SZEMIOTIKAI SZÖVEGTAN




Ez a periodika – a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola Magyar Nyelvészeti Tanszékén – azzal a céllal jött létre, hogy előmozdítsa a multi- és interdiszciplináris szövegkutatást. Ennek érdekében

(a) helyet kíván adni több disziplína aspektusait /módszereit egységbe foglalni kívánó szövegtani paradigmákat tárgyaló tanulmányoknak éppúgy, mint diszciplínaspecifikus részkérdések elemzésével foglalkozóknak, szövegtani kutatási / oktatási tervek informatív bemutatásának éppúgy, mint bármilyen természetű szövegtani vitáknak,
(b) overview-k / recenziók formájában tájékoztatni kíván a szövegtani kutatás szempontjából releváns diszciplínák keretében folyó szövegkutatás eredményeit/problémáit tárgyaló monográfiákról/tanulmányokról, végül
(c) repertóriumok közlése révén meg akarja könnyíteni a nemzetközi szövegtani irodalomban való bibliográfiai tájékozódást.


(a) Annak a diszciplínaegyüttesnek a rövid bemutatása, amelynek keretébe a Szemiotikai szövegtan köteteibe felvett tanulmányok besorolhatók, A szövegtani kutatás diszciplínakörnyezete című oldalon található. Amíg az 1–8. kötetekben erre a diszciplínaegyüttesre nem történt külön hivatkozás, a 9–12. kötetek felépítésének alapját explicit módon ez a diszciplínakörnyezet képezi.

(b) Az overview-k/recenziók szektor elsősorban a magyar nyelvű szövegtani irodalom körébe tartozó publikációkról tájékoztat, megpróbálván ezekről a publikációkról lehetőség szerint időben visszamenőleg is teljes képet adni.

(c) A bibliográfiák szektor rendszeresen közli a Bibliographie Linguistique de l’Année „Text Linguistics – Linguistique du Texte” szekcióját (kibővítve az abban közvetlenül nem található hivatkozott kötetek adataival).

A repertóriumok szektor rendszeresen hozza a Research in Text Theory / Untersuchungen zur Texttheorie és a Papiere zur Textlinguistik/Papers in Textlinguistics sorozatokban megjelent monográfiáknak, valamint a Discourse Processes. A Multidisciplinary Journal és a Text. An Interdisciplinary Journal for the Study of Discourse évfolyamainak tartalomjegyzékét.

Mindkét szektor tartalmaz továbbá az egyes kötetek tematikájától függő speciális kiegészítő részeket.

E belső tagolás megtartása mellett a Szemiotikai szövegtan kötetei több esetben maguk is két vagy több kötetből álló tematikus egységgé szerveződnek.

A továbbiakban ezeknek az egységeknek a figyelembevételével mutatjuk be az egyes kötetek/kötetcsoportok felépítését: tartalmát.

Semiotic Textology

Nyitólap

 

Szemiotikai Szövegtan/Semiotic Textology