358652
Ma
Tegnap
Ezen a héten
Előző héten
Ebben a hónapban
Előző hónapban
Összesen
87
54
87
356500
343
1528
358652

IP: 18.226.187.24
Szerver idő: 2024-05-06 14:56:49

Itthon vagy külföldön? Hol könnyebb állást találni?

 

Manapság egyre többet hallunk arról, hogy a fiatalok külföldön próbálnak szerencsét. Esetleg menekülnek? Egy felsőfokú végzettséggel a kezedben miért szimpatikus angliai hotelek koszos padlóját sikálni? Igaz, ott még azzal is többet lehet keresni, mint itthon, de ezekben az országokban drágább is az élet. Megéri? Távol lenni az otthonodtól azért, hogy pénzt „csinálj”?

Természetesen van, akinek sikerül, de véleményem szerint mindez itthon is megvalósítható. Vannak problémái mindenkinek, azonban ezek elől nem lehet elmenekülni. A következő 4 rövid történetből is látható, hogy máshol sem egyszerű a diplomás fiatalok élete. Nem egyedi eset, hogy itthonról sok fiatal „vándorol ki” külföldre, új lehetőségek után kutatva – az alábbi történetek szereplői mind külföldi fiatalok, akik hazájukon kívül próbáltak boldogulni. Erről kérdeztem őket.

Van, akinek megy, mint a karikacsapás, és akad olyan is, aki évek óta sem talál semmi kecsegtetőt. Munkahelytől függ, de egy általános szellemi munkához a papír nem elég. Kell nyelvtudás, rátermettség, alkalmazkodó-készség, sokszor csapatmunka, illetve empátia is. Egy nem olyan régi kutatásból kiderült, hogy akik külföldön keresnek munkát konkrét elképzelés és papír nélkül, főleg betanított munkavégzésre kapnak lehetőséget. Ez valljuk be, nem egy álomállás. A leggyakoribb munkakörök, amire pályáznának kint a magyarok, az a CNC kezelő, sofőr, turisztikai és vendéglátó egységek álláshelyei, valamint takarítás.

 

Kép forrása: Internet

 

1.) Toobz (27, Denmark, English and European Studies)

„Vettem egy új telefont, az egyik barátom küldött egy sima üzenetet, kikerestem a számát. Láttam, hogy egy olyan cégnek dolgozik, amit én is ismerek, mikor épp gyakorlati helyet kerestem. Szóval megkérdeztem, hogy kaphatnék-e egy gyakornoki helyet nálunk, 2 hónappal később elkezdtem a 8 hetes gyakorlatot, azután pedig felvettek állandóra. Oh, igen, a mesterim közben csináltam ezt, amit még most is végzek, nem az első diplomámnál.”

 

2.) Nilaus (28, Denmark, Philosophy)

„Elvégeztem az egyetemet, munkát kerestem. Nem találtam, ezért wowozok most. Jelenleg munkanélküli vagyok, oda-vissza járok, hogy munkát találjak. Visszaköltöztem a szüleimhez, mivel nincs értelme fenntartanom egy albérletet addig, amíg nem találok valamit.”

 

3.) Frisk (24, Sweden, Master Computer Science)

„Volt munkám, mikor a mesterimet csináltam, de csak a gyakorlathoz. Aztán egy barátom megkérdezte, Hali, akarsz egy munkát? Azt mondtam, hogy igen, szóval most van munkám. Mind a kettőt egyidőben csináltam, tanulmányaim alatt, a munka, amit a barátom ajánlott, az még mindig megvan. Nemsokára elkezdtem a PhD-met matekon.”

 

4.) Ben (29, UK, Neuropsychology)

„Az első próbálkozásom, hogy munkát keressek, nehéz volt. Egy alacsony foglalkoztatású körzetben éltem, magas képzettségű szakemberként, szóval, amikor jelentkeztem munkára, csapdába estem egy körben, ahol két mérgező elvárás volt a munkáltatótól, a rossz pénzügyi helyzet miatt: 1. túlképzett voltam arra a szintre, 2. túl tapasztalatlan voltam arra a szintre, amire jelentkeztem. Ráadásul nem a saját pályámon kerestem (IT), szóval nehezen tudtam bemutatni, hogy megvan a készségem a munkához.

A kör folytatódott, kb. 8 hónapig, jelentkeztem munkára, visszautasították, “túl sokat tudsz” vagy “túl keveset”.  Jelentkeztem segélyre, de a munkaszolgáltatóhoz járni elég depresszív tapasztalat volt. A munkáltatók inkább a krízis menedzselésében voltak érdekeltek, vagyis biztosítani, hogy az emberek nem részegen vagy drogozva jönnek be. Bejártam párszor, de feladtam. Végre eljutottam egy „diplomás terv”-hez, egy toborzó céghez, akik szimpatizáltak a helyzetemmel. Megkeresett egy toborzó, aki kifejezetten fiataloknak segített, akik épp, hogy lediplomáztak, majd megkértek, hogy végezzek el pár alap belépő vizsgát, melyeket sikeresen teljesítettem. Három másik interjú után megkaptam az alap admin munkámat, adminisztratív segítőként egy vállalati igazgatónak.”

Kép forrása: Internet

Mi is a rövid cikkem tanulsága? Mint mindennek, a külföldi munkavállalásnak is megvan a maga negatív és pozitív oldala. Ez egy remek lehetőség, ami sok tapasztalatot és tudást rejt magában, amiket később remekül lehet hasznosítani, akár maradunk külföldön, akár itthon is. Persze - sokak véleményével ellentétben szerintem - a pénz is számít, hiszen ha a pénz nem is boldogít, a hiánya megkeseríthet. De ami a legfontosabb: próbáld megtalálni azt, amit szívesen végeznél, és ahol szívesen végeznéd. Akár itthon, akár külföldön tervezed a jövődet, szerintem ez az elsődleges szempont.

 

Képek forrás: Internet

Tóth Alexandra

 

SZTE-JGYPK
Társadalmi tanulmányok III. évfolyam

Share on Myspace