I.6. A mozgás – a testbeszéd, a legfőbb információ közvetítő és örömszerzési lehetőség!

Megfigyelhetjük, hogy a kognitív és érzelmi reakcióink megjelenései is a szomatikum „jelzésein" keresztül érvényesülnek. Lehet ez a terület a munka, művészeti teljesítmény vagy sport. Sőt, a válaszok megjelenhetnek az egészség, kiváló teljesítő képesség, vagy fordítva a rossz közérzet, csökkenő munka teljesítmény, sőt - betegség szintjén is.

A jövőnk szempontjából roppant lényeges milyen örökítő anyaggal visszük tovább ezeket az emberi értékeket, milyen kultúrát - szokásokat adunk tovább az ifjú nemzedékeknek.

Véleményem szerint az egyének nagy hányadának reproduktív sikerét rongáló kulturális gyakorlatok nem folytathatók a végtelenségig!

A génkultúra differenciálódása - a genetikai kód meghatároz folyamatokat, tehát nem mindegy milyen „minőségű" örökítő anyagot viszünk tovább. Az alkalmazkodás vagy adaptáció (Wikipedia) az élőlényeknek az a tulaj­donsága, amely lehetővé teszi, hogy anatómiai struktúráikat, élettani folya­mataikat és viselkedési mintázataikat genetikai képviseletük növelésére használják a fajtársakkal való vetélkedés során.

Az elődeink kemény, fáradságos munkával kialakított - fizikai aktivitásra, gondolkodásra, táplálkozásra és pihenésre - alapozott, ezek egyensúlyára építő életvezetését, tartósan egyik elem rovására sem lehet felbontani. Ha mégis, akkor az, az egészség - tanulási, ill. munkaképesség - elvesztésével jár együtt.

A rekreáció lényegében egyidős az ember megjelenésével, de különösen jelentős fejlődésen ment át a munkamegosztás és a gépesítés (Ipari -, Technikai -, Informatikai Forradalom) megjelenésével, dinamikus fejlődésével. Sajnos ezek a jelentkező pozitív össztársadalmi hatásokkal együtt negatív elemeket is magukkal hoztak. A közlekedéshez, ipari termeléshez kapcsolódó fizikai munka javarészt a gépekhez volt köthető, melyet a jelentősen könnyebbé vált élethelyzetet követően nem, vagy csak részben pótolt a munkás. A polgári értékek mentén fejlődő államokban kialakult a sportkultúra, e mögött az egyéni felelősség megjelenése figyelhető meg. Kétségtelen, hogy a nyugati államokban jellemző nagyon drága orvosi és gyógyszer ellátás is ösztönző erő.