Hunyadi Marcell (5.b) alábbi részletes összefoglalójából azok is sok érdekességet tudhatnak meg Berg Judit Rumini sorozatáról, akik nem tudtak részt venni a múlt heti író-olvasó találkozón. Ha még nem olvastátok, akkor itt az ideje elkezdeni!
A Rumini sorozat
Hétfőn Berg Judittal volt író-olvasó találkozó a könyvtárban. Az írónő nem lepődött meg nagyon, amikor szinte minden érdeklődő gyerek kezében a Rumini című sorozatának valamelyik részét látta.
Kérte, hogy kérdezzünk. Az első kérdés az volt, hogy hogyan keletkezett a Rumini. Tudni kell, hogy Berg Judit négy gyermek édesanyja. Amikor még csak két gyereke volt, egyszer, amikor elmentek kirándulni, és a nagyobbik lánya nagyon unatkozott, folyton mesélni kellett neki. Mondta, hogy sárkányosat, kalózosat, kincseset, és végül egereset akar. Berg Juditnak már semmi kedve nem volt mesélni, de még egyet mesélt. Mi legyen a főhős neve? És ekkor kipattant a fejéből: Rumini. Ezután még sokszor kellett Ruminit mesélnie. Mindig fejből. És támadt egy ötlete: leír pár Rumini történetet, és karácsonyi ajándékként odaadja a kislányának.
A második kérdés az volt, hogy hogyan lett ebből könyv? A válasz az volt, hogy egyre több és több Rumini történet lett és valakinek volt egy ilyen ötlete, hogy adják ki a Ruminit egy könyvben.
Így lettek a következő könyvek:
- Rumini
- Rumini Zúzmaragyarmaton
- Rumini és a négy jogar
- Galléros Fecó TITKOS Naplója
- Rumini Datolyaparton
És most, a négy kalandregény és egy naplóregény után a következőket tervezi Berg Judit:
- Lesz egy színházi előadás és egy ebből készülő könyv színes képekkel.
- Egy levélregény és egy befejező rész a következő címmel: Rumini kapitány
Az ezután következő kérdés az volt, hogy miért Kálmán Anna lett az illusztrátor?
Az volt a válasz, hogy a Pagony ajánlotta, és így ő lett, aki mind az öt Rumini könyvet illusztrálta. Ehhez fűződik egy vicces kis történet: Tudni kell, hogy Kálmán Anna nagyon szépen, de nagyon lassan is rajzol. Amikor az első résznek már csak pár napja volt arra, hogy nyomdába kerüljön, akkor Kálmán Anna még nem volt készen a címlapra tervezett térképpel. Berg Judit gyorsan levázolta a térképet. Amikor már minden kész és nyomdakész volt, akkor az írónő elküldte az apjának a kéziratot, hogy olvassa át és mondja meg a hibákat. Az édesapja hamarosan felhívta a következő kérdéssel: merre is van kelet és nyugat?
Hát, mondja az írónő, hogy előttem van Észak, hátam mögött Dél, jobbra nyugszik, s balra kél. Erre az apuka megjegyzi, hogy helyesen kellene elmondani: Előttem van Észak, hátam mögött Dél, balra a Nap nyugszik, jobbra pedig kél. Kiderült, hogy az írónő – amikor a térképet rajzolta – akkor is rosszul mondta el a verset, és így ami a könyvben Keleten volt az a térképen Nyugaton. Ezért a szöveget át kellett írni olyanra, hogy ahol az állt, hogy Nyugat azt ki kellett javítani Keletre.
Kálmán Annával kapcsolatban még annyit, hogy az ő rajzai alapján készültek horgolt Rumini figurák, amiket a http://mamazon.hu-n lehet megvásárolni. Ezek között a figurák között ott van Sajtos Rozi is, akiről az írónő annyit árult el, hogy a levélregényben fontos szerepet tölt majd be, és a Rumini kapitány című könyvben még fontosabb szerepe lesz.
Az utolsó kérdés az volt, hogy miért nem szerepelnek a Ruminiben macskák? A válasz nagyon érdekes: azért nem, mert ha túl tipikus a történet, úgymond klisés, akkor senkit sem fog érdekelni. Mi érdekes abban, hogy az egerek a macskák ellen harcolnak? Semmi.
Szóval, akit érdekel Berg Judit az találkozhat vele a Somogyi Könyvtárban is október 8-án (Pagony nap).
Marci, köszi az írást!
Gratulálok a beszámolóhoz, nagyon jó és alapos összefoglalás. Üdv. az írónak és a könyvtárosnak: Hmari
Köszönjük, Mari, üdv neked is! 🙂
Köszönöm a hozzászólásokat. 🙂