IV.2. Görkorcsolya részei

Kerék

A görkorcsolya kerekeit három kategóriába alapján lehet besorolni, melyek a méret, a keménység és a profil. Méretük 45-145 mm átmérőjű lehet. Minél nagyobb a kerék annál gyorsabb és nehezebben manőverezhető (súlypont magasabbra kerül és a sin is hosszabb); minél. kisebb annál lassabb, de jobban manőverezhető (súlypont alacsonyabban van és a sin rövidebb). A kerék keménységét „A" betűvel jelzik. Három típus van: puha (74A-78A), közepes (80A-87A) és kemény (88A-96A). Ha a kerék puha, akkor rosszabb a hőelvezetése így könnyebben kopik és lassabban „siklik", ha kemény, akkor jobb a hőelvezetése ezért kevésbé kopik és gyorsabb a „siklása". A kerekek régebben PVC-ből, napjainkban poliuretánból készülnek. A kerék mérete és keménysége fel van tüntetve a kerekek oldalán. Profiljának típusa nincsen feltüntetve, de ha szemmagasságba emeljük a kereket, akkor jól látszik. Megkülönböztetünk ívelt, ovális és lapos, szögletes profilú kerekeket. Lényege, hogy mekkora felülettel érintkezik a kerék a talajjal. Ha nagy felület érintkezik a talajjal nagyobb a súrlódás, így lassabb a haladás, ha kis felülettel érintkezik, akkor gyorsabb a haladás. Arról, hogy a különböző görkorcsolya típusokba milyen kerék kell, majd a későbbi fejezetekben esik szó.

Csapágy

Egy kerékben két csapágy található. A csapágyaknak két besorolása van az „ABEC" és az „ILQ". Az „ABEC" a kínai általános besorolása melyet 1; 3; 5; 9-es számmal jelölnek. Az „ILQ" a német, melyet 5; 7; 9-es számmal jelölnek. Minél nagyobb a szám, annál finomabb, pontosabb a kidolgozása. Természetesen a csapágy kidolgozása, és anyag itt is összefügg a csapágy sebességével. A kisebb számozású csapágy stabilabb, jobban bírja az oldal irányú terhelést, de lassabb, a nagyobb számozású gyorsabb, de könnyebben kopik, túlzott oldalirányú terhelésre használhatatlanná válik.

Távtartó

A görkorcsolyán kétféle távtartó található, ezek a külső-, és belső távtartó. A külső távtartó a korcsolya sine és a kerekek közt helyezkedik el. Ezeket az újabb típusú korcsolyákban beleépítik a sínbe. A belső távtartó a keréken belül tartja a két csapágy közötti távolságot. Két fajtája van 8mm-es és 6mm-es, ami a tengelyátmérőtől függ. A távtartók a csapágy peremével érintkeznek csak és biztosítják az akadálytalan és megfelelő gurulást. Minősége és tartóssága az anyagától függ, amely lehet műanyag és fém.

Cipő

A görkorcsolya cipőjét úgy kell mindig megválasztani, hogy legyen egy számmal nagyobb, mint a normál cipőméret. Gyermekek számára gyártanak állítható méretű görkorcsolya cipőt. Puha bélés rezgéscsillapító hatású. Cipő két fajtája van, az egyik a bond, ami a sícipőhöz hasonló és a bokát jól fogja, a másik pedig a viking, ami alacsony szárú és hosszú táv megtételére alkalmas. Az anyaga lehet karbon-szálas, szövet vagy / és műanyag.. Létezik olyan bajonett záras cipő is, melyről a sínt le lehet csatolni.

Fék

A régi típusú, két soros korcsolyákon elől, a cipő orránál helyezték el a féket. Az egy soros görkorcsolyákon a fék hátul található a cipő jobb felén. Fontos, hogy ennek használatát gyerekeknek ajánlják, a felnőtteknek fék nélkül tanítják biztonságos megállást különböző technikákkal.

Védőfelszerelés

A védőfelszerelés bár nem görkorcsolya része, de a szervesen kapcsolódik a sporthoz. Az alap felszerelés egy pár csukló-, könyök- és térdvédőből meg egy sisakból áll. Ez kiegészülhet a különböző irányzatoknak, sportágaknak megfelelően speciális felszerelésekkel.