VIII.1. Csónakvezetés személyi feltétele!

Nagyon fontos az, hogy egy vízi túra során a nagykorúság határának átlépésével felelősség is jár. Ezért a csónakvezetők lesznek azok a személyek, akik a vízi közlekedés rendjét be kell, hogy tartsák.

A túravezető (társadalmi szervezet vezetője, edző stb.) csak a kiskorú és gyermekkorú személyek közlekedésben elkövetett magatartásáért felel a szabályzat szerint.

Mindenki a saját vízi járműjének a vezetője, ha azt irányítja.

Csónakot és nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközt, ha jogszabály eltérően nem rendelkezik

a) a 14. életévét - gépi hajtású vízijármű esetében 17. életévét - betöltötte,

b) úszni tud,

c) a vezetésben kellő gyakorlattal rendelkezik, és

d) ismeri az e Szabályzat rendelkezéseit, valamint az igénybe vett vízterület sajátosságait.

Ha több személy tartózkodik a csónakban vagy nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközön, indulás előtt 16. életévét - gépi hajtású vízijármű esetében 17. életévét - betöltött, valamint b)-d) pontjában foglaltaknak megfelelő vezetőt kell kijelölni.

Sportegyesület 14. életévét be nem töltött, úszni tudó és az e Szabályzat rendelkezéseit ismerő sportolója csónakot, illetve gépi hajtás nélküli vízi sporteszközt a sportegyesület edzőjének irányítása és felügyelete. A mentőeszköz használatával és mentőmotoros (mentőmotoros: a hajózási hatóság által rendeltetésszerű mentésre alkalmasnak nyilvánított, a meghatározott követelményeknek megfelelő kisgéphajó), vagy kísérő kisgéphajó (kísérő kisgéphajó: oktatás, edzés, verseny és vízi rendezvény ideje alatt a vitorlás és evezős csónak vagy vízi sporteszközök, vitorlás kishajó, illetve vízben lévő személyek kísérését, szükség esetén mentést szolgáló, saját gépi berendezéssel hajtott kishajó), biztosítása mellett vezethet.

Az edző felügyelete akkor tekinthető teljesítettnek, ha

a) minden sportolóra folyamatos rálátása van, és

b) a segítségnyújtáshoz vagy beavatkozáshoz 2 percnél több idő nem szükséges.