Axonometrikus ábrázolás



Ha térgeometriai alakzatokról  jól szemlélhetõ síkbeli rajzot szeretnénk készíteni, akkor erre a legalkalmasabb az axonometrikus ábrázolás.

A legszabadabb ábrázolási mód a klinogonális (ferdeszögû) axonometria:  ax1.euk  ax1.txt
 

Az itt ábrázolt alakzatokat, a szerepátadás módszerével könnyen átvihetjük  ortogonális (merõleges) axonometrikus ábrába, ha ott (egyszer) megszerkesztettük a tengelyekre esõ egységnyi szakaszok axonometrikus képét: ax2a.euk   ax 2b.euk    ax3.euk 

Ezekben a szerkesztésekben az alakzat képeit a hagyományos (körzõs-vonalzós) szerkesztés lépéseit követve készítettük. Itt azonban az alapadatok  - bázispontok - egymáshoz viszonyított helyének a megváltoztatása, mozgatása során elõfordulhat, hogy a keletkezet kép nem a szándékaink szerint épül fel. Így nem mindegy, hogy a a papíron azonos eredményt adó különbözõ szerkesztési lépések közül melyiket alkalmazzuk. Figyeljük meg, hogy az ax2b szerkesztésben elértük, hogy ne forduljon meg az alakzat, ha "alá" szeretnénk látni.

 Az ax4.euk fájlban megoldottuk, hogy a az ábrázolni kívánt alakzatok (melyek közül egy-egy külön fólián szerepel a " kocka" ill. a "valami") , forgathatók legyenek a térbeli koordinátarendszer Z tengelye körül.


Vissza: