Egyéni tanítási gyakorlat

A VI. és VII. félévben a hallgatók két-kéthetes kötelező egyéni tanítási gyakorlaton vesznek részt. A kéthetes gyakorlat folyamán a hallgatóknak a mentorok (szakvezetők) irányításával az iskolai munka egészét átfogó feladatsort kell teljesíteniük az általános iskola munkarendje szerint.

A hallgatóknak a félév első két hetében fel kell venniük a kapcsolatot a kijelölt szakvezetővel, és közösen kell kialakítani az egyéni tanítási gyakorlat munkarendjét.

A mentornak tanítójelölt munkabeosztását úgy kell megszervezni, hogy jusson ideje az órákra való alapos felkészülésre. Ugyanakkor figyelemmel kell lennie arra is, hogy minden, a jelölt által tartandó órához kapcsolódjon fél óra egyéni előkészítés, és szintén fél óra a tanítás elemzésére, megbeszélésére. (Részletesen lásd a 4. fejezetben.)

A tanítási órán kívüli feladatokat a mentorral (szakvezetővel) történő megbeszélés szerint – a lehetőségek figyelembe vételével – kell elosztani. A mentornak biztosítania kell, hogy a jelölt a munkájához szükséges felszerelést megkapja.

A tanítási órákra a hallgatónak a megtanult formában óravázlatot/tervezetet kell készíteni (formátumát lásd a 4. fejezetben), melyet a tanítás előtt legalább 24 órával be kell mutatni a mentornak (szakvezetőnek), ill. meg kell beszélni vele. Az óratervezet csak tervezet, tehát ha az órán kialakult helyzet indokolja, attól el lehet térni, de csak úgy, hogy az óra szerkezete ne sérüljön.

A mentor csak kivételes esetben szól(hat) bele a tanítási óra menetébe. Az óra vezetését csak abban az esetben veheti át a tanítójelölttől, ha a hallgató szaktárgyi illetve módszertani szempontból később már nem, vagy nehezen korrigálható megoldást alkalmaz.