VI.2. Eye Tracking in sports

A sportkutatásokban alkalmazható, a kutatási lehetőségeket bővítő egyéb lehetőségek. Egyéb motoros képességek fejlettségét, fejleszthetőségét, mérését az alábbi tanulmányban foglalom össze.

Az emberi szem általában igen gyorsan mozog egy adott helyig, majd ott megpihen 1/2-1/10 másodpercig, miközben az agy feldolgozza a látványt. A szemkövető azt méri, melyek azok a helyek, ahol a felhasználó szeme megpihen, miközben nézi a képernyőt. A berendezés a svéd Tobii technology és a Silicon Valley's Eyetools által közösen kifejlesztett szoftvert használja.

Már az 1800-as években is végeztek tanulmányokat, a szem mozgásainak vizsgálásával.

1879-ben Párizsban Louis Émile Javal (Lui Émil Zsávál) megfigyelte, hogy olvasás közben a szem nem folyamatosan és egyenletesen követi, mint ahogy azt korábban gondolták, hanem rövid szüneteket tartva (úgynevezett rögzítés) és gyors szemmozgással. Ez a megfigyelés olyan kérdéseket vetett fel, melyet az 1900-as években válaszoltak meg: milyen szavaknál áll meg a szem, mennyi időre, mikor ugrik vissza már látottakhoz.

A szemkövető-technológiát több területen is felhasználják.

Például vizsgálták a nők és férfiak arckép megfigyelését. Egy kísérletben egy sor véletlenszerűen kiválasztott arcképet mutattak meg egy képernyőn a résztvevőknek. Minden archoz egy nevet is rendeltek, és arra kérték az alanyokat, hogy jegyezzék meg azokat.

A kísérlet eredményeit összegezve arra jutottak, hogy a nők sokkal többet figyelik az arcvonásokat, több jellegzetességet figyelnek meg rajta, mint a férfiak, s ezért jobban is emlékeznek rájuk (http://eletmod.transindex.ro/?hir=18782).

Felhasználják ezt marketing-célokra is; a szemkövető technológia segítségével megállapítható, hogyan reagál a fogyasztó az on-line hirdetésre, az interaktív és egyéb tartalmi sajátosságokra, valamint megkönnyíti a használhatóság tesztelését.

Felhasználják ezt a technológiát a mozgásérzékelős játékkonzolok fejlesztői is, de már mobiltelefonokban, táblagépekben is fellelhető, és fényképezőgépekben is tervezik felhasználni. Ezzel a technológiával egy újfajta élményt kap a felhasználó, valójában az élet több részét is új szintre emelheti.

Ez a technológia már az autósoknak, kamionsofőröknek is a segítségére lehet, hiszen léteznek olyan figyelmeztető rendszerek, melyek megóvják őket attól, hogy elaludjanak út közben.

Az Eye-Tracker (szemkövető) az autóvezető szemmozgását figyeli, és amennyiben túl sokáig marad csukva a szemhéj, figyelmeztető jelet küld. A készülék a tekintet irányát közvetlenül a kamerában számítja ki másodpercenként kétszáz kép elemzésével, majd az adatokat továbbítja a fedélzeti számítógéphez.

A rendszer további felhasználási területe lehet például az orvoslás területe, hiszen komplikált műtéteknél és nehezebb beavatkozásoknál is nagy segítség lehet.

Dublinban a UCD Innovation Academy-n már több mint egy évtizede használják, arra, hogy a profik és kezdő sportolók közötti különbségeket felfedezzék. Ezzel a technológiával meg lehet tudni, hogy mi jár a fejükben egy-egy gyakorlat, vagy mérkőzés során. Az eye tracker (szemkövető) egy mintát ad azokra a főbb pontokra, melyeket figyelik a szemek.

Valójában az analizálás közben jön ki a lényeg, amikor a figyelt pontok pszichológiai tulajdonságait vizsgálják. Ezen meghatározások során jön ki a szubsztancia, hogy a sport valójában az észben játszódik.

Már léteznek szoftverek, melyek megkülönböztetik a kezdő és haladó sportolókat az alapján, ami az agyukban lezajlódik, legyen szó golfról, teniszről, vagy bármi másról.

Az Eye tracking (szemkövető) egy olyan eszköz a sport tudományos feltérképezésében, mely optimalizálja sportoló teljesítményét az által, hogy megfigyeli a hiányosságokat, hibákat, melyek az irányított fókuszálással kapcsolatosak. Ilyenek a röppálya-feltérképezések, vizuális keresési stratégiák, vagy a kéz-szem koordináció.

A sportpszichológiában az eye tracking (szemkövető) technológiát az agyi folyamatok különbségeit vizsgálják tapasztalt és kezdő sportolók között.

Régóta felhasználják már ezt a technológiát több sportkutató intézményben. Páran már standard eljárásként alkalmazzák annak érdekében, hogy megértsék a technikai hiányosságokat, melyek a kéz-szem koordinációnál figyelhetők meg, és hogy optimalizálják a vizuális keresési technikák teljesítményét.

A következő sportokban használják fel és végeznek kutatásokat napjainkban:

  • labdarúgás;
  • tenisz;
  • kosárlabda;
  • asztalitenisz;
  • jégkorong;
  • amerikai futball;
  • vívás.

A Kaliforniai Egyetem Pszichológia tanszéke egy kutatást indított, hogy megértsék az agyban lejátszódó folyamatokat, melyek megkülönböztetik a professzionális tenisz és golf játékosokat a kezdőktől. Ez a kutatás nagyban hozzájárul az edzők munkájához, hiszen a következő generációs tenisz és golf-játékosokat célzottabban képes tanítani, felkészíteni.

A sportkutatások már most hatalmas különbségeket figyeltek meg a figyelési technikákban a kezdő és haladó sportolók között.

A labdarúgásban például a kapusnak először a labda lehetséges irányáról kell információt gyűjtenie, a rúgás előtt egy büntetőrúgás során; a fókuszálás iránya és a hossz közötti különbség is igen nagy. Az egyensúlyt a nem rúgást végző láb (támasz láb) helyzetének alapján veszi figyelembe egy professzionális kapus, így jobb információkat szerez, mint a kezdők, akik a csípő és a felsőtest mozgását figyelik. Egyebek között azt is megállapították, hogy a vizuális információszerzés során megfigyelt reakcióidő kétszer több mint a haladó, professzionális sportolók esetében, elsősorban a tapasztalat hiánya miatt.

Mivel a szemmozgások közvetlenül befolyásolják a sportbeli teljesítményt, vizsgálva a sportoló vele született erős megfigyelését, fókuszálását és a röppálya-számítási képességeit, elsődleges szerepet játszanak a tehetségek felfedezésének.

Ezek az összegzett tanulmányok azonnal felfedik egy sportoló keresési technikáját, stratégiáját, és ami talán még ennél is fontosabb, annak hiányát.

Az eye tracking (szemkövető) képes kiemelni a különbségeket az egyirányú fókuszálás a gyakorlás során, valamint ezt szembeállítva a stresszesebb, verseny-körülmények között. Azzal, hogy azonosítják a hibákat, egy edző sokkal jobban és könnyebben tudja a hibákat felismerni, majd kijavítani, valamint folyamatos gyakorlással képezni azt utána.

A siker kulcsa egy-egy sportágban megérthető az által, ahogy a résztvevők észlelik a környezetüket, azok változásait, különösképpen a csapatjátékokban.

A koncepció tulajdonképpen nagyon egyszerű: a szemmozgás, mint egy akaratlan emberi mozgás kizárólag a reakciókra épül, valamint közvetlen kapcsolatot mondhat magának a tudattal (vagyis a tiszta gondolatok alapja a memória, tudás és észlelés egyvelege).

Vagyis a szemmozgások követésének képessége a kognitív tudatunk feltérképezését is jelenti.

A kognitív folyamatok vizsgálása a sikeresektől vagy azok szemmozgásának figyelése, akik győznek, felállíthatunk egy alap, középponti vonalat azokra a szemmozgásokra, melyek a sikert mutatják, segítenek a sikeres edzésben, vagy megtalálni a győzelemtől való eltérések feltárására.

Az alábbi tanulmány egy átfogó képet ad egy módszer alkalmazásáról a tanulási képességek, módszerek zavara esetére. Mivel a motoros képességek fejlesztése hatással van a szellemi képességek fejlesztésére, ezért úgy gondoltam, hogy érdekességként bemutatom a pedagógiai-pszichológia témakörének e tanulmányát, érdekességét