IV.3. Karbantartás

Az görkorcsolya otthon is karbantartható részei a tengelyek, a távtartók, a csapágyak, és a kerekek. A tengelyek és a távtartók súlyos kopásuk esetén otthon is cserélhetőek a megfelelő minőségű alkatrészek beszerzése után.

A kerekek karbantartásával meg lehet hosszabbítani a használati a időtartamukat. A kerekeket a belső él kopása és az igénybevétel miatt cserélni kell. Ha csak a pár egyik felébe cseréljük a kerekeket, akkor meg kell őket fordítani úgy, hogy a külső élre kerüljenek a kerekek kopott fele. Ha a kerekeket a pár két fele között cseréljük, akkor elég áthelyezni és nem kell fordítani. Fontos továbbá, hogy a cserét úgy hajtsuk végre, hogy az első és utolsó kerekek a középső kerekek helyére, a középső kerekek pedig az első és utolsó helyére kerüljenek, mert a két-két "szélső" kerék jobban kopik, mint a középsők. Ha a kerekek túlságos kopása indokolhatja a teljes szett cseréjét (Béres, 2004).

A csapágyak tisztítása és újrazsírozása szintén meghosszabbíthatja az alkatrész élettartamát. Egy kerékben kettő csapágy van, melyek ki lehet szedni a kerékből. A csapágy porvédőjéről egy száraz ronggyal óvatosan le kell törölni a rárakódott porréteget. A porvédő egy kis acélrugóval van rögzítve a csapágyhoz. Ezt egy tűvel le lehet pattintani és utána eltávolítható a porvédő. Figyelni kell arra, hogy a porvédő ne sérüljön, hajoljon meg, mert utána a csapágy is használhatatlanná válhat. Ez után a golyók közül ki kell mosni a szennyeződéseket és az elhasználódott zsírt egy speciális folyadékkal. Ezt követően újra kell kenni egy szilikon alapú anyaggal a megtisztított golyóscsapágyat és óvatosan vissza kell helyezni a porvédőt és a rugót. A csapágy túlzott kopása szintén indokolhatja az alkatrész cseréjét (Béres, 2004).

Szervizben karbantartható, cserélhető részek a csat, a bokatámasztó, a szegecsek, a sín (ha cserélhető). Ha a cipőrész sérül és lehet varrni, akkor azt egy cipész is tudja javítani, ha súlyosan sérül, akkor érdemes egy új görkorcsolyát venni.