I.4.1. A legfontosabb szabályok:

A csapat kialakítása

• A strandkézilabda mérkőzéseket női, férfi és vegyes csapatok is játszhatják.
  • A csapat 8 játékosból áll, a játék már 6 játékossal elkezdhető. Csapatonként 4 játékos tartózkodik a játéktéren, beleértve a kapust is.
  • A mérkőzés alatt a csapatnak egy kapust szerepeltetnie kell, aki bármikor szerepelhet mezőnyjátékosként is. A mezőnyjátékos szintén bármikor átveheti a kapus szerepét és a feladatkörét. A játékosok mezítláb vagy zokniban léphetnek pályára.

A játéktér

• A játéktér 27 méter hosszú és 12 méter széles terület, mely áll egy mezőnyből és két kapuelőtérből.
  • Felszínét finom, apró szemcsés homok borítja, melynek 40 cm mélynek kell lennie.
  • A pálya kialakításához legfeljebb 8 cm-es rugalmas szalagokat kell használni. A kapufák közötti gólvonalat szintén ki kell jelölni.

A labda érintése
  • A teremkézilabdázáshoz hasonlóan ebben a sportágban is csak kézzel lehet a labdához hozzáérni és 3 másodpercnél tovább nem lehet tartani.

A kapu és kapuelőtér

• A kapu az alapvonal közepén helyezkedik el, melyet biztonságosan kell rögzíteni. A kapuk magassága 2 méter, a szélessége 3 méter.
  • A kapukat hálóval kell ellátni, rögzítésnél ügyelni kell arra, hogy a kapuba dobott labda a kapuban maradjon.
  •  A kapuelőtér vonalat a kaputól 6 méterre az alapvonaltól kell kijelölni az alapvonallal párhuzamosan.

A játékidő

• A mérkőzés két félidőből áll, mindkét félidő időtartama 10 perc, közöttük a szünet félidőben 5 perc. A félidők eredményeit önállóan kell értékelni. Ha a félidő eredménye döntetlen, akkor az „arany-gól" szabály lép érvénybe.
  • A játék kezdetekor érme feldobásával döntik el a térfél és a cserehely választást. A sorsolást nyerő csapat választja meg vagy a játéktérfelet, vagy a cserehelyet.
  • Félidőben a csapatok cserélnek térfelet, de cserehelyet nem.

A cserehely

• A játékosok részére cserehely lehetőséget kell biztosítani az oldalvonalon kívül, mely 15 méter hosszú és megközelítőleg 3 méter széles. A kapusnak a játékteret a cserehely oldalvonalánál, vagy annak meghosszabbításán a saját kapuelőtérhez tartozó oldalvonalon át kell elhagyni vagy léphet be a játéktérbe.

A labda

• A mérkőzést csúszásmentes gumilabdával játsszák. Férfiaknál 54-56 cm kerületű, nőknél 50-52 cm kerületű. Gyerekeknél kisebb labda is használható.

A gól

• Gólt érnek el, ha a labda teljes terjedelmével átjut a gólvonalon. Amennyiben szabálytalanság történt, és a labda a kapuba jut, gólt kell ítélni. Látványos gólokat - légpasszal, fordulattal, test mögött - két ponttal kell jutalmazni. A 6 méteres dobásért 2 pont jár. Gólt követően kidobással folytatódik a játék.
  • A kapus által szerzett gól két pontot ér.

Mérkőzés eldöntése

• Ha valamelyik félidő végén döntetlen az állás, úgy az „aranygól' szabályt kell alkalmazni, aki ezt követően az első gólt dobja, az lesz a félidő győztese.
  • Ha mindkét csapat megnyer egy-egy félidőt, akkor a „szétlövést" (egy játékos a kapus ellen) kell alkalmazni.
  • A szétlövéshez csapatonként 5-5 játékos jogosult végrehajtani a dobásokat. Ha ezek közül a kapus is részt vesz a szétlövésben, mezőnyjátékosnak számít és a dobott gólja egyet ér.

A pálya építése és a játék rövid szabály ismertetése az alábbi videón érhető el:

Bedobás

• Bedobással kell játékba hozni a labdát, ha az teljes terjedelmében áthalad az oldalvonalon, vagy a védőcsapat játékosát érintve az alapvonalon.
  • Az egyik lábbal az oldalvonalon állva kell végrehajtani a bedobást.

Kidobás

• A kapus a kapuelőtérből kidobással hozza játékba a labdát, ha gólt ér el az ellenfél, ha a kapus birtokolja a labdát, ha az alapvonalon túlra kerül a labda a kapusról vagy valamelyik támadó játékostól.

Szabaddobás

A játékvezető megszakítja a játékot és az alábbi esetekben ítélnek szabaddobást:

• a labdát birtokló szabálytalanságot követ el, s emiatt nem tarthatja meg a labdát
  • a védekező csapat szabálytalansága miatt a támadócsapat elveszíti a labdát.

Büntetődobás

• Büntetődobást kell ítélni a tiszta gólhelyzet akadályoztatásáért. A büntetődobást a kapuelőtér vonal elől kell végrehajtani, sípszó után 3 mp-el.

Büntetések

• Meghatározott esetekben ideiglenes kiállítást kell végrehajtani. Az időleges kiállítás a vétlen csapat által elért gólig tart.
  • Ugyanazon játékos második kiállítása kizárást von maga után. A kizárt játékosnak el kell hagynia játékteret.