A Szegénység Elleni Küzdelem Világnapja

Tegnap, október 16-án volt az  Élelemezési Világnap (Word Food Day), amely – magyar javaslatra, 1979-től – elsősorban az éhínség elleni küzdelmet tűzte ki célul.

A mai világnap szorosan kapcsolódik a tegnapihoz, ugyanis október 17-e a Szegénység Elleni Küzdelem Világnapja.

“A gyermeket szegénységgel büntetni nem lehet”
Ferge Zsuzsa

Az ENSZ közgyűlése 1992-ben a szegénység elleni küzdelem világnapjává nyilvánította október 17-ét. A világnap jelentősége, hogy ráirányítja a figyelmet a szegények problémájára, ugyanis érdekérvényesítő képességek hiányában a nélkülözők hangja egyre halkabb.

Magyarországon a gyermekek, az idősek, az alacsony iskolázottságúak, a kistelepüléseken élők, a romák, a betegek és a fogyatékossággal élők a szegénység szempontjából legveszélyeztetettebb csoportok. (forrás: SZMM)

Döbbenetes, de tény, hogy miközben a világ élelmiszerkészletei régóta bőven elegendőek lennének a Föld minden lakója számára, az éhezés és alultápláltság több mint 800 millió embert érint. A fejlődő országokban az éhezés és a szélsőséges szegénység a mai a legsúlyosabb probléma, és a népességnövekedés miatt a szélsőségesen szegények száma egyre csak nő.

“Valahányszor férfiakat és nőket arra ítélnek, hogy súlyos szegénységben éljenek, emberi jogok sérülnek. Magasztos kötelességünk, hogy erőink egyesítésével biztosítsuk a jogok érvényesülését”. (Joseph Wresinski)
2000-ben az ENSZ millenniumi csúcstalálkozóján a világ nemzetei nyolc fejlesztési célt fogalmaztak meg, ezek egyike szerint 15 év alatt felére csökkentenék a súlyos szegénységet, azaz a napi egy dollárnál kevesebből élők legalább egymilliárdos tömegét.

A Milleniumi Fejlesztési Célok nyolc pontja:

1. Eltörölni a szegénységet és az éhezést (2015-re felére csökkenteni az éhezők számát, és azokét, akik napi egy dollárnál kevesebbet keresnek).
2. Elérni, hogy mindenki részesüljön elemi oktatásban – a fiúk és a lányok egyaránt.
3. Elősegíteni a nemek egyenlőségét és a nők megerősítését.
4. Csökkenteni a gyermekhalandóságot (harmadára csökkenteni az 5 évnél fiatalabb gyermekek esetében).
5. Javítani a gyermeket szülő nők halandóságán (negyedére csökkenteni, javítva a megfelelő ellátást).
6. Legyőzni a HIV/AIDS-t, a maláriát és más betegségeket.
7. Biztosítani a környezet fenntarthatóságát.
8. Globális partnerséget kialakítani a fejlődés érdekében.

Az Európai Unió 2010-et a szegénység és társadalmi kirekesztődés elleni küzdelem európai évének nyilvánította.

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.