70 éve, 1950 óta tartanak a világ sok országában minden évben gyermeknapot. 1949-ben a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség határozatot hozott, mely szerint 1950-től azon országok, melyekben nőszövetségek dolgoznak, kijelölnek egy napot, melyet Nemzetközi Gyermeknapnak hívnak majd. Céljuk az volt, hogy a világháború utáni időszakban nagyon nehéz helyzetbe került gyermekekre felhívják a figyelmet, megsegítésükre pedig különböző gyűjtőakciókat szerveztek.

Ez a nagyszerű kezdeményezés nem előzmények nélküli, sem a világban, sem Magyarországon.
Magyarországon már 1906-ban megtartotta első Gyermeknapját az Országos Gyermekvédő Liga, és ezzel a II. világháborúig tartó hagyományt teremtett. 1931 májusában már egy egész hét szólt a gyermekekről, az ország több pontján. A Nemzeti Gyermekhetet 1948-ig minden évben megrendezték, elsősorban jótékonysági céllal (kivételt az 1944-es év jelentett, a világháború miatt).

Közben a világ más pontjain is egyre több ország döntött úgy, hogy a gyermekekre egy külön, nekik szánt napon felhívja a figyelmet.
1920-ban Törökország volt az első, ahol úgy gondolták, rendszeresen, minden évben ugyanakkor tartanak majd egy napot, amely csak a gyerekekről szól. Erre a kezdeményezésre figyelt fel a világ 1925-ben a genfi Gyermekjóléti Konferencián, ahol először gondoltak a gyermeknap nemzetközi, világméretű bevezetésére.
Az ENSZ közgyűlése 1954-ben javasolta, hogy egy kijelölt napon minden országban rendszeresen tartsák meg az egyetemes gyermeknapot. Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről. Javasolták a kormányoknak, hogy mindenhol olyan napot jelöljenek ki erre a célra, amit megfelelőnek gondolnak, de lehetőleg olyan nap legyen, amely valóban a gyermekeké, tehát például nem kell iskolába menni.
Az akkori szocialista országok a nőszövetségeken keresztül 1950-től már rendszeresen tartották gyermeknapjaikat, ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott még 1954 után a világ sok országa.
1954-től Magyarországon a gyermeknap mindig május utolsó vasárnapján kerül megrendezésre.
A cél eleinte az elmaradott, háború sújtotta országok gyerekeinek megsegítését szolgáló akciók szervezése volt, ma már inkább az, hogy felhívja a figyelmet a gyermekek jogaira, sajátos világukra. Önfeledt ünneplés és a szórakoztató rendezvények mellett – ráirányítja a figyelmet a nehéz sorban élő gyermekek körülményeire: a gyermekmunkára, az iskoláztatás hiányaira, a gyermekszegénységre és az elhagyott gyermekek sorsára is. Ezt a célt segíti az utóbbi évtizedekben a UNICEF is, mely köztudottan a gyermekek védelmét tartja szem előtt.
A jótékony gyűjtést bármi segítheti, akár a postabélyeg is. Érdekességképpen a világ gyereknapra készült bélyegeiből válogattunk Nektek. Vannak egészen régiek és vannak újak is. Van olyan, amely a UNICEF felhívására készült és olyan is, amelynek kiadó országa ma ilyen néven már nem is létezik.


















Felhasznált források: