Események

2019.

X. Bor Pál Fizikaverseny Döntő 2019. április 27.

2019. április 27-én került megrendezésre a jubileumi, X. Bor Pál Fizikaverseny döntő fordulója az Általános és Környezetfizikai Tanszék szervezésében.
A névadó BOR PÁL hosszú oktatói pályafutásának nagyon jelentős részében Karunk jogelődjeinél dolgozott. Szentesen született 1919. június 4-én. Tanári diplomáját a szegedi egyetemen szerezte, majd néhány évig Orosházán dolgozott. 1956-ban került Szegedre Karunk Fizika Tanszékére, ahol nyugdíjazásáig dolgozott.
Az idei döntő résztvevőit és vendégeit a megnyitón köszöntötte Dr. Farkas Zsuzsanna, az Általános és Környezetfizikai Tanszék vezetője, Prof. Dr. Bor Zsolt akadémikus, az SZTE emeritus professzora, Bor Pál tanár úr fia, Dr. Döbör András, a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar dékánja, Prof. Dr. Szabó Gábor akadémikus, az SZTE prorektora, Prof. Dr. Zimányi László, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád megyei Csoportjának elnöke és Csányi Sándor, a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium igazgatóhelyettese, a verseny főszervezője.
A névadó születésének 100. évfordulója alkalmából tiszteletére készült emlékkiállítást Prof. Nánai László a Tanszék emeritus professzora nyitotta meg.
A versenyek mindenkori eredményei az alábbi linken érhetők el:
http://borpal.hu/feladatok.html

Prof. Dr. Bor Zsolt: Az emberi látás fizikája from JGY TV on Vimeo.

2018.

61. Országos Fizikatanári Ankét

2018. március 14-17. Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és a Szegedi Tudományegyetem szervezésében 2018. március 14-17. között került megrendezésre a 61. Országos Fizikatanári Ankét és Eszközkiállítás, amelynek Karunk is egyik színhelye volt. Az Ankéton a Tanszék dolgozói szép szakmai sikereket értek el: az Ankét eszközkiállítása különdíját Farkas Zsuzsanna “Torricelli nyomában – egy történelmi fizikai kísérlet bemutatása” című projektje, az Ankét műhelyfoglalkozásainak egyik első díját pedig Sós Katalin “A szentjánosbogártól az organikus LED-ig” című előadása kapta. Több mint százan látogatták meg a Természetismereti Tudástárat, ahol Ilosvay György előadását szűnni nem akaró vastapssal köszönte meg a közönség. A Fizikai Szemle áprilisi számában az ankét-összefoglalója fényképeket is közöl Karunkról.


Nánai László 70

Az Általános és Környezetfizikai Tanszék 2018. május 24-én Ünnepi ülés keretében köszöntötte Nánai László professzor urat 70. születésnapja és Professor Emeritus kinevezése alkalmából. Dr. Farkas Zsuzsanna tanszékvezető asszony gratulációja után köszöntőt mondott Dr. Döbör András, Karunk dékánja, prof. Dr. Szatmári Sándor intézetvezető egyetemi tanár (SZTE TTIK), prof. Dr. Hopp Béla tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE TTIK), prof. Dr. Bálint Ágnes (Temesvári Nyugati Tudományegyetem), Dr. Benkő Zsolt István intézetvezető főiskolai tanár (SZTE JGYPK), Dr. Fábián László tudományos munkatárs (MTA SZBK) és Dr. Sós Katalin főiskolai docens (Általános és Környezetfizikai Tanszék).

Nánai professzor úr az Általános és Környezetfizikai Tanszék jelenlegi és nyugalmazott dolgozói körében

2017.

Science on Stage Festival 2017

Dr. Farkas Zsuzsanna fizika szakos tanítványával, Kiss Eszterrel 2017. június 29 - július 2. között részt vett a nemzetközi Science on Stage festival 2017 rendezvényen, Debrecenben. Projektjük címe: Pocket Experiments. A nemzetközi konferenciára készült egy video felvétel:

Ugyanezen a konferencián a projekt meghívást kapott Prágába, a Charles Egyetem Matematika és Fizika Karára, egy szeminárium keretében történő bemutatkozásra. A projekt posztere letölthető itt.

2016.

Mindenki Akadémiája, Sós Katalin: Rejtett fizika a festészetben

Dr. Sós Katalin a Mindenki Akadémiája televíziós előadás-sorozatban (M5 és Duna Televízió) szerepelt 2017 júliusában. Az előadás címe: Rejtett fizika a festészetben. A műsorban ismert festők (Csontváry, Munch, Munkácsy, Leonardo) munkáin keresztül mutatta be, hogyan jelennek meg a természeti fénytani jelenségek az egyes műalkotásokban. Egyben ezeknek a folyamatoknak az optikai magyarázatát is megadta, egyszerű kísérletekkel igazolva és modellezve a látottakat.


87. Ünnepi Könyvhét

A 87. Ünnepi Könyvhéten, 2016. június 9-én, a Dugonics téren, a SZEK JGYF Kiadó sátránál mutatkozott be az Általános és Környezetfizikai Tanszék oktatójának, Sós Katalinnak a szerkesztésében napvilágot látott Környezetfizika című egyetemi tankönyv.
A kötetet a szerkesztő Sós Katalin, egyik szerzője Nánai László és lektora Karancsi Zoltán mutatta be.
A Környezetfizika című egyetemi tankönyv a magyarországi felsőoktatási intézményekben környezetfizikát oktató kollégák közös munkája. Az alkotók elsődleges célja az volt, hogy a környezettudománnyal kapcsolatos témák fizikai jellegét, a jelenségek közötti összefüggések fizikai alapjait és kutatási módszereit egységes elvek alapján, egységes keretben mutassák be.


Magyar Fizikus Vándorgyűlés

Szegeden, az MTA Biológiai Kutatóközpontban került megrendezésre 2016. augusztus 24.-27. között a Magyar Fizikus Vándorgyűlés. A Vándorgyűlés "A fizikaoktatás kutatásának hazai és nemzetközi irányai" szekciójában tartott előadást Sós Katalin, az Általános és Környezetfizikai Tanszék docense a Fizikai folyamatok a természetben, a téma megjelenése a Nemzeti Alaptantervben címmel.


Science on Stage természettudomány-tanítási hazai fesztivál

2016. október 7-9 között a debreceni Agóra Tudományos Élményközpontban került megrendezésre a Science on Stage természettudomány-tanítási hazai fesztivál, amely egyben a 2017-es nemzetközi fesztivál előválogatója is volt. A vezértémák: Tudomány a legfiatalabbaknak, Természettudomány és környezet, IKT a természettudományok oktatásában, Befogadó tudomány, Együttműködés a természettudományban, Alacsony költségű tudomány. Ezen a konferencián vett részt Farkas Zsuzsanna, az Általános és Környezetfizikai Tanszék oktatója, hallgatójával, Kiss Eszterrel. Projektjük címe: Pocket experiments, mottója: Szertár kis helyen. Céljuk az volt, hogy olyan kis eszközigényű, könnyen mozgatható, egyszerű kísérleteket gyűjtsenek össze, amelyek elférnek akár egy tanári köpeny zsebében is, és ezért bemutatásuk kisebb logisztikai terhelést jelent a tanár számára, mint a klasszikus, frontális módon bemutatható tantermi kísérletek.
A projekt sikeresen tovább jutott a 2017-ben ugyancsak Debrecenben megrendezésre kerülő nemzetközi konferenciára.


A légnyomás méréséül szolgáló Torricelli cső

4. A JGYPK Általános és Környezetfizikai Tanszéke a Tudástárral együttműködve, a Kar támogatásával készítette el, s állította fel a JGYPK központi épületének udvarán a légnyomás méréséül szolgáló Torricelli csövet, emléket állítva ezzel Evangelista Torricellinek, a légnyomás első nagyformátumú kutatójának.
Az avatásra, a monumentális kísérleti eszköz és kísérlet bemutatására 2016. november 8-án A Magyar Tudomány Napja kari rendezvényén került sor, amelyen részt vett és beszédet mondott egyetemünk rektora Prof. Dr. Szabó Gábor, karunk dékánja Dr. Marsi István és a Tanszék vezetője Dr. Farkas Zsuzsanna. Torricellit kosztümös jelmezben Torma Gábor hallgató, matematika-fizika szakos tanárjelölt személyesítette meg. Az esemény során került leleplezésre a belső udvari falra szerelt emléktábla is.

Archívum