A hónap szerzője Boldizsár Ildikó

       Boldizsár Ildikó

 

 „A mesékben minden benne van:
mindaz, ami volt, és mindaz, ami még lehet.”

Boldizsár boldizsar.ildiko.kepIldikó Dunaújvárosban született 1963. március 10-én. Szerkesztő, mesekutató, író, kritikus, esszéista, etnográfus, meseterapeuta; a Metamorphoses Meseterápiás Módszer megalkotója.

Az ELTE Bölcsészkarán végzett esztétika-magyar-népművelés szakon és már szakdolgozatát is a mesék témakörében írta, amely a nép- és műmesék összehasonlító elemzéséről szólt.

Évekig dolgozott az Országos Széchenyi Könyvtárban, majd a Nemzeti Tankönyvkiadónál, ahol többek között olvasókönyveket állított össze 2., 3. és 4. osztályos általános iskolások számára. 2004-től a Magvető Kiadónál főszerkesztő.
1998-ban elnyerte a néprajztudományok kandidátusa fokozatot is.

1991-ben jelent meg első mesekönyve Amália álmai – Mesék a világ legszomorúbb boszorkányáról címmel, amely a megjelenés évében Az Év Könyve Artisjus-díjat kapott.

1991-ben Móricz Zsigmond Ösztöndíjban részesült. 1997-ben látott napvilágot a Fekete Világkerülő Ember című kötete is, amely szintén IBBY-díjat kapott.

A 2004-ben kiadott Mesepoétika című kötetében összegyűjtött tanulmányok, cikkek, kritikák nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarországon is megteremtődjön és gyakorlattá váljon a gyermekkönyv-kritika műfaja. Ez a kötet 2005-ben elnyerte az Év Könyve IBBY-díjat.

boszorkányos-mesék.kep2007-ben jelent meg a Boszorkányos mesék című könyve, melyben az előző két könyve meséit gyűjtötte egybe. Ezt a kötetet  Szegedi Katalin illusztrálta.

      Egyes meséit lefordították angol, olasz, francia és            német nyelvre. 2003-ban Aranyalma-díjat kapott az    olvasáskultúra területén végzett munkájáért.

kiralylany.szuletik.kepA fentieken kívül két mesekönyve jelent még meg, mindkettő a Naphegy Kiadónál. 2009-ben a Királylány születik, melyért 2010-ben Szegedi Katalinnal közösen Fitz József-díjat kapott.

2011-ben pedig a Királyfi  születik című kötete került kiadásra.

Kiralyfi.szuletik.kep

1993 óta óraadóként több főiskolán és egyetemen tanított gyermekirodalmat és meseesztétikát.

Az elmúlt 10 évben előadásokat tartott az ország legnagyobb könyvtáraiban, oktatási intézményeiben, valamint Helsinkiben és Tallinban.

 2014 végéig 9 önálló kötetet és 23 mesegyűjteményt jelentetett meg.

1996-ban kezdett meseterapeutaként dolgozni, gyerekkórházakba járt mesét mondani a betegeknek, és eközben tett szert azokra a tapasztalatokra, amelyek gyógyító munkájában segítik.

A kórházi látogatásai során ismerte fel, hogy „minden mese alkalmas arra, hogy összerendezzen valamit bennünk, ami esetleg szétesett vagy nem jól működik. Ha a baj már akkora, hogy ez betegséghez is vezet, a mese gyógyító erőként tud jelen lenni a nehéz helyzetben.”

A világ népeinek meséiből összeválogatott 2000-et, s ezek, illetve ezen mesék változatai között mindig megtalálja azt az egyet, ami az adott problémára pontosan illik, hiszen  „minden élethelyzetnek megvan a mesebeli párja”. Ezen keresztül képes a hozzá fordulók problémáit kezelni, mert „a mesék nem arról szólnak, hogy minden rendben van, hanem arról, hogy mindent rendbe lehet hozni, mindent jól működővé lehet tenni…”. Az általa kidolgozott módszer sikeresen működik és egyre ismertebbé, keresettebbé válik.

A mesék nem jövőképet adnak, hanem a lehetségest mutatják meg. Azt, hogy ha valaki bátor megváltoztatni az életét, amikor nem érzi jól magát a bőrében, valóra válhatnak a legtitkosabb álmai és vágyai is.

A könyvtárban két könyvét találod meg, a Boszorkányos meséket és a Királylány születik címűt.

Olvass utána!

Boldizsár Ildikó és a meseterápia

Boldizsár Ildikó meséi

Szegedi Katalin

Versenyt hirdetünk!

Májusig minden egyes Hónap szerzője rovat kapcsán felteszünk nektek néhány kérdést. A szöveg, illetve a hozzá kapcsolódó anyagok alapján válaszoljátok meg őket és a megoldásokat küldjétek, vagy hozzátok be a könyvtárba. A kitartó válaszadók jutalma tanév végén nem marad el!

A januári forduló válaszainak leadási/beérkezési határideje 2015. február 10.!

A könyvtár e-mail címe: gyakkonyvtar@gmail.com

 

1. Mi a címe annak a két könyvnek, amelyekből a Boszorkányos mesék készült?

2. Boldizsár Ildikó mikor kezdett meseterapeutaként dolgozni?

3. Mióta szeretett volna Szegedi Katalin illusztrációkat készíteni az Amália álmai című könyvhöz?

4. Miért bánatos mindig a Királyfi születik című kötet főszereplője?

Frissítette: Nagy Anetta

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.