Mátyás, a jégtörő

Szt_matyas

Ha Mátyás jeget talál, akkor töri, ha nem talál, akkor csinál – tartja a mondás, azaz ha fagyos az idő február 24-én, akkor közel a tavasz, ha azonban enyhe, akkor Mátyás gondoskodik róla, hogy tovább tartson a tél.

A nap névadója Szent Mátyás apostol, akit Jézus feltámadása után, de még pünkösd előtt választottak Júdás helyére az apostolok közé. Vértanúhalált halt, lefejezték, azért gyakran ábrázolják fejszével, baltával – s a jeget is ezzel a szerszámmal töri.

Régebben igen kedvelt volt, mára már kevés újszülött kapja ezt a szép férfinevet. Szerencsére azonban iskolánkba mindig járnak Matyik!

matyas.kiralyA név amúgy héber eredetű, jelentése Jahve ajándéka. Leghíresebb Mátyásunk Hunyadi Mátyás, azaz Mátyás király volt, aki 555 évvel ezelőtt lépett a trónra.  A 20. századi magyar történelem hírhedt politikusa volt Rákosi Mátyás. Valamennyien szeretjük viszont Lúdas Matyit, Fazekas Mihály elbeszélő költeményének hősét, aki háromszorosan túljárt a kapzsi Döbrögi eszén.

 

Olvass utána:

ludas matyi

 

 

Mesék Mátyás királyról:

A hét idézete

Szabó T. Anna: Február

Hallod, hogy pendül az ég? Jön a szél!
Zsendül a földben a nedv, fut a vér,
bizsereg a magban a lomb meg a fény –
túl vagyunk lassan a tél nehezén.

Olvad a hó, fenn fordul a nap,
kiböködi a hideg csillagokat,
döccen a vén Föld rossz kerekén –
túl vagyunk mégis a tél nehezén.

Jaj, milyen évszak! Hosszú, sötét.
Óvtuk az otthon csöpp melegét.
Biccen az új ág, zsenge remény:
túl vagyunk, úgy-e, a tél nehezén?

Jön, jön a szél, friss föld szaga száll,
létre gyötörte magát a halál,
nincs lehetetlen, van te meg én –
túl vagyunk, látod, a tél nehezén.

(Forrás: https://www.facebook.com/annatszabo)

Ez is könyv – Könyvszobrászat 2.

Sorozatunk második részében Guy Laramée szobrait szeretnénk bemutatni. A művész Montrealban, Kanadában él és alkot.

Műveihez általában több kötetet használ egyszerre, olykor viszont egyetlen vaskos könyvbe faragja alkotását.

Legtöbbször tájképet, hegyeket, folyókat formál, de gyakran láthatunk művein épületeket és a keleti vallás jellegzetes jegyeit is.

Az ő munkája nagyban különbözik a múltkor bemutatott Brian Dettmer szobraitól. A könyvben levő illusztrációkat általában nem használja fel, csak a könyv fizikai valóságát, adottságait. Sokszor festi is műveit, így tökéletesíti a valódiság érzetét. A megmunkáláshoz elsődlegesen nem apró, finom eszközöket használ, hanem egy géppel, sarokcsiszolóval kezdi kialakítani a főbb formákat.

Az alábbi videóban láthatod, hogyan dolgozik:

https://www.youtube.com/watch?v=7pgeEJJ1E0A

Ízelítőül kiemeltem néhány alkotását:

guy-laramee-lead

Guy-Laramee-yatzer-7

guy_laramee_biblios_2

18_18_grand-larousse-detailsguy-laramée-carves-a-mountainscape-from-encyclopedias-designboom-04

 

lamaree_webbanner_1140_475_c1

 

A hónap szerzője Fecske Csaba

Fecske Csaba

fecske_csaba_2

  “Nem tudom már, ki mondta, hogy a gyerekeknek      ugyanúgy kell írni, mint a felnőtteknek, csak sokkal  igényesebben. Van ebben valami. Gyerekeknek      általában derűsebb hangulatomban írok. Ha búval     bélelt vagyok, nem akarok hozzájuk szólni.”

  Szögligeten, egy észak-borsodi kis faluban született

1948. március 10-én.

1962-ben Miskolcra költöztek, s azóta is ott él.

Huszonnégy évig dolgozott a Kohászati Gyárépítő Vállalatnál különböző beosztásokban, eredeti foglalkozása öntőipari technikus.

„Gyermekkoromban kezdtem verselni. Azt mondtam édesanyámnak, akkori egyetlen olvasómnak, hogy költő leszek, ha nagy leszek. Megírok naponta három-négy verset, több pénzem lesz, mint a tsz-elnöknek. Ahogy azt Móricka elképzeli!”

Első verse, amely nyomtatásban is megjelent, A madárijesztő dala címet kapta és egy hetilap, a Szabad Föld közölte tizennégy éves korában. Ezt a verset itt el is olvashatod, másik kettő korai költeménnyel együtt.

Eltettem a lapot, sajnos elkallódott, viszont a honorárium feladóvevényét nemrégiben megtaláltam, 98 forintról szól. Ez volt életem első keresménye, roppant büszke voltam rá. 98 forint akkor még jóval többet ért, mint manapság. 196 gombóc fagyit vehettem volna érte (50 fillér volt egy gombóc.), több mint harminc kiló barna kenyeret. Szóval gazdag gyerek voltam egy röpke időre.”

Még általános iskolás korában elküldött néhány verset Weöres Sándornak, akit rajongásig szeretett. Hatalmas volt az öröme, amikor választ kapott a költőtől, aki dicsérte ügyes rímeit, a versek ritmusát és biztatta őt.

1968 óta publikál rendszeresen, az Észak-Magyarország publicistája.

Első kötete 1978-ban jelent meg a Magvető Kiadónál Arcok holdudvara címmel. Azóta több mint húsz könyve – versek, gyerekversek, mesék – látott napvilágot. Ezeknek körülbelül a fele szól a gyerekekhez.

Első gyermekverses kötete a Se füle, se farka című, melyet 1980-ban adtak ki.

kicsi131_87t5e8v7sefuleujra

Tagja a Magyar Írószövetségnek és a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének. Vezetője volt az Új Holnap tehetséggondozó műhelyének az ÚH Stúdiónak. Azóta a folyóirat neve Műút, a tehetséggondozóé Műgond lett, de a feladata változatlan, pályakezdésükben segíti a tehetséges fiatalokat.

Csaknem minden folyóiratban helyet kaptak alkotásai, rendszeresen publikál napi- és hetilapokban. Versei elhangzottak a rádióban, televízióban, volt, amit meg is zenésítettek, ezek közül többet Halász Judit előadásában is hallhattatok már, például a  Bolondozó, és az  Este címűeket.

 Díjai:

Szabó Lőrinc –díj (1994)

Alkotói-díj (2004)

Pro Literatura-díj (2006)

József Attila-díj (2008)

Saját elmondása szerint azért ír gyerekeknek is, mert talán az átlagosnál jobban megmaradt gyereknek, közel áll hozzá a világuk, és nagyon szereti őket. Neki magának két gyermeke, és öt, rajongva szeretett unokája van. Szerinte a mai gyermekek is éppen olyanok, mint a régiek. „Kíváncsiak, rakoncátlanok, kalandvágyók, a világfelfedezők minden nyűgével és bájával megáldva-verve. Az életkörülmények persze egészen mások, mint voltak régen, ez nemzedékről nemzedékre változik, de a lényeg, a lelkivilág ugyanaz, legalábbis hasonló.”
Gyerekként is szívesen olvasott verseket, a kedvencei Arany János és Weöres Sándor voltak. De sokat olvasott Tompa Mihálytól, Kormos Istvántól és Petőfi Sándortól is.

Manapság szívesen válogat, szemezget a jelenkor fiatal alkotóinak verseiből, kedveli Varró Dániel, Kiss Ottó, Tóth Krisztina és Lackfi János költeményeit is.

A vers értelmezéséről ezeket a gondolatait osztotta meg a Költögető című blog kis olvasóival:

 “Korábban beleestem abba a hibába, hogy mindenáron meg akartam érteni a verset. Rendre csúfos kudarc volt a vége. Mint amikor gyerekkoromban a Jézuska-hozta repülőgépet szétszereltem, hogy megtudjam, mitől repül. Nem tudtam meg, s a repülő sem repült többé. Rá kellett jönnöm, mint olvasó, hogy a verset – műalkotást – nem megérteni kell, hanem befogadni, megnyílni előtte. Átáramoltatni magunkon az élményt, engedni a szépség erejének. Megborzongani tőle. Tandori szép szavaival: „Állni gyönyörűségtől megkövezve.”
Nem kell megkísérelni fölfejteni a titkok szövetét. Mert esetleg tönkre megy. Ha megfogod a lepkét, ha megérinted a virág szirmát, hímpora ujjadon marad.”

További, gyerekeknek szóló kötetei:

Tücsökmesék (1993, mesék)

Hol voltam (1996, versek)

Hol voltam

Halpénzen vett világ (2000, versek)

A kiskondás (1999, mesék)

Aligai galiba (2003, versek)

Tolvaj szél (2008, versek)

682655_5tolvajszel

Csalapinta villanytörpék (2004, mesék).

 67f0f6131e8f253c891f6d0b7f84596e Csalapinta

Az iskolai könyvtárban az alábbi köteteket találod meg tőle:

Hol voltam; Se füle, se farka

Olvass utána!

Életrajzi adatok

Egyéb életrajzi adatok, versekkel

Kedves kis múltbeli visszaemlékezés iskolás korára

Februári kérdéseink:

1. Jelenleg hol él Fecske Csaba?

2. A Költögető oldalán 3 korai  verset közölnek tőle. Az egyik A madárijesztő dala. Mi a címe a másik kettőnek?

3. Melyik lapban jelent meg először verse?

4. Hányadik osztályba járt, amikor önképzőkört alapított az osztálytársainak?

Frissítette: Nagy Anetta

Bálint, avagy Valentin napja játékkal!

Február 14. :  ez a nap a szeretet és a szerelmesek napja. Ilyenkor szerte a világon sokan megajándékozzák szeretteiket, azokat, akik fontosak a számukra: szülőket, testvéreket, barátokat, barátnőket és a szerelmesek egymást.

Magyarországon 1990 óta ünneplik, de több európai országban évszázados hagyományai vannak. Ahány ország, annyi szokás és hiedelem kapcsolódik hozzá.
Hogyan alakult ki ez a nap? Olvass tovább, ha érdekel…

JÁTSSZ velünk!

Ki a párja? – Írók, költők és múzsáik

A felsorolt írók, költők neve mellé írd oda párjuk sorszámát, majd hozd vagy küldd (gyakkonyvtar@gmail.com) be a könyvtárba!

1. Ady Endre
2. Babits Mihály
3. Csokonai Vitéz Mihály
4. Jókai Mór
5. Krúdy Gyula
6. Madách Imre
7. Mikszáth Kálmán
8. Petőfi Sándor
9. Schöpflin Aladár
10. Vörösmarty Mihály

1. Boncza Berta
2. Csajághy Laura
3. Fráter Erzsébet
4. Kaffka Margit
5. Laborfalvi Róza
6. Mauks Ilona
7. Szendrey Júlia
8. Török Sophie
9. Vajda Julianna
10. Várady Zsuzsa