Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is megrendezzük iskolai olvasási versenyünket a könyvtári blog A hónap szerzője rovatához kapcsolódva.
Májusig minden egyes A hónap szerzője rovat kapcsán felteszünk nektek néhány kérdést. A szöveg, illetve a hozzá kapcsolódó anyagok alapján válaszoljátok meg őket és töltsétek ki a kérdőívet, vagy hozzátok be a válaszaitokat a könyvtárba!
A kitartó válaszadók jutalma tanév végén most sem marad el!
2015. novemberében Lucy Maud Montgomery A hónap szerzője, a bejegyzés elolvasása után kitöltheted az online kérdőívet, vagy személyesen is behozhatod a válaszaidat a könyvtárba.
„Ha nem tudsz vidám lenni,
csak oly vidám légy, amennyire kitelik tőled.”
Lucy Maud Montgomery 1874. november 30-án látta meg a napvilágot a kanadai Prince Edward-szigeti Clifton városában. A Lucy nevet anyai nagyanyja után kapta, míg a Maud nevet édesanyja választotta.
Anyja és apja családja egyaránt becsületes, rendes és igen fontos família volt. Maud kétévesen elvesztette anyukáját, ezért nagyszüleihez Alexander és Lucy MacNeill-hez költözött a sziget északi partján fekvő falucskába, Cavendish-be. Új otthona közelében rengeteg rokona lakott, ám köztük nem talált játszótársat, amíg iskolába nem ment. Ennek ellenére sosem volt magányos vagy boldogtalan. A ház ugyanis tele volt könyvekkel.
9 évesen írta meg első versét, s kezdte el a naplóírást, amit egész életében folytatott. Később a szigeten tanárként dolgozott egy kis faluban, de nem adta fel a reményt, hogy egy szép napon író lesz. Verseit, cikkeit és történeteit gyakran kiadták, s így egy kis plusz pénzre tett szert.
1908-ban az Anne of Green Gables (szószerinti fordítás szerint Anne/Anna a Zöld Oromból, ám a magyar fordítás szerint a mű címe Anne otthonra talál) rövid részletekben rendszeresen megjelent egy lányoknak szóló újságban. Maud beleszeretett szereplőibe és ezért a történetet kibővítette egy könyv hosszúságúra. Öt kiadóhoz is elküldte a kéziratot, ám mindegyik visszaküldte, nem csoda hát, hogy elment a kedve a további próbálkozásoktól, és félrerakta a művét. Néhány hónappal később azonban ismét elővette és egy-két dolgot megváltoztatott, majd újra elküldte. A kiadó elfogadta és 1908 júniusában megjelent a könyv. A kiadó tanácsára Montgomery hozzálátott a folytatáshoz…
Az évek múlásával családra, férjre vágyott. Több udvarlója is akadt, de végül egy presbiteriánus lelkésszel, Ewan MacDonalddal találkozott, majd Maud nagyanyjának halála után megtartották az esküvőt 1911. július 11-én. Az Ontario állambeli Leaskdale-be költöztek, ahol MacDonald tiszteletes lett az új lelkész. Maud lelkiismeretes lelkészfeleség volt, közben folyamatosan írt. Szerepet vállalt a közösség életének irányításában, nevelte két fiukat, Chestert, aki 1912-ben született és Stuartot, aki 1915-ben. A párnak 1914-ben született meg Hugh Alexander nevű fiuk, aki születésekor meghalt. Ez a tragédia inspirálta Anne Shirley első gyermekének halálát, az Anne férjhez megy című regényében.
1942. április 24-én halt meg. Cavendishben, egy kis temetőben helyezték végső nyugalomra. (Forrás)
A Váratlan utazás szereplői
Műveiből nagy sikerű filmsorozatok is készültek. Az Anne a Zöld oromból (nálunk Anne címen futott) című kanadai sorozat 30 évvel ezelőtt indult hódító útjára. A főszereplő, Megan Follows 17 éves volt, amikor megkapta Anne szerepét. Eredetileg csak két részből állt volna, de a nagy sikerre való tekintettel folytatták. Az első két rész 1985-ben, a harmadik és negyediket pedig 1987-ben vetítették. Az ötödik részt pedig 15 évvel később, 2000-ben mutatták be, de ennek sikere messze alulmaradt az előzőekhez képest (Forrás). A minisorozat annyi ember szívébe belopta magát, hogy egy testvérsorozatot is kapott, ez lett a Váratlan utazás, amely novellái és A Mesélő Lány című regénye alapján készült.
Itt megnézheted az írónő honlapját (angol nyelvű). Itt az életéről, munkásságáról olvashattok bővebben. A Váratlan utazás című filmsorozat rajongói oldalán olvashattok sok érdekeset a szereplőkről, nézhettek videókat. Még egy memória játékot is találhattok itt. Ha a tévében is megnéznétek, ekkor van műsoron.
A Prince Edward-szigetről részletesen itt olvashatsz. Az Anne of the Green Gables Museum honlapján itt nézelődhetsz.
Ismét versenyt hirdetünk!
Májusig minden egyes A hónap szerzője rovat kapcsán felteszünk nektek néhány kérdést. A szöveg, illetve a hozzá kapcsolódó anyagok alapján válaszoljátok meg őket és töltsétek ki a kérdőívet, vagy hozzátok be a válaszaitokat a könyvtárba! A kitartó válaszadók jutalma tanév végén nem marad el!
A kérdőívet ide kattintva is elérheted. Ha nem működik, másold ezt a linket a böngésződ címsorába:
https://docs.google.com/forms/d/1B9ovJ3ekkj45wYB-QR0suXFg6AC8c6AJkwVnemYGyIA/viewform
Novemberi kérdéseink:
Melyik országhoz tartozik Edward herceg szigete?
Mikor jelent meg a Anne a Zöld Oromból (Anne otthonra talál) című regénye?
Ki játszotta Anne szerepét a filmsorozatban?
Kik a presbiteriánusok?
Novellái mellett mely regénye az alapja a Váratlan utazás című filmsorozatnak?
A decemberi témanaphoz kapcsolódva szlogeníró pályázatot hirdetünk!
Mutasd meg tehetséged, és írd meg TE a legjobb szlogenünket az “AZ A LEGJOBB HULLADÉK, AMI LÉTRE SEM JÖTT” témához kapcsolódóan!
Olyan szlogenek beküldését várjuk, amelyek illeszkednek az iskola célkitűzéseihez, arculatához, a témanap programjához.
A pályázat fődíja: féléves National Geographic előfizetés
díj: 1 tanéves Szitakötő folyóirat előfizetés
díj: 1 éves Természetbúvár folyóirat előfizetés
A szlogeneket online a bonina@jgypk.u-szeged.hu e-mail címre tudjátok küldeni (Bondár-Puskás Edit tanárnőnek címezve), de leadhatjátok magyartanárotoknak és a könyvtárban is. Ne feledjétek a szlogen után feltüntetni neveteket és osztályotokat! Tanulónként egy szlogent várunk!
Beküldési/leadási határidő: december 2. (szerda) 16 óra.
Eredményhirdetés: december 12. (szombat) 8.45 – könyvtár