Közismert Shakespeare tragédiája a melankolikus dán királyfiról, akinek megjelenik apja szelleme, hogy elárulja: titokban megölték, és most a gyilkosa viseli a koronáját. Hamlet, a jóravaló, erkölcsös hős sokáig halogatja a bosszúját, de végül megbünteti a gonosz trónbitorlót, helyreállítva ezzel a megsértett erkölcsi rendet. Legalábbis ez a dráma hagyományos értelmezése, de lehet, hogy eddig félreértettük a világirodalom egyik legnagyobb remekművét? E könyv szerzője azt állítja, hogy a mű keresztény keretében a Szellem valójában egy álruhás démon, aki a pusztulásba viszi a főhőst, rajta keresztül pedig Dániát is. De Hamlet sem olyan erkölcsös jellem, amilyennek helyenként tűnik, hiszen a mű végére többszörös gyilkossá válik, ráadásul ellensége kárhozatát kívánja.
A könyv bemutatja, hogyan tart tükröt Shakespeare drámája az emberi természetnek és a korabeli történelmi eseményeknek, különösen I. Jakab király életének és nézeteinek. Jakab apját hasonló körülmények között ölték meg, mint Hamletét, és maga is sok időt töltött Dániában. Ott kezdett el érdeklődni a szellemek és a démonok iránt, amelyekről könyvet is írt, nem sokkal a Hamlet keletkezése előtt.
Bernáth András irodalomtörténész, a Szegedi Tudományegyetem Modern Nyelvek és Kultúrák Tanszékének oktatója több évtizedes, részben külföldi kutatásának az eredményeit közérthető formában tárja az olvasók elé, így a könyv nemcsak a szakemberek, hanem a téma iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is hasznos és élvezetes olvasmányt ígér.