I.8.5. Labdás technikai elemek

1. Labdaátvételek helyben

Az ütő tenyeres oldalával fontos a labdát átvenni annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb tovább lehessen passzolni a labdát. Ha fonákra érkezik az átadás, mihamarabb át kell venni a labdát a tenyeres oldalra a biztonságos labdakezelés érdekében.

Futás közben: a lendület elvesztésére figyelni kell, a sebességet a labda gyorsasága határozza meg. Figyelni kell, hogy a lendület elvesztése ne legyen meghatározó, törekedni kell a tenyeres oldal használatára, a labdatartás. A test enyhén előre dől, a súlypont közelebb kerül a talajhoz, ezáltal törekedni tudunk a stabil egyensúlyi helyzetre. Ütő a test mellett helyezkedik el, a tenyeres oldallal a labda átvételére irányítjuk, vagy ha ez nem sikerülne, a fonák oldalt is alkalmazhatjuk.

Szemből érkező labda átvétele: az ütőt a test mellett kell tartani, a térdek kissé hajlítva, súlypont süllyesztésével törekedni kell a tenyeres oldali labda átvételre. Tekintet csak ki ideig van a labdán.

Oldalról érkező labda átvétele: a mozgás iránya előre irányul viszont az ütővel kicsit hátrébb nyúlva kell a labdát átvenni, így ebben a helyzetben a törzs kicsit hátrafelé dől és a bal vagy a jobb láb van előrébb, hogy a mozgás folyamatos legyen.

Hátulról érkező labda átvétele: törekedni kell az ellentétes oldalra történő elfordulásra, hogy az átvételt a tenyeres oldalra tudjuk fogadni. A fonák oldal inkább kényszerhelyzetbe alkalmazható, itt is ügyelni kell a mozgás folyamatosságára.

Mellmagas labda átvétele: a mellkassal megszelídített labdát a földre érés után biztonságosan kell az ütő tenyeres oldalában tudni. Ha a labda fejmagasságban repül, lehetőség van a labdát megszerezni levegőből történő leszedéssel.

Csípő alatt érkező labda átvétele: a lábbakkal irányítottan tudjuk a labdát megszerezni, hisz ha a labda laposan gurul célszerű az egyszeri önszöktetés, hogy lépéselőnybe kerüljünk az ellenféllel szemben. Másodjára már nem érhetünk labdához.

2. Passzok

Lapos tenyeres és fonák passzok: a passznak megfelelő erejű legyen, hogy a társ minél könnyebben átvegye és ezzel helyzeti előnyhöz jusson. Fonákoldallal végzett passzok helyzeti előnyt ad és kiszámíthatatlanabbá teszi az átadást, de biztosabb, ha törekedünk a tenyeres oldallal történő az átadásra.

Emelt tenyeres és fonák passzok: ha az ellenfél nem ad lehetőséget a pontos lapos passzok kivitelezésére, akkor enyhén megemelt passzt kell alkalmazni. Ebben az esetben a „tollnak" és az ütőnek a test felé kell dőlni, hogy az emelés eredményesen létrejöjjön.

A passzok irányuk szerint lehetnek:

  • Előre
  • Hátra
  • Oldal irányú

Gyakorló feladatok az alábbi videón érhető el:

 

3. Labdavezetés

 

A labdavezetés elengedhetetlen a floorballban, hiszen az a játékos, aki jól vezeti és tartja meg a labdát az ügyeskedése révén egy vagy két ellenfél figyelmét is magára vonja, míg más szabadon mozgó társának passzolva előnyhöz juttathatja csapatát.

4. Kapura lövések

Ütéssel: ami lehet tenyeres vagy fonák oldallal a guruló labdát megütni. A labda megütéséhez az lehetőleg egész test súlya felhasználható, hogy a lehető legnagyobb erővel tudjuk megütni a labdát. A test oldalirányban és előre is jobban bedől a testsúly legnagyobb kihasználása miatt. Az ütés 3 szakaszra osztható fel, a lendítési, a megütési, a kivezetési szakasz. A fonák megütéseknél a kapunak kicsit háttal kell fordulni és a test mellől kell az ütést végrehajtani, itt nem kell a testtel az ütésre erőt kifejteni, inkább csak a kiegyenesedett állásból kell végrehajtani az ütést.

„Húzással": a kapura lövésnél a labda végig az ütő „tollában" helyezkedik el és a testsúly segítségével, a test mellől indított ütő, a talajon való húzásával érjük el a kívánt lövési erőt. A két részből állnak az ütés fázisai, a húzás megkezdése és a kivezetési rész.

A gyakorlatok az alábbi videón érhetők el:

 

5. Cselezés

 

A floorballban is fontos a cselezés és igen nagy szerepet is kap, mivel előnyre tehetünk szert illetve az ellenfél megtörésére is szolgál.

Indulócselek, futócselek: a labda biztos megszerzésének tudatában a hirtelen megindulással és mozgás közbeni cselezések megzavarják, elbizonytalanítják az ellenfelet, ezáltal kihasználhatjuk az ebből adódott előnyöket. A futás sebességével, gyorsaságával és irányváltoztatásával is előnyt lehet szerezni magunknak.

Átadáscselek, lövőcselek: az ütő „toll" részével kicsit terelgetve a labdát a kicselezni szánt játékos figyelmét elvonva a biztos passzolási útvonalat színlelve ellentétes irányba passzolhatunk. Lövőcselt a kapura lövés előtt alkalmazunk, a megütés előtt a lendítési szakaszt cselként használjuk. Ez által a kapus vagy a védő elmozdul így lehetőséget adva a passzra vagy a kapura lövésre.

6. Védőtechnika

Blokkolások: a helyben történő blokkolást a szabadütés pillanatában lehet alkalmazni, ha a labdát lepasszolták máris a mozgásban történő blokkolásra kell áttérni.  A blokkolás történhet ütővel, testtel a labda magasságától függően. A testtel való blokkolásnál az egyik láb térdével is érinthetjük a talajt a lapos lövések magasabb arányú blokkolása érdekében.

Szerelés: a labda megszerzésére irányuló mozgás, a szerelés. A labda megszerzése előtt az ellenfél mozgását követni kell, ritmust felvéve lehetőség szerint labdát el- vagy ki kell ütni. Szerelni lehet úgy, hogy a labdát, ha nem az ellenfél ütőjén van lábbal elhúzzuk, addig zavarjuk a játékost még ő maga hagyja el, abban a pillanatban, amint nincs az ütőjén a labda az ütő „tollával" elhúzzuk vagy megütjük a labdát. A szerelés során a szabályokat ne sértsük meg. A szerelésnek gyorsnak, határozottnak és megfelelően agresszívnak kell lennie, hogy ne adjuk meg a lehetőséget az ellenfél játékosának a támadásra.

Ütközések: a floorballban csak a váll-váll elleni ütközések az engedélyezettek. A labda megszerzésére és megtartására ehet az ellenféllel ütközni, ami szabályos. A durvább ütközéseket a szabályok betartatásával büntetik.

7. Kapustechnika

A kapus más sportágak kapusaival ellentétben nem a lábain áll, hanem a térden állva helyezkedik el. A felkarját vízszintesen, az alkarját pedig függőlegesen tartja. A lábszárát befelé fordítja, a lábfeje egymáshoz ér.

Helyezkedés: a kapusnak a labdára kell helyezkednie úgy, hogy a testével követi a labda mozgását. Ha a kapus a bal kapufától indul, akkor ott a rövid oldalt kell fognia, úgy hogy a testével a kapufa mellé áll és a hosszú oldalra szánt lövéseket fogja.

8. Labdatechnikai gyakorlatok:

A cél megtanulni a labda irányítását és a bot kezelését. A gyakorlatban az edző megmutatja a mozgás irányát a kezével, és a játékosok abba az irányba mozognak a labdával:

  • Amikor az edző a kezét jobbra vagy balra tartja, mutatva az irányt, a játékosoknak abba az irányba kell haladniuk.
  • Amikor az edző egyenesen a játékosokra mutat, a játékosoknak visszafelé kell haladni.
  • Amikor az edző megfújja a sípot, a játékosoknak egy 5 méteres hajrázást kell tenni, majd vissza kell térni a saját helyükre.

  • Labdavezetés a bóják között különböző feladatokkal (teljes 360 fokos fordulatok a bójáknál, csak a labda kerüli a bóját, bóják előtti cselezések).

9. Labdapasszolási feladatok

A cél a pontos passzolás végrehajtása, irányítani a passzolást:
  • Először alakítsunk párokat és helyezkedjenek el úgy, ahogy a kép mutatja.
  • Passzoljanak különböző formában egymásnak.
  • Először kis távolságból passzoljanak, majd növeljük a távot.
  • A magas passzolásokat irányítani kell a test használatával.

10. Labdaátvétel és lövés

A cél megtanulni, hogy hogyan kell lőni és a labdát átvenni futás közben. A helyes technikai végrehajtás eredményezi az 1:1 játékot. Félpályáról átadással indul a játék, a passzolóból lesz a védő, kapura töréssel a védő ellen sikeres támadó játékot kell végrehajtani.

 

A gyakorlatok az alábbi videón érhető el: