Szilassi Lajos:

Egy átdarabolási feladat és története

 

Fermat szülőházában (ahol a nagy francia matematikus születésének 400. évfordulójával kapcsolatos ünnepségsorozat egyikén vehettem részt) megemlítettem, hogy a magyar matematikusok is készülnek egy nagy ünnepre, Bolyai János születésének 200. évfordulójára. A Bolyai név hallatán egyik vendéglátóm, Francois Padilla a decazeville-i középiskola matematikatanára azonnal elém tett négy kis fémlapból álló puzzle-készletet, amelyből ki lehetett rakni egy négyzetet, vagy egy szabályos háromszöget. (Később, nagy örömömre meg az iskola tanárai meg is ajándékoztak ezzel a "játékkal".) Többen bizonygatták, hogy ez Bolyai János konstrukciója, bár szerintem inkább Bolyai Farkasé lehetett. Mindenesetre én arra voltam büszke, hogy a Bolyai név ismerősen cseng egy - vasas szakmunkásokat képző - francia középiskolában, ők arra, hogy ezt a készletet az iskola egy olyan lézerrel működő gépével készítették, amely 0,01 mm pontossággal szabja darabokra a rozsdamentes krómacél lemezt. Bármelyik iskola joggal lehet(ne) büszke arra, hogy ilyen feladatok megoldására (is) használják azt a gépet.

 

Bolyai Farkas vezette be a "végszerűen egyenlő" síkidomok fogalmát. Két síkidomot végszerűen egyenlőnek nevezett, ha az egyiket véges sok darabra szétvágva a kapott darabokból összeállítható a másik, vagyis ha a két síkidom véges számú, páronként egybevágó darabra osztható. Gondoljuk meg: a síkidomok közötti "végszerűen egyenlő" reláció sokkal szigorúbb, mint az, hogy két síkidom "egyenlő területű".

Bolyai Farkas nevéhez fűződik az a tétel, miszerint az egymással egyenlő területű sokszögek végszerűen is egyenlők.

E tétel egyik jelentős segédtételének tekinthető az alábbi állítás, melynek a pontos bizonyítását olvasóinkra bízzuk.

Egy hegyesszögű háromszöget daraboljuk át egy vele egyenlő területű négyzetté.

Legyen az ABC (hegyesszögű) háromszög AB oldalának a felezőpontja F1, BC oldalának a felezőpontja F2 . Legyen D az AC oldalnak az a pontja, melyre igaz, hogy DF2 a keresett négyzet oldalának a hossza, (pl. valamelyik oldalának, valamint az ehhez tartozó magasság felének a mértani közepe.)

Legyen az A pont D-re vonatkozó centrális tükörképe M, az MC szakasz felezőpontja E . Legyen az F1 pontnak az F2D  szakaszra eső merőleges vetülete T1, az E pont  ugyancsak  F2D-re eső merőleges vetülete T2 .

Daraboljuk fel az ABC háromszöget a DF2, F1T1 és ET2 szakaszok mentén.

Azt állítjuk, hogy az így kapott síkidomok átrendezhetők a PQT2R négyzetté, amelyben a PKML négyszög a T1F1BF2 négyszögnek a BM vektorral eltolt képe, a KQDM négyszög az ADF1T1 négyszögnek a D-re vonatkozó centrális tükörképe, az ERLM négyszög pedig az  ET2F2C négyszögnek az E-re vonatkozó centrális tükörképe.

Azt kell tehát belátni olvasóinknak, hogy ezekkel az egybevágósági transzformációkkal valóban egy négyzetet állítottunk össze a háromszög darabjaiból.

Nehezebb kérdés annak a belátása, hogy egy hegyesszögű háromszöghöz mindig megtalálható az az F2D szakasz, amelynek hossza a háromszöggel egyenlő területű négyzet oldala, és erre teljesül, hogy  azaz AM<AC, továbbá az F1  és E pontoknak az  F2D  egyenesre eső merőleges vetületei az F2D  szakasz belső pontjai lesznek.

További kérdés, hogy szükséges-e az a kikötés, hogy az ABC háromszög hegyesszögű legyen. Milyen háromszögekre teljesül a fenti feltétel?

Itt jegyezzük meg, hogy ezzel az eljárással átdarabolható a háromszög egy olyan téglalappá is, amelynek egyik oldala egy a fenti feltételeket kielégítő tetszőlegesen választott F2D szakasz.

Ennek a tételnek az igazolásával mennyire jutottunk közel a Bolyai-tétel bizonyításához?

Végül vizsgáljuk meg - a vicc kedvéért - az alábbi kérdést: Igaz-e, hogy ha az ABC háromszög szabályos, akkor ,vagyis  M az AC oldal felezőpontja? A rajz alapján úgy tűnik, igaz. Ha nem, "mennyire" nem?