Fejlődés- és pedagógiai pszichológia és hospitálás

A félév során minimum 4 (levelezősöknek 3) tanítási óráról kell megfigyelési jegyzőkönyvet vezetni. A hallgatók feladata, hogy a megadott szempontok alapján páros munkával figyeljék meg a diákok viselkedését, reakcióit, interakcióit.

A szempontok a következők: a diákok kérdései, kudarcot, sikerélményt kísérő érzelmi megnyilvánulások, diákok közti együttműködés és versengés, tanárhoz való viszonyulás megnyilvánulási formái, fegyelmezés (büntetés és jutalmazás), osztálytermi kommunikáció (diákok közti interakciók, információk).

A szempontok alapján megfigyelt kérdéseket, mondatokat minden esetben szó szerint kell leírni. A párok két külön jegyzőkönyvet vezetnek minden órán, melyekhez két jegyzőkönyvi formát mellékelünk mintaként.

A jegyzőkönyv minták (lásd lentebb: Jegyzőkönyv minta 1., Jegyzőkönyv minta 2.) másolhatók, majd word-dokumentumba illesztve szerkeszthetők is.

A jegyzőkönyv lehet ennél részletesebb és pontosabb, de a mintánál kevesebb szempontot nem tartalmazhat. A dolgozatot a párok közösen készítik el, a különböző szempontokat a megbeszélés során összedolgozzák.

Az elemző, értelmező dolgozat terjedelme: 6-10 oldal.

Formai követelmények: 12-es betűméret, Times New Roman betűtípus, 1.5-ös sorköz, 2.5-ös margó, sorkizárt formázás, pdf formátum.

A dolgozat felépítése: fedőlap; az iskola, a gyakorlóhely rövid bemutatása, a jegyzőkönyvek értelmezése, a hospitálási tapasztalatok rövid összefoglalása.

Az órán készült jegyzőkönyveket minden esetben csatolni kell a dolgozathoz. (A fedőlap és a jegyzőkönyv nem számít bele a dolgozat terjedelmébe.)

A dolgozat fedőlapján szerepeljen: Intézmény, kurzus, félév, hallgatók neve, Neptun-kódja, szak.