Összefoglaló az Az „adásban” nincs zavar című konferenciáról

 

A Gyógypedagógus-képző Intézet hatodik alkalommal rendezte meg a „Válaszok a gyógypedagógiai gyakorlat kihívásaira” országos gyógypedagógiai konferenciát, Az „adásban” nincs zavar alcímmel. A konferencia szervezését a Emberi Erőforrások Minisztériuma–Szülőföld Program és a Magyar Tudományos Akadémia SZAB Gyógypedagógiai Munkabizottsága támogatta.

A korábbi évekhez hasonlóan a programra nagy volt az érdeklődés, közel 140 regisztrációt fogadtunk. Külföldről, a Vajdaságból is érkeztek hozzánk vendégek.

A délelőtti plenáris ülést Dr. Döbör András Dékán és Prof. Dr. Pukánszky Béla Intézetvezető egyetemi tanár nyitották meg.

Ezt követően a Szeged és Térsége Bárczi Gusztáv EGYMI tanulóinak vidám produkcióját láthattuk Játékország és Tükörkép címmel (felkészítő tanárok: Jáger Nikoletta, Lengyel Katalin, Retkes Edit).

A délelőtt folyamán öt előadást halhattak a résztvevők. Dr. Varga Imre címzetes főiskolai tanár a képzés és gyakorlat kapcsolatáról, míg Nagyné Dr. Hegedűs Anita tanársegéd az együtt- és különnevelés keretében oktatott tanulók énhatékonyságának jellemzőiről tartott érdekes előadást. Meggyesné Hosszú Tímea tanársegéd előadásában felvázolta az enyhén értelmi fogyatékos gyermekek idegennyelv-oktatásának lehetőségeit és nehézségeit. Horváth Péter László és kollégái Bercse László, Czakó Tibor és Sallai Ilona a könnyen érthető kommunikációval ismertették meg a jelenlévőket. Az utolsó előadásban Tóthné Dr. Aszalai Anett a kommunikációs stílus vizsgálatát és jelentőségét ismertette óvodáskorú nem folyamatosan beszélő gyermekeknél.

Délután hét műhelyprogramban vehettek részt a jelentkezők. Horváth Péter László és Dr. Magyar Adél adjunktus a könnyen érthető kommunikáció gyakorlati alkalmazását mutatták be. Sokakat vonzott Tiszai Luca, valamint Dr. Kocsisné Kálló Veronika sajátélményű műhelyfoglalkozása. Kelemen Márta hanghigiéné és beszédtechnika műhelyében új, logopédiai tartalommal bővült a „csövezés” kifejezés (egy műanyag cső segítségével varázslatos hangokat szólaltattunk meg). Dr. Juhász Valéria és Radics Márta vezetésével izgalmas, a gyógypedagógiai-logopédiai munkában alkalmazható új szókincsfejlesztő játékokat próbáltunk ki. Fazekasné Dr. Fenyvesi Margit műhelyében az internalizált módon megjelenő magatartászavar formáit, tüneteit mutatta be példákkal illusztrálva. Különleges filmélményben volt részük azoknak, akik Trócsányi Anna igazgatónő műhelyét választották, hiszen a filmvetítésen és az azt követő beszélgetés során megismerhették a Wesley Iskola mindennapjait az autizmus tükrében.

A sok kérdés, hozzászólás, folyosói beszélgetés is mutatja, hogy a konferenciánk elérte célját, tovább erősítette a kapcsolatot a partnerintézményekkel. Az adásban nem volt zavar.

 

Tóthné Aszalai Anett

a konferencia szervezője

e-mail