladata és felelőssége.
• Az osztatlan tanárszak szakpárjából az egyik szak leadása önállóan nem lehetséges, mert a tanárképzés kizárólag szakpárban végezhető, és szakpáros oklevéllel zárható a képzés. További szakok felvétele kizárólag felvételi eljárás keretében, az adott évre vonatkozó felvételi eljárási szabályok alapján lehetséges.

 

2) Szakváltás osztatlan tanári képzésről BSc/BA képzésre
• Az osztatlan tanárszakon tanuló hallgató kérheti átvételét az egyik szakjának megfeleltethető alapképzési szakra. A kérelmet az alapszak szerint illetékes Tanulmányi Bizottság bírálja el, amely a megszerzett kreditek számát és jellegét mérlegelve dönt a kérvény elfogadásáról vagy elutasításáról.
• A szakváltási kérelmet el kell utasítani:
o ha a kért szak nem működő szak;
o  ha a kérelmező nem rendelkezik a szakhoz előírt speciális bemeneti feltételekkel (emelt szintű érettségi vizsga stb.).
• A Tanulmányi Bizottság pozitív döntéséhez az új szakot gondozó oktatási egység hozzájárulása is szükséges.
• A korábban szerzett kreditek beszámítására a szakváltási eljárás lezárulta után, a kreditátvitelre vonatkozó általános szabályok alapján kerülhet sor.

 

3) Szakváltás alapképzésről osztatlan tanárképzésre:
• Az alapképzésre felvett hallgató kérheti az átvételét az alapképzés szakterülete szerinti osztatlan tanárszakra. Az átvétel során a felsőoktatási intézmény dönt arról, hogy melyik tanárszakkal párosítva vehető fel a tanárszak, illetve meddig és milyen feltételekkel kell a hallgatónak a hiányzó krediteket összegyűjteni.
• A szakváltási kérelmet a felvenni kívánt szakpár anyakarának Tanulmányi Bizottsága bírálja el, amely vagy maga, vagy - karközi szakpár esetén - a társkarral együttműködésben hozza meg döntését.
• A Tanulmányi Bizottság pozitív döntéséhez a felvenni kívánt szakpár másik felét gondozó oktatási egység hozzájárulása is szükséges.
• A szakváltási kérelemhez mellékelni kell a beadás időpontjában két évnél nem régebbi, valamelyik magyarországi felsőoktatási intézményben tett, érvényes és sikeres tanári pályaalkalmassági vizsga igazolását, illetve az adott szakon meghatározott egyéb speciális bemeneti követelmények (gyakorlati vizsga, emelt szintű érettségi stb.) meglétét.
• A szakváltási kérelmet el kell utasítani:
o ha a kért szak nem működő szak;
o  ha a kérelmező nem rendelkezik a szakhoz előírt speciális bemeneti feltételekkel (szakmai gyakorlati vizsga, tanári pályaalkalmassági vizsga, emelt szintű érettségi vizsga stb.);
• A korábban szerzett kreditek beszámítására a szakváltási eljárás lezárulta után, a kreditátvitelre vonatkozó általános szabályok alapján kerülhet sor.

4) Az SzTE Zeneművészeti Karra vonatkozó speciális szabályok
• Az Előadóművészet alapszak és az egyszakos Zenetanár osztatlan mesterképzési szak közötti szakváltás szabályai:
o Szakváltás mindkét irányban működhet, de csak a két szak azonos szakirányai között kérhető.
o A kérelmet a tervezett szakváltást megelőző félévben kell beadni, melynek határideje:
o a tavaszi szemesztertől kérelmezett szakváltás esetén: december 31.
o az őszi szemesztertől kérelmezett szakváltás esetén: július 31.
• A kérelem elbírálásához a ZMK Tanulmányi Bizottsága a MODULO-rendszeren keresztül kikéri a szakváltásban érintett oktatási egység véleményét.
• A Zenetanár mesterképzési szak valamely szakirányára vonatkozó szakváltás csak abban az esetben engedélyezhető, amennyiben a hallgató rendelkezik a sikeres tanári pályaalkalmassági vizsga letételéről szóló igazolással, és azt kérelméhez feltöltötte.
• Mindkét irányú szakváltás esetén a korábban megszerzett kötelező szakmai kreditek elismerése automatikus.