389979
Ma
Tegnap
Ezen a héten
Előző héten
Ebben a hónapban
Előző hónapban
Összesen
48
220
618
386669
268
3477
389979

IP: 3.148.106.2
Szerver idő: 2025-05-02 07:16:17

A szegedi ifjúság és a kultúra

 

Az utóbbi időben megfigyelhettük, hogy a hallgatói közéletben egyfajta „bulvárosodás” ment végbe. A popkultúra erősen reprezentált az egyetemisták körében, ami talán nem is lenne baj, ha nem szorítana háttérbe egyéb kulturális lehetőségeket. A színházlátogatás, hangversenyre járás, író-olvasó találkozó valahogy kezd eltűnni a hallgatók életéből. Szerepüket átveszik a klubok, bulik, kocsmák, sörözők látogatása. A hallgatók kulturális és közéleti tevékenysége kezd beszűkülni, egysíkúvá válni.

Meglátásom szerint az utóbbi években a közösségek, tanuló körök, hobbi csoportok kezdenek háttérbe szorulni. Kérdésként tehetjük fel a következőket: Van az egyetemistáknak lehetőségük válogatni a programok között? Vannak olyan terek, ahol megmutathatják tudásukat, ha tehetségesek valamiben? Találunk olyan helyeket, ahol nem csak a gépből szól a zene, hanem személyesen lehet találkozni az előadókkal? Válaszként azt mondanám, hogy ezek a lehetőségek mind jelen vannak Szegeden. [1]

Ott vannak többek közt az Őszi Kulturális fesztivál programjai, ami idén tizenhatodszorra került megrendezésre. Itt nemcsak kikapacsolódhatnak a diákok, hanem meg is mutathatják, ha igazán tehetségesek valamiben. Ott van a Millenniumi Kávéház, amely hetente többször rendez ingyenes programokat. Ezek műfaja igen széles skálát érint a táncháztól kezdve a sakk körön át még sok tevékenységet. De ha elegünk van a hollywood-i mesékből és olyan filmre vágyunk, amire holnap is emlékszünk, ellátogathatunk a Grand Cafe-ba.

Szerencsére a sor még tovább folyatódik, viszont nem célom itt minden egyes lehetőséget bemutatni. Bár nem mindig jut el az érintettekhez, de van jó pár kezdeményezés, amely a hallgatói élet színesítését és a tehetségek felkutatását szolgálja. Érdemes a plakátokat, brossúrákat tanulmányozni, hátha érdekes információk birtokába jutunk.

A következő sorokban szeretnék ismertetni egy olyan diákszervezetet, amely felismerte, hogy az egyetemistákban egyre nagyobb a passzivitás, ha kultúráról van szó. Ez sokszor kimerül a JATE klub és a kocsmák látogatottságában. A Gondolat Forradalma nevezetű egyesület heti rendszerességgel szervez olyan rendezvényeket, ami mozgósítja a diákokat és a szórakozásnak sokféle válfaját kimeríti. Vannak kulturális és kevésbé kulturális programjaik. Az előbbiekhez tartozik a közéleti kocsma, ahol egy-egy téma (történelmi, tudományos - bármilyen, csak érdekes legyen) kerül bemutatásra, s ezután megvitatásra. De ide tartozik a versfelolvasó est is. Kevésbé kulturális a minden évben megrendezésre kerülő kocsmatúra. A Gondolat Forradalma csoportja diákokból áll, akik diákoknak szerveznek programokat. Céljuk, hogy a hallgatók nyitottabbak legyenek a kulturális és közéleti értékekre.[2]

Ezzel a rövid cikkel szeretném felhívni a figyelmet, hogy Szeged városa tele van lehetőségekkel, melyeket érdemes kihasználni, főleg míg az ember egyetemista.

 

Deli Alekszanda

Társadalmi tanulmányok III.

SZTE-JGYPK

 

Share on Myspace