357542
Ma
Tegnap
Ezen a héten
Előző héten
Ebben a hónapban
Előző hónapban
Összesen
8
25
98
355520
761
1520
357542

IP: 3.16.70.101
Szerver idő: 2024-04-18 10:31:38

Vita, disputa, egyetem

Ha azt mondom, vita, a többség egyből hangos, eredmény nélküli veszekedésre gondol. Ha azt mondom, disputa, a legtöbben nem gondolnak semmire. Ha tanultak angolul, esetleg sejtik, hogy valamiféle vitáról lehet szó, de azt, hogy mit takar a disputa fogalma, sajnos nem sokan tudják. Megpróbálok néhány kérdésre válaszolva változtatni ezen.

Mi is akkor a disputa? Kulturált vita, amely logikus, akár adatokkal is alátámasztható érvekre épül, és a lényege nem az, hogy feltétlenül meggyőzzük a másikat, hanem hogy megláttassuk vele, hogy minden kérdés összetett, minden érmének két oldala van.

A disputának két nagy típusa van, a versenyvita és a közösségi vita. Mindkét típus közös tulajdonsága, hogy megadott időkeret van a vélemény kifejtésére, meg kell hallgatnunk a másik álláspontját, majd arra reagálhatunk. A versenyvitákban (pl. Karl Popper, World School, British Parliamentary) pontos idő és szerepkörök vannak meghatározva az egyes beszélők számára. Ebben az esetben van egy tételmondat, amit a csapatoknak támogatniuk vagy pedig ellenezniük kell. A vita eredményét a bírók döntik el, akik megadott szempontok alapján értékelik az elhangzott beszédeket, érveket, bizonyítékokat. A közösségi viták kevésbé szabályozottak, azonban tökéletesen alkalmasak társadalmi és közösségi problémák körüljárására, megoldások keresésére és megtárgyalására. A témáknál nincs két konkrétan szembenálló álláspont, ezeknél az a lényeg, hogy a közösség minden tagja elmondhassa a véleményét, és hozzájárulhasson a megoldás megtalálásához. Közösségi vitafajta például a WorldCafé, vagy akár a politikai vita is.

 

Miért jó a disputa? Mert ez egy önfejlesztési módszer, ami bárki számára elérhető, és ami könnyedén, szinte játékosan segít. Fejleszti többek között a logikai és a kritikus gondolkodást, az érveléstechnikát, a kooperatív készségeket, a nyilvános beszédet, a problémamegoldó készséget, és ez csak néhány példa a sok közül.

 

Hol lehet disputázni? A disputának Magyarországon nagyjából húszéves hagyománya van, bár az elmúlt években elindult az országos ismertség útján a középiskolásoknak szervezett Szóval?! Országos Vitaversenynek köszönhetően, amelyet a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány szervezett.

Egyetemi szinten is vannak kezdeményezések, működik vitaklub az ELTE-n, a BME-n, ebben az évben indult Győrben, és idén indult el a Szegedi Egyetemi Disputa Klub (SzEDiK) is.

 

SzEDiK? A SzEDiK célja az, hogy minél több egyetemista számára elérhető közelségbe hozza a kulturált vita és a nyugodt véleménynyilvánítás lehetőségét. A SzEDiK estjein olyan témákról beszélgetünk különböző vitatechnikák segítségével, amelyek érintik a korosztályunkat. Legutóbb például a választás intézményéről vitáztunk, arról, hogy vajon miért mennek el egyre kevesebben választani, és ennek milyen következményei lehetnek, illetve hogyan, milyen módszerek segítségével lehetne változtatni ezen a tendencián. De beszéltünk már oktatáspolitikai, etikai kérdésekről és egyéb társadalmi problémákról is.

 

Ki vehet részt a SzEDiK találkozóin? BÁRKI, aki szeretné elmondani a véleményét, és aki kíváncsi, mások hogyan gondolkodnak. MINDENKI, aki szereti új helyzetekben kipróbálni magát, aki szeretné fejleszteni saját képességeit. AKÁRKI, akit érdekelnek modern, kooperatív tanítási technikák, és szeretné őket kipróbálni.

 

Hogyan tudhatsz meg többet a disputáról és a SzEDiK-ről? Keress meg minket a facebook-on, itt értesülhetsz a következő eseményünkről is, és olvasd a blogunkat, ahol részletesen beszámolunk a különböző disputatechnikákról, illetve a találkozóinkról. Ha bármi kérdésed van, írj facebook-on, üzenhetsz a blogon keresztül, illetve elérhetsz minket a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát. e-mail címen is.

 

Mindenkit várunk sok szeretettel!

 

 

Valuska Sára – SzEDiK alapító

Share on Myspace