VIII.3. Általános szabályok!

Vízi túra korlátozott látási viszonyok között nem folytatható!

Korlátozott látási viszony: 1000 m-nél kisebb látótávolság, (köd, homály, hóesés, zápor vagy egyéb ok által korlátozott láthatóság;)

Egyéb ok a sötétség, ha a látótávolság 1000 méternél kisebb!

VIII.3.1 Vízijármű vezetésére való alkalmasság:

olyan személy vezethet és a vezetés olyan személynek engedhető át, aki

a) nem áll a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt, szervezetében nincs szeszes ital fogyasztásából származó alkohol vagy más hasonlóan ható szer (például kábítószer, gyógyszer, ezek kombinációja),

b) nem mutatja látható jeleit a fáradtságának,

Vízijárművet az időjárási, a forgalmi és a hajóútviszonyoknak, valamint a hajózás biztonságát befolyásoló egyéb körülményeknek megfelelően kell vezetni.

VIII.3.2 Csónak, vízi sporteszköz és kishajó közlekedés szabályai:

A túra közlekedése során a kajak, kenuval történő közlekedés, evezős (kézi) csónakkal történő közlekedési szabályokat kell figyelembe venni.

Csónakkal, vízi sporteszközzel és kishajóval a parttól vagy kikötőhelyről elindulni és menetirányt változtatni akkor szabad, ha az a víziközlekedés más résztvevőit nem zavarja és vízben tartózkodó személyt nem veszélyeztet.

Ha azonos hajtású csónakok vagy vízi sporteszközök (a vitorlával haladók kivételével) egymás útvonalát keresztezik, a jobbról érkezőnek van elsőbbsége.

Találkozás esetén (szembeni haladás) jobbra kell mindkét evezős vízi járműnek tartani és bal oldalukkal kell találkoznia.

A nem gépi erővel és nem vitorlával hajtott csónak (kézi) és vízi sporteszköz (kézi) találkozáskor és keresztezéskor köteles a vitorlával haladó csónak és vízi sporteszköz útjából kitérni.

Csónakkal (kivéve a hajó csónakját), kishajóval (kivéve a hajó kisgéphajóját), továbbá vízi sporteszközzel

a) a menetben lévő nagyhajó útvonalát a nagyhajó haladási irányában 1000 méternél kisebb távolságon belül keresztezni,

b) a menetben lévő, két gyors, percenként 100-120-szor felvillanó sárga villogó fényt viselő gyorsjáratú hajó útvonalát a gyorsjáratú hajó haladási irányában 1500 méternél kisebb távolságon belül keresztezni,

c) az a) és b) pontban meghatározott, menetben lévő hajókat hátulról 60 m-nél, továbbá oldalról - feltéve, hogy a víziút méretei ezt lehetővé teszik - 30 m-nél kisebb távolságra megközelíteni tilos.

Kikötött úszólétesítmény és a part közötti vízterületen, a kötelek, támdorongok, kikötői eszközök, az alacsonyvezetésű köteles komp kifeszített kötele alatt közlekedni, és a kötelet mindkét irányból az attól mért 50 méternél kisebb távolságra megközelíteni tilos.