STÍLUSÁRNYALAT – a stílusnak az a sajátossága, amelyben megnyilatkozik a beszélő, író lelkiállapota, valamint a hallgatóhoz, a beszédhelyzethez (lásd Beszédhelyzet, szövegkörnyezet) és a témához való személyes viszonya.
 
A közlendőt tehát legtöbbször áthatja valamilyen érzelmi, hangulati színezet. Ennek megfelelően szoktunk különböző stílusárnyalatokról beszélni, például népies, ünnepélyes, családias, tréfás stb.

A tréfás stílus például kedveli a szójátékokat, a játszi szóképzést, a neologizmusokat, a humor kedvéért megváltoztatott mondatszerkesztést stb. Például:

Új mamelukok lépnek be, s az asztalra mutatnak.

– Itt a pénzügyminiszter fog reggelizni!

Bejön Vizsolyi. Éppen oda ül. S amint könyökét ráteszi az abroszra, a palackok s tányérok elkezdenek csörömpölni, mintha mondanák:

– „Mindjárt itt lesz a miniszter!”

De ezt Vizsolyi is észre veszi, és rögtön saját magától kér bocsánatot.

– Pardon! Hisz itt a miniszter fog reggelizni.

Felugrik s átjön a szomszéd asztalhoz, ahol nem olyan hófehér a terítő, hol egyes képviselők fogyasztják a vörös bort, a sonkát és a sherryt, kiki a saját pártállása szerint.

– Összetévesztettem az asztalt. Ez az átkozott rövidlátásom…

– Ne átkozd – mondja egy kormánypárti –, hisz az tett meg téged elnökünkké.

– Igen, de most oda ültem, ahol…

– Igen, igen, ahol a pénzügyminiszter fog reggelizni.

– Ah, a cukkedlik! Irtóztató! Duschek valamikor rövid szivart szítt – mondja valamelyik habaréki.

– És mindennap más emberhez hívatta meg magát reggelire, hogy arra se költse az ország pénzét.

(Mikszáth Kálmán: A pénzügyminiszter reggelije)

        A gúnyos stílus meg a nevetségessé tevés, a megbélyegzés kedvéért halmozza a rosszalló szavakat és kifejezéseket, s hanglejtésében is eltér vagy eltérhet a tárgyilagos, higgadt beszédmódtól. Például:

        A fenti stílusárnyalatok természetesen nem különülnek el egymástól (például az ódai stílus egyszerre irodalmi, emelkedett és ünnepélyes, a tréfás stílus lehet irodalmi, de lehet népi is stb.), mert hiszen ugyanazt a nyelvi anyagot szemlélik, ha különbözö nézőpontból is.

Lásd még: Stilisztika, Stílus, Stílusréteg.