Zárótanítás

A zárótanítás a tanítójelölt gyakorlati képzésének utolsó órája, melyre 8 hetes összefüggő gyakorlat után kerül sor. Célja, hogy a jelölt bizonyítsa szakmai felkészültségét. A zárótanítás a tantárgyak tanítására való felkészültség önálló, vizsga jellegű bemutatása. Minden hallgatónak egy vizsgatanítást kell tartania az alsó tagozatos tantárgyak köréből (1-4. osztály tantárgyai) vagy a műveltségi területből (1-6. osztály).

A zárótanítás tantárgyát a hallgató szakvezetője, a gyakorlati képzésért felelős igazgatóhelyettes és a TÓKI gyakorlati képzésért felelős oktatója jelenlétében húzza ki. A zárótanítások beosztását a gyakorlati képzésért felelős igazgatóhelyettes összegzi és haladéktalanul megküldi a Tanító és Óvóképző Intézetbe.

A zárótanítás előtt legkésőbb 1 héttel (5 munkanappal) a jelölt megkapja a zárótanítás pontos anyagát, a megelőző órán hospitál mentoránál. A mentor zárótanítási anyagként csak olyan tananyagot jelölhet ki, amelynek tanítása közben a tanítójelölt magyarázókészsége, tervezőmunkája és kapcsolatteremtő képessége lemérhető. (Nem szerepelhet pl. témazáró felmérő íratása, vagy szóbeli ellenőrző óra.)

A jelölt a tanításra óratervezetet készít úgy, hogy az tartalmi-, formai- és helyesírási szempontból egyaránt kifogástalan legyen. A tervezetnek tartalmaznia kell az óra célját, feladatait, időbeosztását, minden fontos mozzanatát; a feladatok részletes leírását, a feladatlapokat és azok megoldását, az ellenőrzés, értékelés módját.

A felkészítésnél figyelembe kell venni, hogy a vizsgatanítás a jelölt önálló munkája, ahhoz a gyakorlatvezetőnek (mentornak) mindössze segítő információt szabad nyújtania.

A zárótanítás bizottság előtt zajlik, melynek tagjai: a tanítójelölt vezető tanítója, és a TÓKI által delegált oktató. A zárótanításon jelen lehetnek a tanítójelölt csoporttársai (ugyanazon mentorhoz beosztott hallgatók). A vezetőtanító esetleges akadályoztatása esetén a gyakorlati képzésért, az alsó tagozatért felelős igazgatóhelyettesek, és egy kijelölt szakvezető helyettesítheti a szakvezetőt. Az intézeti oktató akadályoztatása esetén a TÓKI jelöli ki helyettest.

A zárótanítás értékelése a tervezet minősítése, a tanításban és a tanítás megvédésében mutatott teljesítmény minősítése alapján történik. A mentor és a tanszéki oktató egyaránt kitölti a zárótanítás értékelő lapját (Lásd 4. fejezet IV. évfolyam: Dokumentum minták), majd a mentor – a tanszéki oktató véleményét meghallgatva – megállapítja végső osztályzatot és ismerteti a jelenlévőkkel. Az értékelést és az osztályzatot a mentor írásban rögzíti a zárótanítás jegyzőkönyvében, amit a tanszéki oktató is aláír. Az elégtelenre értékelt vizsgatanítás javítása bizottság előtt lehetséges, melynek összetétele: mentor, tanszéki metodikus, a gyakorlóiskola igazgatója, alsó tagozatért felelős igazgatóhelyettes, gyakorlati képzésért felelős igazgatóhelyettes.