Madarak és fák napja

107 évvel ezelőtt, 1902. március 19-én írták alá az európai államok, köztük hazánk is azt az egyezményt a “mezőgazdaságilag hasznos” madarak védelméről, amely a Madarak és Fák Napjának az alapja lett. Chernel István ornitológus már abban az évben szervezett Madarak és Fák Napját. Az ünnep hivatalos bevezetésére Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter adott ki körrendeletet 1906-ban, amely szerint e napon eper- vagy más gyümölcsfákat kellett ültetni, illetve öntözni, valamint meg kellett emlékezni a hasznos madarakról. Elrendelte, hogy valamennyi iskolában ünnepeljék meg a Madarak és Fák Napját.
1996 óta kormányrendelet alapján május 10-én ünnepli az ország.

2009 a kék vércse és a vetési varjú védelmének az éve

A két védett madár életmódja szorosan összefonódott, a kék vércsék a vetési varjak fészkelő telepein költik ki utódaikat. A kék vércsét kevesen ismerik, a vetési varjakról azonban számos legenda él a köztudatban. 2009 az ő évük, ismerjük meg valódi életmódjukat! A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján sok érdekességet megtudhatsz róluk.

Az év fája 2009-ben a mézgás éger (Alnus glutinosa). Azért választották a mézgás égert, mert vizes élőhelyei erősen veszélyeztetettek, a fajnak egyre több új kór- és károkozója van. A nedvességnek ellenáll, különösen víz alatt tartós (hidak építésére kiváló volt). Fája puha, jól faragható, ezért ceruzafának is használják.

Olvass utána!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.