Ezen az oldalon szeretnék egy kis érdekességet mutatni a matematika és különösen a bűvös négyzetek iránt érdeklődőknek.
A bűvös négyzet érdekes, sok szabályszerűséget mutató számelrendezés. Egy négyzetet az oldalaival párhuzamos egyenesekkel bizonyos számú sorra és ugyanannyi oszlopra osztunk fel, majd a következő feladatot tűzzük ki: töltsük meg ezt az ábrát egymás utáni természetes számokkal úgy, hogy minden kis mezőbe egy szám jusson, és a számok összege minden sorban, minden oszlopban és mindkét átló mentén ugyanannyi legyen. Érdekessége az, hogy különböző vonalakon más-más számok állnak együtt, és az összeg mégis ugyanaz.
A bűvös négyzet a legrégibb idők óta tartozik az emberiség játékaihoz. Valószínűleg ezek a számnégyzetek indiai eredetűek és még nagyon régen a távol kelet egyéb játékaival - például sakk - Arábián keresztül jutott el hozzánk. A XIV. században visszanyúlóan találunk dokumentumokat, melyek a bűvös négyzettel foglalkoznak. A régen élő emberekben azonban más érzelmeket váltott ki egy-egy bűvös négyzet szemlélete, mint a mai emberekben. Régen a bűvös négyzet tiszteletet parancsolt, félelmet keltett, bűvészetnek látszott. Innen ered az elnevezés is. Némelyek például hasznot húztak a bűvös négyzettel díszített, a "bajoktól megvédő" kis amulettek árusításából. Egyeseket boszorkánysággal vádoltak és fogságba is vettek ilyen számösszeállítások készítéséért.
Pedig nincs a bűvös négyzetben semmi bűvészet, csak érteni kell a szabályszerűséget.
A sorok és oszlopok egyező számát a bűvös négyzet rendszámának szokták nevezni. Háromtól kezdve minden rendszámhoz lehet bűvös négyzetet képezni.
A legegyszerűbb bűvös négyzet 3 sorból és 3 oszlopból áll. A 3 x 3-as bűvös négyzetet egészen más módon képezzük, mint a 4 x 4 -est, mivel az egyik páros a mások pedig páratlan rendszámú.
Németországban aránylag elég későn ismerték meg a számnégyzeteket. E tekintetben egyike a legrégibb dokumentumoknak Albrecht Dürer: Melancholie című műve, amelyben egy bűvös négyzetet dolgozott ki, amely valósággal szédítő összeegyeztetéseket mutat. Valamivel nehezebb, de nagyon érdekes egy 7 x 7 - es bűvös négyzetet készíteni. Az úgynevezett ördögnégyzet szintén érdekfeszítő lehetőségeket nyújt a téma iránt érdeklődőknek. A bűvös négyzet egyik ilyen érdekes fajtája a mágikus oszlop, amelyet számkockákból állítunk össze. És végül még egy érdekességet szeretnék megemlíteni a bűvös négyzettel kapcsolatban, ez pedig a bűvös kocka.
Remélem sikerült felkelteni az érdeklődést a bűvös négyzetek iránt, és egyre többen fognak foglalkozni a matematikának ezzel az érdekes ágával.