Új szavazás – Kivel beszéled meg olvasmányaidat?

Előző szavazásunk a hangoskönyvekhez kapcsolódott. Azt kérdeztük, hogy Hallgattál már hangoskönyvet? Sokáig vezetett az igen, aztán egyenlített a nem (15:15), végül 2 szavazattal az igenek győztek. Így tehát a végeredmény: 53,1 % (17) az igenek, s 46,9 % (15) a nemek aránya, azaz az összes szavazóból még ennyien nem hallgattak hangoskönyvet – ez azért elég sok, nem? Úgyhogy gyertek, hallgassátok őket!

Új szavazásunkon arról érdeklődünk, hogy kivel szoktad megbeszélni, ha tetszett egy könyv, amit olvastál, vagy ha kérdéseid, gondolataid vannak vele kapcsolatban, esetleg a szerzőjéről szeretnél többet megtudni, vagy ha azon tanakodsz, mi legyen a további olvasmányod: Kivel beszéled meg azt, amit olvastál?
2009. március 19-ig várjuk válaszaitokat.

Molyhírek – megjelenés előtt

Új suliújság van születőben, a Molyhírek!
Mivel nagyon örülünk neki, szívesen teszünk közzé minden információt a lappal kapcsolatban, sőt, ha a szerkesztők úgy gondolják, szívesen segítünk is nekik. A blog bal oldali menüsávjában az Osztályok, tanulók linkjei között is megtaláljátok a Molyhíreket. Bemutatkozás:

Sziasztok!

Az újságunk, (mint tudjátok) egy molyról kapta a nevét! ( Természetesen nem molyrágta újságot kaptok!) XD Jó is lenne!

Ez az újság iskolánk témogatására jött létre!
“OLVASSA, OLVASSA, MOLYOLJA HÍREINKET!”
Remélem megveszed,mert ebben az újságban sorsolunk ki: datolyákat tevédnek, értékes jegyeket, (pl.:mozi, állatkert, stb.!) Csomó ajándékot még!
E-mail címünk: molyhirek@indamail.hu
Várhatóan március első hetében adjuk ki első számunkat!
Addig is itt olvasd vicceinket, játssz játékainkkal, használd könyvajánlónkat, nyerj a kvízjátékunkkal ajándékot!
Üdv.: Julcsi, Zsuzsi, Oli, Janka

Csodák tára – hamarosan a szomszédban

A Csodák palotája Budapesten, azaz tőlünk jó messze található.  Hamarosan azonban sokkal közelebb is használhattok természettudományos játszóteret! Mondhatni karnyújtásnyira lesz tőlünk egy másik, ami a Csodák tára nevet fogja kapni, ha megvalósul az a terv, amelyre a Szegedi Tudományegyetem sok-sok pénzt, 160 millió forintot nyert.

Ha minden jól megy, 2010-re épül fel az interaktív oktatási központ a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar épületében, azaz a szomszédunkban, a Boldogasszony sgt. 6. szám alatt. A kiállításra érkező diákok több kísérletet láthatnak, a tudományos jelenségeken kipróbálhatják érzékszerveiket, képességeiket.

A kiállítás szervezői így igyekeznek közelebb hozni a természettudományokat a gyerekekhez, azaz hozzátok, akikből egyszer majd a jövő tudósai kerülnek ki!

Szeged és a világ városai panorámaképeken

Bár mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy bármikor tehetünk egy kellemes sétát Szegeden, a 360 Cities hosok-kapujanevű oldal segítségével mostantól arra is van lehetőség, hogy a tőlünk távol élők a világ bármely pontjáról bebarangolják városunkat – virtuálisan, panorámaképek segítségével.

Egy szegedi fényképésznek, Illés Tibornak köszönhetően már több mint 200 panorámakép van az interneten Szegedről. A város több pontján „körbenézhetünk”, híres épületek – többek között a Dóm és az Új Zsinagóga – belsejébe is bekukkanthatunk, s mindeközben a legfontosabb információkat, történeti tudnivalókat is elolvashatjuk a képek alatt megnyitható tájékoztatókból.

De nem csak Szegedre, hanem a világ számos városába, köztük néhány magyar városba is ellátogathatunk a Google ezen szolgáltatása, a 360 Cities segítségével. Sajnos, mindez csak angolul érhető el, de ez ne riasszon vissza senkit! Használata csak először tűnik bonyolultnak, az angol nyelv ismerete nélkül is elboldogulhat vele bárki, segítségül itt egy rövid használati útmutató!

manhattan
Körülnézhetsz az Empire State Building tetejéről

A http://www.360cities.net/ webcímen érhető el a főoldal, itt határozhatjuk meg azt az országot, területet, vagy várost, amit meg szeretnénk látogatni. Erre a legegyszerűbb lehetőség az, ha a legördülő menüsorból választjuk ki Magyarországot, Csongrád megyét vagy Szegedet. Ha így teszünk, egy országos, megyei, vagy városi térkép jelenik meg a monitor bal oldalán, zöld pöttyökkel. A zöld pöttyök jelölik azokat a területeket, amelyek megtekinthetőek, ezekre kattintva juthatunk el a kívánt helyszínre. A monitor jobb oldalán egy kiinduló kép van, ez Szeged esetén a Nagyállomást jelenti. Iránynyilak segítségével, vagy az egeret a képen húzva „nézhetünk körbe”, minden irányba, lefelé és fölfelé is. Ha a képen megjelenő halvány nyilak fölé állítjuk a kurzort, feltűnik egy felirat, mely arról tájékoztat, hogy az adott nyílra kattintva a város melyik részén folytathatjuk tovább a sétát. Ha nem innen szeretnénk haladni, akkor a bal oldali térképről választhatunk helyszínt. Lehetőség van teljes képernyős beállításra is a bal fölső sarokban levő Fullscreen gomb használatával, a képet így teljes szépségében élvezhetjük. Ha egyes részleteket nagyobban szeretnénk látni, annak sincsen akadálya, de az már sajnos ront a kép minőségén.

Ha felkeltette az érdeklődéseteket a világlátás lehetősége, próbáljátok ki!

Jó utazást kívánunk!

Bekesné Kovács Jusztina

Új könyvek – amiket ti akartatok

Kedves Gyerekek!

Nemrégiben arra kértünk benneteket, hogy írjátok össze, milyen könyveket szeretnétek könyvtárunkban látni, miket szeretnétek kölcsönözni, olvasni.

Nos, az összeállt kívánságlistából a Diákönkormányzat támogatásával az alábbi  könyveket tudtuk megvásárolni. Reméljük, hogy sok örömötök lesz bennük, kicsik és nagyok is megtalálják a nekik tetszőket!

  • Adams, D.: Galaxis útikalauz stopposoknak
  • Bosnyák Viktória: Analfa visszatér
  • Bosnyák Viktória: Ezt nevezem!
  • Böszörményi Gyula: Zsófi és az ősboszorkány
  • Brezina, T.: Szerelmes koalák (Hét tappancs gazdája, Penny ; 15.)
  • Funke, C.: Tintaszív
  • Gáspár Ferenc: A sárkány álma
  • Gnone, E.: A Sötétség Bűvölete (Fairy Oak ; 2.)
  • Hale, S.: A suttogó : meseregény
  • Hapka, C.: A vadmacskák legjobb sztorijai – Hihg School Musical 3.
  • Nöstlinger, C.: Gréti és Öcsi
  • Nöstlinger, C.: Gréti szerelmes
  • Ihimaera, W.: A bálnalovas
  • Masannek, J.: Leó, a cselkirály (A Vad Foci Banda ; 1.)
  • Masannek, J.: Rocco, a labdazsonglőr (A Vad Foci Banda ; 12.)
  • McDonald, M.: Doktor Durrbele Dorka
  • Naylor, P. R.: Tappancs kalandjai
  • Nógrádi Gábor: Marci visszavág
  • Pullman, P.: Árny északon
  • Stilton, G.: Egy bajuszmeresztő hétvége
  • Wilde, O.: Dorian Gray arcképe

Jó olvasást!

Sámánokról és táltosokról a rádióban

Tegnap, azaz február 15-én a Magyar Rádió 1-es (Kossuth) csatornájának Népzene határok nélkül című műsorában beszélgetés volt hallható Hoppál Mihály sámánkutatóval a sámánságról, a táltosokról, a magyar nép hiedelemvilágáról.

Azokról a táltosokról, sámánokról volt tehát szó, akikkel legutóbb Böszörményi Gyula Álomfogó, azaz Gergő és Zsófi regényeiben találkozhattál, amelyekben nagyon érdekesen keveredtek a magyar és a kelta mitológia elemei.

Ha szeretnél valódi, autentikus sámánzenét hallgatni a világ több tájáról, ha szeretnéd megtudni, hogy kik még ma is a sámánok, táltosok, hogy milyen szerepük volt a magyar nép életében, akkor  hallgasd meg a műsort itt, vagy a MR1 honlapjáról.

Víz világnapja – pályázatok

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az esztergomi Duna Múzeummal közösen az idén is pályázatot hirdet iskolásoknak a március 22-ei Víz Világnapja alkalmából.

Internetes és tésztahíd-készítő verseny, irodalmi és képzőművészeti alkotópályázat valamint hazai és határon túli iskolák közös programjai kategóriákban lehet vetélkedni kétfordulós, felmenő rendszerben.

Látogass el a Víz Világnapja honlapjára, tájékozódj a pályázatok részleteiről! Ha bármelyik felkeltette az érdeklődésedet, gyere a könyvtárba!
Kattints az alábbi képre!

viz