I.3.1. A legfontosabb szabályok:

A pálya

A pálya téglalap alakú, hossza 16 méter, szélessége 8 méter. Egyéni mérkőzés esetén a pálya szélességét 4,5 méter kell csökkenteni.

A pályák közepét háló választja el, melyet mindkét oldalon hálótartó oszlop tart. A hálónak legalább olyan hosszúnak kell lennie, hogy a pályát széltében lefedje, szövésének pedig olyan sűrűnek, melyen nem fér át a labda. A hálót legalább 170 cm, legfeljebb 180 cm magasan kell felfüggeszteni.

A pálya széleit szalagokkal kell jelölni, melynek 2,5 - 5 cm között kell lennie. Minden méretet a vonal külső szélétől kell mérni, a vonalak színének pedig élesen különböznie kell a homok színétől.

A labda

Az ITF hivatalosan elfogadott labdái közé tartozó Play and Stay alacsony nyomású narancs labda.

(http://www.online-teniszakademia.com/beach_tennis.html)

 

Az ütő

Az ütő hossza 50 cm, szélessége 26 cm, vastagsága pedig 38 mm lehet. Az ütő fejének felületén 9-13 mm átmérőjű lyuk lehet, aminek a száma nincs meghatározva. Az ütő fejének laposnak kell lenni, hossza 30 cm, szélessége pedig 26 cm lehet.

A strandtenisz számolása

A szettek számolása két vagy három nyert szettig tart. A rendezőnek előre be kell jelenteni, hogy a szetteket két különbséggel kell megnyerni, vagy tie-break-kel kell eldönteni a szett eredményét. Amennyiben két különbséggel kell nyerni, az a csapat nyeri a szettet, amely előbb eléri a hat nyert gémet legalább két gém különbséggel. Amennyiben ez nem jön létre, a szettet addig kell játszani, amíg a két különbség ki nem alakul az egyik csapat javára. Ha tie-break-kel dől el a szett sorsa, a teniszben is alkalmazott tie-break szabályai érvényesek 6-6-os állás után. A gémen belüli számolás megegyezik a teniszben alkalmazottal.

A szerváló és a fogadó

A két csapatnak a háló két ellentétes oldalán kell állnia. Az adogató az a csapat, mely játékba hozza a labdát, a fogadó pedig az a csapat, mely az adogatás után a labdát visszaütni szándékozik. A fogadó csapat tagjai a saját térfelükön bárhol elhelyezkedhetnek.

A sorsolás

A meccs előtti sorsoláson az dől el, hogy melyik csapat kezdi az adogatást és a két csapat melyik térfélen kezdi meg a játékot. Székbíró jelenlétekor a sorsolást pénzérme feldobásával kell végezni.

Térfélcsere

A csapatoknak az első és minden páratlan számú gém után térfelet kell cserélniük, a tie-break-ben pedig négy pontonként kell térfelet cserélni.

Az adogatás

Az adogatónak az adogatás megkezdése előtt nyugodtan kell állnia az alapvonal mögött vagy annak képzeletbeli meghosszabbításánál. Az adogató az egyik kezével elengedi a labdát, majd megüti az ütővel. Az adogató mozdulat akkor fejeződik be, amikor az adogató eltalálja vagy elvéti a labdát. Az a játékos, akinek csak egy keze van, a labda feldobásához használhatja az ütőt is. Második adogatás nincs, a necces adogatás is számít. Az adogatónak meg kell várnia, amíg az ellenfél kész a fogadásra, a fogadóknak azonban ésszerű időn belül készen kell állniuk.

A fogadás rendje

A fogadók bármikor bárhogyan felállhatnak és egy gémen belül is pozíciót válthatnak.

A standtenisz játék az alábbi videón tekinthető meg: