“Elmondta János, el a próbát,
s kérte, hogy segítsen neki,
mert kitúrják az örökéből,
elűzik a testvérei;
azé lesz a fele királyság,
ki szerez olyan paripát,
amék a kastély tetejébe
röpíti föl a lovasát.
Hát térült-fordult csak a macska,
s hozott egy lesántult gebét,
csontja kiállt, lógatta földig
rozsdaszín búsuló fejét.
Elhült János a gebe láttán,
színében is elváltozott,
de addig kérlelte a macska,
míg végül fölkantározott.
Vigyázva ült a görhes lóra –
hát akkor az a rossz gebe
rázkódott egyet, s táltossá vált,
szikrákat hányt a két szeme.
Csitíthatta a kis királyfi,
ágaskodott és dobrokolt,
öt lába volt és öt patával
kavarta táncolva a port.”
A népmese napjának ünneplésére – amelyet Benedek Elek előtt tisztelegve minden év szeptemberének végén, a szeptember 30-i születésnaphoz kötődve ünnepelünk – idén 10. alkalommal kerül sor.
Iskolai könyvtárunkban idén szeptember 30-án, kedden ünnepeljük A népmese napját! A programoktól előzetesen annyit, hogy ismét nagyok mesélnek kicsiknek, kiállítunk meseillusztrációkat, délután pedig megrendezzük hagyományos Mesedélutánunkat! Ezen a napon a könyvtárban minden a TÁLTOS PARIPA körül forog!
Érdemes visszatekinteni a 2005-től eltelt kilenc iskolai könyvtári Népmese napjára! Ha kiválasztod a blog kategóriái közül a Népmese napját, akkor időrendben visszafelé haladva láthatod, mi minden történt könyvtárunkban az elmúlt években!
“A hősmesék egyértelműen mitikus szereplője az antropomorf tulajdonságokkal rendelkező táltosparipa. Mesebeli táltos hátán csak a hőst tudjuk elképzelni, a sárkányt nem, pedig az is sokszor lóháton harcol (Égitestszabadító, Állatsógorok típusban). A hős táltosa a „segítő” szerepkörét tölti be csődör vagy (herélt) paripa képében (görög mítoszi megfelelője Perszeusz Pégaszosz nevű szárnyas lova). De lehet mén az „elküldő”, az „álhős”, vagy az „ellenség”, illetve öreg kanca az „adományozó” és lehet csikó vagy lóbőrbe bújhat a „hős” maga. ”
Jankovics Marcell: A ló a magyar mitikus hagyományban 2/2
in: Magyar Irodalmi Lap
http://www.irodalmilap.net/?q=cikk/lo-magyar-mitikus-hagyomanyban-22
A napokban jelent meg a Szitakötő folyóirat legújabb, őszi száma. Ezen apropóból ajánlom Neked a magazint.
A kiadvány minden egyes darabja más téma köré épül fel, most a rossz gyerekekről mondják el a véleményüket a szerzők. Szerinted van rossz gyerek? Vagy csak élénk, unatkozó, esetleg túl izgága? Baj, ha valaki nem eszi meg a főzeléket? És a kisrókák meg a méhek lehetnek rosszak? Mi az a rontópali, mumus és bankuka? Ha ezek a kérdések foglalkoztatnak, és még nem kaptál rájuk választ, a Szitakötő a segítségedre lesz. Ehhez a témához pályázat is kapcsolódik, olvasd el itt a részleteit.
Nem csak érdekességeket olvashatsz a kisbojtárokról, pásztorokról, csikósokról, de népdalrészletek is segítenek megeleveníteni a hangulatot.
Ha valaki sokat ül a számítógépe előtt játékokkal töltve az időt, vagy ki sem néz az okostelefonjából, könnyen rásütik, hogy kocka. Jó a kockáknak? Ők játszanak, vagy a játék irányítja őket?
Cipőből sosem elég. Másmilyen kell az iskolába, ünnepre, játszótérre, kirándulni, szülinapi zsúrra. No, de hogyan alakult ennek a viseletelemnek a története? A különböző kultúrák, azon belül az eltérő életkorú emberek miket hordtak?
S ha végül elfáradnál az olvasásban, nézegetheted a sok-sok színes fotót, rajzot, vagy ismerkedhetsz Kernstok Károly képeivel, amiből egyet ki is ragaszthatsz a faladra.
Nevezhetnek Magyarországon élő, 7-12. évfolyamos osztálytársak, kisebb közösségek, baráti társaságok – akár vegyes életkorú – 3 fős csapatokban, 1 fő felnőtt segítővel.
A JÁTÉK MENETE:
2014 októbertől december végéig 5 alkalommal teszünk közzé feladványokat a Facebookon, amelyek olvashatók a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Somogyi-könyvtár honlapján is. Ezek a könyvből megadott részletekhez kapcsolódó kreatív kutatómunkák és/vagy vizuális megjelenítések lesznek. A megoldásokat a Facebookon, a Somogyi-könyvtár Agóra Gyermekkuckó oldalán várjuk.
Részvételi szándék jelzése és regisztrációs lehetőség elérhető a Facebookon, a Somogyi-könyvtár Agóra Gyermekkuckó oldalán, 2014. szeptember 30-ig. Díjazottak azok lehetnek, akik mind az 5 fordulóban részt vesznek.
A LEGJOBBAN TELJESÍTŐ CSAPATOKRA AZ ALÁBBI JUTALMAK VÁRNAK:
1. helyezett: Holokauszt-emléksétán vehet részt Budapesten, valamint „elszöktethet” egy, a Móra Ferenc Könyvkiadó által összeállított könyvcsomagot. (A programszervezést és az útiköltséget a kiadó biztosítja.)
2. helyezett: A Móra Ferenc Könyvkiadó budapesti raktárából a csapatkapitány annyi könyvet szöktethet el, amennyit a két kezében elbír. (A csapat és a kísérő útiköltségét a kiadó biztosítja.)
3. helyezett: Könyvcsomagot vehet át a Móra Ferenc Könyvkiadó kiadványaiból.
Az elkészült pályaművekből a Móra Ferenc Könyvkiadó és a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár
e-könyvet jelentet meg.
Gyereknek lenni azért rossz,
mert igazán sehová
nem tartozol.
Persze nagyon klassz,
hogy derék szüleid vannak
és egészen tűrhető testvéreid
– ha vannak –
mégis
nincs semmid, amit magad választottál.
Van egy klubunk,
Sten meg én vagyunk a klub,
de kettőhöz tartozni nem elég.
Néha levelet írok magamnak,
egy régi bélyeget ragasztok rá,
és bedobom a levélszekrényünkbe,
hogy a többiek azt higgyék,
van valakim, aki csak az enyém
és akiről ők nem is tudnak.