Blogunk történelme során először elmaradtunk egy kicsit A hónap szerzőjével, ráadásul decemberi választottunk, Kiss Ottó szerepelt kedvenc költészeti blogunkon, a Költögetőn is. Így aztán azt javaslom, hogy együtt olvassátok a kettőt! 🙂
„ – És te hogy lettél író?
– Írtam egy könyvet. Aztán még egyet és még egyet.”
Kiss Ottó író, újságíró, költő 1963. október 10-én született Battonyán. Számunkra különösen érdekes lehet, hogy a “mi” főiskolánkon, a szomszéd épületben lévő Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán szerzett tanári diplomát, majd a József Attila Tudományegyetemen tanult (ma mindkettő a Szegedi Tudományegyetem nevet viseli – és még a mi iskolánk is).
Azonban nem tanárként keresi a kenyerét, 1990-től szabadúszó újságíró lett. 1992–1997 között a Gyulai Hírlap szerkesztője volt, 2000-től a békéscsabai Bárka című folyóirat munkatársa. 1996 óta publikál rendszeresen. Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt ír, verseket és prózát is. Írásait minden jelentősebb hazai folyóirat közölte. Több munkáját lefordították németre, angolra, franciára, japánra, szerbre, bolgárra, svédre, horvátra, szlovákra és beás nyelvre.
Igazán ismertté akkor vált, amikor megjelent Csillagszedő Márió című könyve. Népszerűségét mutatja, hogy pillanatok alatt elfogyott az összes példány és 2003-ban a Magyar Írószövetség neki ítélte az Év Könyve – díjat.
Kiss Ottó rímtelen verseket, úgynevezett „svéd” gyermekverseket ír. Ezekben a versekben az érzések, gondolatok játszanak főszerepet. A szöveg minden esetben egyszerű, könnyen érthető, legtöbbször mégis elgondolkodtató, a nyelvi játékoktól sem mentes. Az Ami a szívedet nyomja : mai svéd gyermekversek című kötet a névadója ennek a stílusnak, de a nagyszerű Ágai Ágnes verseit is nevezhetjük “svéd” gyermekverseknek.
A Csillagszedő Márió és az Emese almája (2006) is olyan verseket tartalmaz, amelyek gyerekhez és felnőtthöz, vagy ahogyan Kiss Ottó mondta: „a minden felnőttben benne élő gyermekhez” egyaránt szólnak. Mindkét kötetből egy család, illetve a főszereplő kisfiú és kislány életébe pillanthatunk be. Legújabb verseskötete 2009-ben jelent meg a Móra Kiadó gondozásában A nagypapa távcsöve címmel.
Nemrégiben indította el blogját a http://kissotto.blogspot.com/ címen, ahol egészen friss verseket is olvashattok tőle. Pl. vasárnap a havazás örömére íródott a Holle anyó.
Gyermekek részére nem csak verseket, hanem regényt is írt már, A terepasztal lovagjai című könyvét a 8-10 éves korosztálynak ajánlja.
Ha igazán jó, de szokatlan formájú és stílusú verseket szeretnél olvasni, esetleg a regényre is kíváncsi vagy, keresd őket a könyvtárban! Részlet az Emese almájából
Olvass utána:
Az én apukám ismerte Kiss Ottót!!!!!
Joci, jún. 7-én jön a Somogyiba, ott találkozhattok vele! Szólj apukádnak is! 🙂
[…] Kiss Ottó lesz a Somogyi Könyvtár Gyermekkönyvtárának vendége 2010. június 7-én, hétfőn 14.30-tól. Irigyellek benneteket, hogy megismerhetitek, nekem akkor szintén a Somogyiban más programom lesz. DE! Nem szeretmém kihagyni a nagy lehetőséget, hogy gyarapítsuk dedikált köteteink számát, ezért az a kérdésem/kérésem, hogy vigye le közületek valaki a köteteinket dedikálni! Várom a jelentkező(ke)t! […]