Teremhasználat

Teremhasználati tájékoztató az SZTE JGYPK  Ének-zene Tanszék
oktatói, hallgatói számára

 


A tanszéken nagy értékű beruházások zajlottak 2009-2010-ben. Minőségük megóvása mindannyiunk érdeke, ezért kérem, vigyázzanak rájuk.

A 8103-as terem párnázott székeit 2009-ben vásároltuk 700 000,- Ft-ért annak érdekében, hogy koncerttermi légkört teremtsünk. Ezért kérem, a székeket semmi esetre se rakják egymásba, mert ez erősen rongálja azokat. Lábakat a székre cipővel feltenni még érintőlegesen sem szabad, mert maradandó nyomot hagy, hasonlóképpen itt tilos az étkezés. Ne hagyjanak maguk után papírpoharat, műanyag üveget, rágógumit, egyéb hulladékot; ezek elhelyezésére a folyosón lévő szemetesekben van mód. 


A 8103-as terem Boston zongoráját szintén 2009-ben vásároltuk 7 000 000 (azaz hétmillió Ft-ért. Minőségének megőrzése miatt feltétlenül szükséges a teremben elhelyezett párologtató óra után történő visszakapcsolása, mert különben a zongora szétszárad, a fa megvetemedik, a billentyűk leragadnak, a hangok tovább zúgnak. Az ablakokat mindig be kell csukni, a fűtőtesteket elzárva kell tartani.

A terem elhagyásakor kérem gondoljanak arra, hogy az önök után érkező oktató  és csoportja rendezett körülményeket találjon. Az oktató felelőssége, hogy a székeket, függönyöket, ablakokat a hallgatók a fentebb leírt rendben hagyják, mielőtt a termet bezárja, elhagyja. 


Az emeleti, nyitva tartott termekben lehet gyakorolni, amennyiben nincs órarend szerinti óra. A gyakorlást követően a pianínót (zongorát) le kell csukni, a takarót ráhajtani. A teremben a fűtést nullára állítani, az ablakokat becsukni, a villanyt lekapcsolni és a függönyt a helyére igazítani.

Az esetlegesen keletkező szemetet, ételmaradékot, rágógumit NEM a padban, hanem a folyosón lévő szemetesekben kell elhelyezni.


A folyosók felújítását 2010-ben fejeztük be, kérem tisztaságukat óvják. 

A károkozás büntetést von maga után.


Szeged, 2018. október 30. 

                                               Dr. Varjasi Gyula

                                                    tanszékvezető

 


Miért kell a zongorákat használaton kívül csukva tartani, és a takaróval beborítani? Mert rengeteg por, sőt krétapor is száll a levegőben, aminek egy részét a takaró felfogja, így nem rongálja a hangszereket. A zongorák szerkezete nagyon érzékeny, a por okozta tizedmilliméter nagyságú eltérések is a mechanika helytelen működését okozhatják, mint pl. a billentyűk leragadása, a kalapácsok elmozdulása.


Miért kell a fűtést zárva tartani? A kazán a padlástérben található, onnan érkezik a vastag, szigeteletlen csöveken keresztül a fűtőtestekhez a meleg víz. Maguk a csövek mindig forróak, és ez elegendő meleget ad  (az extrém -20 fokos hideget kivéve). A túlzott meleg a hangszerek szétszáradását okozza, ami egy idő után mechanikai hibákat hoz létre. A 2010. januári vizsgaidőszakban a 821. teremben valaki kinyitotta, majd elzárni elmulasztotta a fűtőtesteket, 37 fok volt a teremben, a zongoratakaró forró volt, és a zongora olyan mértékben károsodott, hogy két hangoló több órán keresztül próbálta az eldeformálódott fenéklemezt megfelelő formára csiszolni. A basszus hangoknál még mindig tapasztalható zúgás ennek a következménye.

Miért nem szabad a 8103. terem székeit egymásba rakni? A kárpiton meglátszik a rárakott szék keresztvasa – ez visszavonhatatlan, és már jó néhány széken rajta van. A kárpit kiszakad, szálak állnak ki belőle – ez is látható már néhány helyen.


A fekete műanyag székláb-dugók kiesnek – már találtunk ilyet is. Ennek hiányában a székek zajosak lesznek, rongálják a padlót. A szürke fém lábakon már meglátszik a fekete műanyag nyoma, ami jelentős esztétikai károsodást okozott már is. Ugyancsak meglátszanak a felrakott cipők nyomai, melyek  gusztustalanná teszik a székeket.

Miért kell rendet hagyni magunk után? Mert a rendetlenség nem esztétikus, kedvetlenül végezzük munkánkat a nem megfelelő körülmények között.