Október 23.: Az 1956-os forradalom kitörése
Faludy György: 1956, te csillag (részlet)
Ezerhétszázhárom,
nyolcszáznegyvennyolc és ötvenhat:
egyszer minden száz évben talpra állunk
kínzóink ellen.
Október 23.: Az 1956-os forradalom kitörése
Faludy György: 1956, te csillag (részlet)
Ezerhétszázhárom,
nyolcszáznegyvennyolc és ötvenhat:
egyszer minden száz évben talpra állunk
kínzóink ellen.
Kedves Olvasó!
Örömömre szolgál, hogy bejelenthetem Neked,
ÚJ KÖNYVEK ÉRKEZTEK KÖNYVTÁRUNKBA!
A lelket melengető, érzékeket csiklandozó, szellemet tápláló ínyencségek közül most a teljesség igénye nélkül válogatok, hogy kedvet kapj hozzánk betérni.
Régi barátunk, Geronimo Stilton újabb kalandokba keveredik. Ahogy Ő fogalmaz: „Egy hajóút során Piperpocok Cicelle, az elképesztő örökösnő belém szeret, és mindenáron hozzám akar jönni feleségül.” (A szerelem, akár a sajt… – S 92)
„Pom Pom ásítozott az ágon, álmosan előre-hátra billegett az ágon, és ásítozott.” Bizony, itt az ősz, a természet a téli alvásra készülődik, és ha tehetné, nagyokat ásítana. De nem tud, ezért megteszi helyette más. Például az Ásító Szörnyeteg, aki annak előtte még rendes, normális, szorgalmas öreg sárkány volt. (Csukás István: Ásító Szörnyeteg – C 84)
Tudod-e, mi az a harckocsi? És hogyan működik, mit csinál a személyzete? Milyen volt régen, milyen ma, és milyen lesz a jövőben egy tank? Én – bevallom – nem tudtam, de ebből a képekkel gazdagon illusztrált, a megtörtént eseményeket képregényekben bemutató könyvből gyorsan kideríthetem. (Brook, Henry: Harckocsik – 355 B 90)
Ahogy Kosztolányi fogalmaz: „Csak bot és vászon, de nem bot és vászon, hanem zászló.” Hogyan változott a történelem folyamán ez az önmagán túlmutató, érzelmekkel és gondolatokkal csordultig telített jelkép? Kérdéseidre a több mint 100 színes kép ad választ. (Somogyi Győző: Magyar hadizászlók – 355 S 74)
Mindig is nagyon kíváncsi voltam, hogy a tündérek és a tündék ugyanolyan lények-e. Hogy a goblinok segítenek nekem, és a hobgoblinok ártanak, vagy fordítva. Hogy tényleg létezik-e a Kraken és Nessie. A gyönyörű képekkel teletűzdelt útmutatóból mindezeken túl segítséget is kapsz, hogy milyen filmben, más könyvekben szerepel még az adott lény. (Allen, Judy: Fantasy enciklopédia – 398 A 43)
„A könyvet szép, de csalfa tündér lakja;
Ha fölnyitod, megkapja szívedet,
És fölvisz a legragyogóbb csillagra.”
(Petőfi Sándor)
Az összeállítást Szűcs Janka könyvtárpedagógia-tanár MA szakos hallgató készítette.
Október 16.: A kenyér világnapja
Petőfi Sándor: Fekete kenyér
Miért aggódol, lelkem jó anyám,
Hogy kenyeretek barna, e miatt?
Hisz meglehet: ha nincs idehaza,
Tán fehérebb kenyérrel él fiad.
De semmi az! csak add elém, anyám,
Bármilyen barna is az a kenyér.
Itthon sokkal jobb ízü énnekem
A fekete, mint máshol a fehér.
2014. október 7. – 165 éve halt meg Edgar Allen Poe
Edgar Allen Poe: Külön
Gyermekkoromtól fogva nem
Olyan vagyok, mint más. Szemem
Nem úgy lát, nem közös kutak
Habja bennem az indulat.
Nem közös forrásból ered
Bánatom. Gyújtva szívemet
Más fokra izzik örömöm.
S ha szeretek: azt is külön.
A népmese napja délutánján Mesedélután zajlott a könyvtárban. Két mesét (A szürke ló és a Fehérlófia) játszottak és énekeltek el, hallgattak meg az 1.c, a 2.c és a 3.c napközisei.
Mindkét elhangzott mesét Arany László gyűjtötte. Ha több, általa gyűjtött népmesét is szeretnél olvasni, akkor keresd a könyvtárban Arany László: Magyar népmesék (Budapest : Móra Ferenc Könyvkiadó, 1979) című kötetet, vagy látogass el a Magyar Elektronikus Könyvtár weboldalára, vagy olvasd el itt.
Az alábbi videón a Fehérlófia egy részletét láthatjátok a Mesedélutánról. Mesél Kissné Nagy Mónika (könyvtárpedagógia-tanár MA levelezős hallgató) és Virág Barnabás (könyvtárpedagógia-tanár MA nappalis hallgató).
A felvétel Csordás Mónika (könyvtárpedagógia-tanár MA nappalis hallgató) munkája, vágta Virág Barnabás. A népmese napja plakátját Reich Károly rajza alapján Virág Barnabás készítette.
Október 4-10.
A világűr hete
Gyere, nézz körül nálunk!
Furniss, Tim: Az űrkutatás atlasza (520 F95)
Érdekfeszítő ismeretek az űrkutatás történetéről a kezdetektől a holdraszállásig, a Hubble-teleszkóptól a legújabb fejleményekig. Részletes alapinformációk sokféle témakörben a történeti érdekességektől a rakétatechnikáig, a nagyhatalmak űrkutatási versenyéig, a műholdaktól és űrállomásoktól a Naprendszeren és a galaxisokon keresztül a csillagokig, az univerzum titkaitól az űrkutatás jövőjéig. Nagyszerű fényképek és részletes rajzok. A szakkifejezések magyarázata, név- és tárgymutató. Az északi és a déli égbolt csillagtérképe.
Kowalsky, Kathyann M.: A csillagászat mindentudó nagykönyve gyerekeknek (520 K85)
E könyv segítségével felderítheted a világegyetem titkait: megfigyelheted a Continue reading A világűr hete 2014
Nagyok meséltek kicsiknek
A népmese napján, szeptember 30-án – hagyományainknak megfelelően – az első órák egyikében a 7-8. osztályosok meséltek az 1-4. osztályosoknak egy-egy szép lovas, paripás magyar népmesét:
1. osztályban: A szürke ló (Arany László: Magyar népmesék, Budapest : Móra Ferenc Könyvkiadó, 1979 143. p.)
2. osztály: A csikócska (Felvidéki magyar népmesék. Budapest : Oroszlánkő-Unikornis Kiadó, 2001 139. p.)
3. osztály: Parazsat evő paripa (Ágh István szerk.: Parazsat evő paripa, Budapest : Officina Nova, 1995 3. p.)
4. osztály: A deszkavári királyfi (Benedek Elek: Magyar mese- és mondavilág, I. A csodaszarvas. Budapest : Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, 1987 311. p.)
(A meséket válogatta: Szűcs Janka könyvtárpedagógia-tanár MA szakos hallgató)