357752
Ma
Tegnap
Ezen a héten
Előző héten
Ebben a hónapban
Előző hónapban
Összesen
17
28
78
355765
971
1520
357752

IP: 18.227.24.209
Szerver idő: 2024-04-24 06:21:55

Kultúra

A kultúra rovat az egyéni alkotások színtere. Célja, hogy a hallgatók megmutathassák tehetségüket.

A rovatban olyan érdekességek találhatóak, mint például a hallgatók saját költeményei, versei; hallgatók által készített fényképek, rajzok. Továbbá műelemzések, filmkritikák, könyvajánlók, valamint különböző kulturális eseményekről szóló beszámolók is megtalálhatóak.

Csikai Adél 

Itt a majális – hol a munkásosztály?

Ismerjük-e a munka ünnepének történetét?

 

Sokan úgy vélik, hogy május elseje kommunista ünnep, pedig valójában a szocialista országok csak felkarolták a „munkások ünnepét”, melyet a „munka ünnepévé” neveztek át.

A költészet reformja a XXI. században

 

A következőkben a költészetről fogok írni, vagy nem? Nem tudom, mivel a slam poetry műfaja nem azonos a versek világával, egyik legszembetűnőbb különbség, hogy nincsenek kötött formák, olykor rímek sem.  A névben viszont szerepel a ’poetry’ szó, ami költeményeket jelent, nyilván ezek a szövegek is ’megköltődtek’, habár merőben más formában, mint elődjeik. 

Csak a szél

7 éve 2009. február 23-án, Tatárszentgyörgy cigánytelepén, fegyveresek lelőttek egy 28 éves férfit és 5 éves kisfiát. Kislétán, Tiszalökön egy-egy áldozat volt, még Nagycsécsen két áldozat vesztette életét. Jelen cikk azért született, hogy az áldozatokra, ilyen módon is megemlékezzünk.

A Lovasíjász

2016. március 1-én teltházas mozi fogadta Kiskunhalason a Lovasíjász című dokumentumfilm bemutatóját. 115 percre a székhez ragasztotta a nézőket, egy felejthetetlen élményt nyújtva.

Mennyire magyar film a Saul fia?

 

A Saul fia (Son of Saul) című film kapcsán számos teória kering az országban, világban, melyek szerint a Miénk ez a film, a mi sikerünk, egyes fanyalgó kritikák pedig azt állítják, hogy szinte semmi közünk hozzá, ez nem is a Mi történetünk. 

Mustang

A Mustang Deniz Gamze Ergüven első nagyjátékfilmje, melyben amatőr szereplők vannak a középpontban. A történet egy isten háta mögötti kis török faluban játszódik, ahol öt lánytestvér felhőtlen boldogsággal venné kezdetét a nyári vakációnak. 

A szocialista realizmus megjelenése a képzőművészetben

A társadalomtörténetet nem csak a történelmi vonatkozások által ismerhetjük meg, hanem kulturális elemeik alapján is. A képzőművészet, az irodalom, a divat, rendkívül jól visszaadja különböző korok hangulatát, és ezáltal jobban megismerhetjük, közelebb kerülhetünk hozzá.

Romkocsmák Budapesten

A romkocsma, mint korunk leghíresebb hungarikuma, nem rendelkezik általánosan elfogadott fogalommal.

Decemberi kultúrmustra

Az év végi időszak mindig az ünnepi készülődésről, a lelki felkészülésről szól. Ilyenkor már valahogyan másként éljük meg a mindennapokat, a környezetünkből árad a nyugodtság, kicsit lelassítanak az emberek – hiszen a karácsonyi ünnep egy hosszú év lezárását is jelenti. 

XX. Őszi Kulturális Fesztivál

Október elsején vette kezdetét a Szegedi Tudományegyetem életében unikumnak számító Őszi Kulturális Fesztivál, mely immáron huszadik alkalommal kerül megrendezésre. A programsorozat bemutatkozásra ad lehetőséget a tehetséges hallgatók és a feltörekvő egyetemi művészeti csoportok számára.

Lencsevégen az élet- Sajtófotó kiállítás a REÖK-ben

A tavalyi év legmeghatározóbb eseményeit, vitatott kérdésit foglalja össze sajátos képi világgal az idei Sajtófotó pályázat és kiállítás, ami szeptember 26-án Szegedre érkezett. Immáron ez a 33. tárlat, aminek gyökerei a ’70-es évekre nyúlnak vissza. 

Kritikai filmklub a Szakkollégiumban

A Szegedi Társadalomtudományi Szakkollégiumban már rendszeressé vált, hogy minden félévben valamilyen tematika mentén filmklubot szerveznek. Ez idén sincs másképp, a kritikai filmklub keretein belül olyan filmeket válogattak össze, amiben az emberi lelkiismeret, egyén és a közösség konfliktusa kerül előtérbe.

A sírkamrák nyomában



Szeged szívében különleges kiállítás nyitotta meg a kapuit a közelmúltban. A napfény városában december közepéig tekinthető meg a nagyszabású A fáraók Egyiptoma – Egyiptomi sírkamra névre keresztelt tárlat, amely a 3000 évig fennálló ókori Egyiptomi Birodalom mindennapjait eleveníti fel. Sőt, a máshoz nem hasonlítható halotti kultuszukra és gondolatvilágukra alapozva a tárlat munkatársai egy élethű ókori sírkamrát rendeztek be a Kass Galériában.

A magyar árnyék a legfényesebb

Ki lehet jelenteni, hogy a magyarok, nem csak a vízi sportokban jeleskednek, hanem művészeti ágon is kiválóak. A fény és árnyék együtt játszása, alkotja a szemet és lelket is simogató látványt, amellyel az Attraction kápráztatja el a néző közönséget.

A manipuláció

Sokan összetévesztik a média, a politika, a vallás hétköznapjainkban betöltött társadalmat manipuláló szerepét egy állam létezésével, a közjó képének hasznos fenntartásával. Felmerül a kérdés: Etikus, morális dolog-e a manipuláció?

Dóm téri előzetes: Szegeden a Csárdáskirálynő és az Elfújta a szél

A Csárdáskirálynő című operettel és az Elfújt a szél musicallel érkezik idén nyáron a Budapesti operettszínház a szegedi Dóm térre. Mindkét produkciót csak ezeken az előadásokon látható fesztivál szereposztással állítják a színpadra.

Az árva szeretet, a szeretet árvája

Meddig, miért, és hogyan szeressünk? Márai megszokott elgondolkodtató stílusában megírt egyik novellája, Az árva elemzése, mely meg-megragad egy szeletet az élet fontos kérdései közül. Novella és elemzés az emberi szeretet csodájáról. 

Zene be, világ ki

A magyar emberek hajlamosabbak magányosabbnak érezni magukat, mint európai társaik. A legjobb módszer ennek megoldására illetve enyhítésére a zene. Legfőképpen az olyan zene, amely az emberek szívéhez szól, és magukénak érzik az adott dalt. A Punnany Massif formáció pontosan így, és ezért is alkot.

Sikeres évadot tudhat maga mögött a Szegedi Szabadtéri

Az idei szezonban sem volt hiány felejthetetlen produkciókból. Követték egymást a jobbnál jobb előadások. A Dóm téri közönséget egy Magyarországon évtizedekkel ezelőtt játszott musical köszöntötte, az Egyesült Államokból érkező afro-amerikai társulat, amelyet kirobbanó tapsvihar fogadott.

 

Agora

 

2009-ben forgatott film, minden idők legdrágább spanyol filmje, a pogányságról, a kereszténységről, és a kereszténység erőszakos előretöréséről.

2011 Oscar-díjas filmjei

A 2012-ben megrendezett 84. Oscar-díjátadón két film tarolt elsöprő sikerrel.

Az eredmény senkinek sem okozott meglepetést, hiszen már a jelölések sejttetni engedték a végeredményt.  Ez a két film a Hugo és a The Artist című filmek voltak. Idén igyekeztem minél több filmet megnézni a jelöltek közül és kialakítani a saját listámat.

Utazz!

Utazni mindenki szeret. Izgalmas megismerni új helyeket, új embereket, új kultúrákat.
Egy-egy útról hazatérve nem győzzük feldolgozni a sok élményt, új ismeretet és tapasztalatot.

Olvasni jó!

„Olvasni fontos!”, „Olvasni jó!”, „Olvasni muszáj!”­­ 

– biztosan mindenkinek ismerősek ezek a felszólítások. De vajon milyen könyvet érdemes legelőször a kezünkbe venni ahhoz, hogy ne utáljuk meg végleg az olvasást, hanem felfedezzük a benne rejlő szépséget?

Leonardo „Live”

 

A február 16-án, a Belvárosi Moziban online vetített Leonardo Live című műsorral kapcsolatban fogalmaztam meg néhány gondolatot, amelyeket érdemesnek tartok megosztani veletek is.

Kapcsolatok hálójában

Mindnyájan ismerjük az elcsépelt frázist, miszerint az ember társas lény. Szükségszerűen kapcsolatokat alakítunk ki, melyeknek szabályos rendszere van, még ha mi nem is tudatosan tervezzük. Így ez a könyv bárki számára érdekes lehet, akit érdekelnek az emberi kapcsolatok mozgatórugói, a mögöttük megbúvó összefüggések. „Mire képesek a közösségi hálózatok, és hogyan alakítják sorsunkat?”

Élelmiszeripar Rt.

Manapság az élet felgyorsulásával, az emberi társadalmak fejlődésével a minket körülvevő világ is megváltozott. Ma már egyre kevesebb a háztáji gazdálkodás és a kiskereskedőket felváltják a multik. Gépesített földeken, nagy mennyiségben, sokszor a minőség rovására állítják elő minél alacsonyabb költségek mellett azt, amit mindnyájan nap, mint nap megeszünk. Ahogyan ma már van tömegközlekedés, tömegturizmus, úgy van az élelmiszeriparban is tömegtermelés. Te mit ettél ma?!?

Hedda Gabler Szegeden

Nem mondom, hogy fanatikus színházrajongó vagyok, de azért minden évben megnézek pár darabot a Szegedi Nemzeti Színházban. Idén az egyik darab, amit volt alkalmam megnézni az Henrik Ibsen: Hedda Gabler című drámája. A darabot Keresztes Attila rendezte és a Kisszínházban adták elő.

The walking dead

Az apokaliptikus zombi téma eddig elkerülte a sorozatok világát, és az egész estés mozifilmek körében próbálta a nézőt borzongásra bírni. Néhány próbálkozás után (Kaptár filmek, Haláli hullák hajnala, Kutyaház), az AMC amerikai kábelcsatorna 2010. október 31-én műsorára tűzte a ’’ The walking dead” című zombisorozatát.

Ha búcsúznék

 Pfeifer Vivien verse

Bárányfelhők

Pfeifer Vivien verse

A hajó

Pfeifer Vivien verse

Share on Myspace