2.2.4. Összefüggő, intézményen kívüli gyakorlat (Külső gyakorlat)

Az utolsó éves hallgatók a VIII. félév folyamán 8 hetes, egy leendő munkahely viszonyaihoz jobban igazodó összefüggő, intézményen kívüli gyakorlaton vesznek részt.

A külső gyakorlat az ország bármelyik erre alkalmas intézményében teljesíthető, ahol hajlandók fogadni a jelöltet. (Kivételt képez az SZTE Juhász Gyula Gyakorlóiskola, ahol ezt törvényi szabályozás tiltja.) A 8 hetes szakmai gyakorlat keretében a tanítási órák kb. 90%-ában az általános iskola 1-4. osztályában, a fennmaradó részben a választott műveltségi területének megfelelően az 5-6. osztályban tanít a hallgató. (A részletes óraszámokat lásd a 3. fejezetben.)

Az előírt tanítási órákon kívül minden hallgatónak részt kell vennie napközi otthonos foglalkozásokon, valamint az iskolában sorra kerülő minden pedagógiai jellegű munkában (korrepetálás, tanulmányi kirándulások, séták, nevelőtestületi értekezlet, továbbképzés, iskolai rendezvény, szabadidős tevékenység, stb.)

A hallgatók részére a mentor (külső szakvezető) a szakmai gyakorlat első napjaiban ütemtervet készít, amelyből a hallgató egyértelműen megismeri a nyolc hétre vonatkozó kötelezettségeit. Az ütemterv tartalmazza mind a délelőtti, mind a délutáni elfoglaltságok rendjét.

A gyakorlat értékelése: hármas minősítés (kiválóan megfelelt/megfelelt/nem felelt meg), melyet mind az értékelőlapokon és az Igazolófüzetben a külső szakvezető rögzít. A végleges jegyadás a gyakorlati képzésért felelős tanszéki oktató feladata.

iDevice ikon Tevékenység

A hallgató feladata:

-A gyakorlóhely kiválasztása és az iskolavezetéssel való előzetes egyeztetése.

-Az egyeztetés után a választott intézményről tájékoztatni a JGYPK Gyakorlati Képzési Irodáját.

Ennek módja: Ennek a segédanyagnak a 8. fejezetéből vagy a JGYPK Külső gyakorlati képzések oldaláról le kell tölteni a Szakmai gyakorlati helyszínbejelentő lapot, ki kell nyomtatni, majd ki kell tölteni a választott iskola és a hallgató adataival.

Link: http://www.jgypk.u-szeged.hu/oktatas/tanito-szak-kulso/tanito-szak-kulso

-A választott iskolában alá kell íratni és le kell pecsételtetni a bejelentőlapot.

-A kitöltött és az iskola által aláírt, lepecsételt Szakmai gyakorlati helyszínbejelentő lapot le kell adni a Gyakorlati Képzési Irodában (Lásd: 1. fejezet) a letöltési oldalon aktuálisan szereplő időpontig.

-Ugyanakkor vagy a 8. fejezetből vagy a fenti linkről a végzős hallgatók kötelesek letölteni és kinyomtatva magukkal vinni a külső iskolába a módszertani levelet, az értékelő lapot és a záró értékelő lapot.

-A gyakorlatot legjobb szaktárgyi, pedagógiai-pszichológiai és módszertani tudása szerint teljesíteni.

-A tanítási órákra - a mentor utasításainak megfelelően - kezdetben óratervezettel, majd óravázlattal készülni.

-Minden egyéb, a mentor által kijelölt szakmai feladatot elvégezni (pl. szemléltető eszközök készítése, stb.).

-A lehetőségek figyelembe vételével használni az iskolában meglévő korszerű oktatástechnikai eszközöket (pl. interaktív tábla).

-Az Igazoló füzet (Lásd a 10. fejezetben) aktuális oldalait a gyakorlat alatt folyamatosan vezetni és a mentorokkal (osztálytanító, VMT) aláíratni.

-A külső gyakorlat végeztével a külső iskola (szakvezető) által kitöltött után a záróértékelésről Ön készítsen fénymásolatot, és annak eredeti példányát a JGYPK Gyakorlati Képzési Irodájában (Lásd: 1. fejezet) munkaidőben haladéktalanul adja le!

-A Záróértékelés fénymásolatát illetve az Összefüggő, intézményen kívüli gyakorlat értékelését és a Minősítő lapot a (Lásd: 8. fejezet) a Tanítóképző Tanszék gyakorlati képzésért felelős oktatójának az általa megadott és a CooSpace-en közzétett időpontban kell személyesen bevinni a tanszékre!