Kalandregények 6-8. évfolyamosoknak

A Magyar Elektronikus Könyvtár és a Digitális Irodalmi Akadémia adatbázisából kalandregényeket gyűjtöttünk össze.
A 12-14 éves korosztálynak ajánljuk – nem csak a hosszú hétvégére.

 

Aszlányi Károly: Az Északi-park felfedezése

“Kalandos vakációnk a nyáron kellemes és szórakoztató volt. Nagyon jól tudtuk, hogy egy nyolcnapos sítúra a tiroli Alpokban sokkal komolyabb és nehezebb vállalkozás. Éppen ezért Müllert itthon akartuk hagyni. Müller alapító tagja a Felfedezők Társaságának és nagyon jó fiú, nagyon szeretjük. De amelyik vállalkozásban a Müller keze benne van, az a vállalkozás botránnyal végződik. Márpedig háromezer méter magasan a legkisebb botrány egy lavina. Szüleink amúgyis nehezen egyeztek bele, hogy Tirolba menjünk. De mindannyian ezt kértük karácsonyi ajándékul. Azonkívül Kecskéssy tanár úrral megyünk, aki az ország egyik legelső sípedagógusa.”

http://mek.oszk.hu/02100/02122/html/

 

Aszlányi Károly: Kalandos vakáció

“A nyájas olvasó talán nem tudja, hogy a nyarat Sápváron töltöttük, mi, a Felfedezők Társasága, Merezsényi, Üsti, Müller és én. A sápvári kastély a báró apjának tulajdona, aki őseitől örökölte aztat. A báró a társaságunk ötödik tagja, de ő csak a vakáció végén lett azzá, odáig csupa hazugságok sültek ki róla és minden.
A vakáció nagyon szép volt és összekovácsolt bennünket, még Müllerrel is, aki eltörte a lábát, de azért nagyon jól mulatott. Röviden elmondom a nyári felfedezéseket azoknak, akik még nem hallottak róla. Vadásztunk, de nem lőttünk semmit, autót vezettünk, de az autó porrátört alattunk, elindítottunk egy mozdonyt, de nem bírtuk megállítani. Volt bál is, amelyen táncoltam Xéniával, de aztán kibékültünk. Mindenféle érdekes dolgot fedeztünk fel.”

http://mek.oszk.hu/02100/02119/html/

 

Fehér Klára: A földrengések szigete

“A regény a jövőbe röpít, abba a boldog korba, amikor a technika és a tudomány valamennyi vívmányát az emberi élet jobbá tételének szolgálatába állítja. Egy pusztító erő azonban még mindig rettegésben tartja az emberiséget: a földrengés. Bencze András, a tudós geológus a földrengések előrejelzéseinek megvalósítását tűzi ki életcéljául. Az expedíció és három utánuk szökött gyerek viszontagságos útjáról, nehéz küzdelmeiről szól a kalandos, fantasztikus regény.”

https://mek.oszk.hu/02400/02490/02490.htm

 

Mándy Iván: Robin Hood 

“Vidám kópékról, a sherwoodi erdő sok kalandot megért bujdosóiról szól ez a könyv. A történelmi regényekben, filmekben és színdarabokban már oly sokszor megrajzolt Robin Hood új arccal lép itt elénk. „Robin pajtás” ő ismét, akárcsak az eredeti, középkori angol balladákban. Tréfára mindig kész, szabadságszerető, bátor fiatal legény, aki társaival együtt az erdőt lakván igazságosztó zsiványként a szegény nép legfőbb védője és a nagyurak rettegett üldözője lesz. Mi tagadás, Richárd király keresztes hadjáratát, János herceg trónbitorlási kísérletét ma már a történelem is alig tartja számon, ám a normann elnyomók ellen lázadó Robin Hood alakját mindmáig frissen megőrizte a nép képzelete.”

https://reader.dia.hu/document/Mandy_Ivan-Robin_Hood-7510

 

May, Karl: Az Ezüst-tó kincse

“Egyetlen olvasó sem tudja letenni Karl May könyvét, ha egyszer belekezdett. Kalandregényei és fiktív útirajzai kora – és korunk – egyik legnépszerűbb ifjúsági regényírójává tették. – Az Ezüst-tó kincse az indiánok földjén játszódik, ahol ismét találkozunk a vadnyugat legendás hőseivel. Sok-sok izgalomban, kalandban lesz részünk, míg kiderül, milyen titkokat rejt a Sziklás-hegység déli nyúlványai között megbúvó, szinte megközelíthetetlen tó, amelynek nevét oly sokan hallották már, de színét alig-alig látta valaki…”

https://mek.oszk.hu/00400/00443/00443.pdf

 

May, Karl: Winnetou 

“A híres vadász, Old Shatterhand saját maga beszéli el, hogyan nyeri el a legnemesebb apacs, Winnetou barátságát. A történetnek komor hangulatot kölcsönöz a vadon rózsája, a gyönyörű indián lány, Nsocsi tragikus sorsa, értelmetlen halála. Megismerkedünk a Vadnyugat híres hőseivel: Old Death nyomkeresővel, Old Firehand trapperrel, majd találkozunk régi ismerőseinkkel: Sam Hawkens, Dick Stone és Will parker vadászokkal. A komancsok között és Kaliforniában átélt sok érdekfeszítő élmény után a szerző – a legnemesebb törzsfőnök élete és halála tükrében – maradandó emléket állít a pusztulásra ítélt rézbőrű fajnak. A tragikusan végződő regénytrilógiát az apacs-hagyatékról szóló beszámoló zárja.”

https://mek.oszk.hu/00400/00445/00445.pdf

 

Sienkiewicz, Henryk: Sivatagon és vadonban

“Hőse, Stas, példaképe lehet minden fiatal fiúnak. Jól tanul, jól sportol, figyelő szemmel jár-kel a világban, ismeri és szereti a természetet, lovagias bátorsággal vigyáz védencére, Nelre. A két gyerek viszontagságai bővelkednek izgalmas fordulatokban, s miközben sorsukért aggódunk, kitárul előttünk a csodás afrikai táj, és megismerkedhetünk a fekete földrész bennszülötteinek életével. A Sivatagon és vadonban az ifjúsági irodalom örökbecsű nagy értékei között foglal helyet.”

https://mek.oszk.hu/02000/02072/02072.pdf

 

Twain, Mark: Tom Sawyer kalandjai

“Tom Sawyer nem mintagyerek. A nagynénje, Polly néni nem tudja, hová tegye a fiút: Tom egyrészt egy megátalkodott rossz kölyök, aki folyton csak úszik, kalózkodik, kincset keres, meg úgy általában a világot rója, másrészt viszont egy életvidám virgonc kissrác, aki folyton úszik, kalózkodik, kincset keres, meg úgy általában a világot rója. Tom mozgalmas életébe rengeteg dolog belefér (a tanuláson és a templomba járáson kívül): van közte romantikus; van közte mókás és belevaló; ami pedig éjfélkor a temetőben történik az egyenesen vérfagyasztó…”

https://mek.oszk.hu/04100/04170/04170.pdf

 

Twain, Mark: Huckleberry Finn kalandjai

“Tom Sawyer legjobb barátját, Huckleberry Finnt özvegy Douglasné örökbe fogadja, és megpróbálja „civilizálni”, ami Huck barátunknak nincs ínyére, kutyául érzi magát mindig tiszta ruhában, és a szépen megterített asztalnál. Szerencsére jókor érkezik Tom, akivel „rablóbandát” alapítanak.
Huckot csavargó, részeges apja ki akarja fosztani, de a fiú megszökik tőle, azt a látszatot keltve, mintha meggyilkolták volna: „… fogtam a fejszét… aztán fogtam a disznót… átvágtam a torkát… hadd vérezzen. Aztán… kitéptem egy csomót a hajamból, jól bevéreztem a fejszét, a hajfürtöt ráragasztottam… a disznót meg a kabátomhoz szorítottam… lecipeltem a ház alá és a folyóba süllyesztettem.”
Ezután Huck, mint aki jól végezte dolgát, elindul egy lopott csónakon, majd tutajon hosszú kalandos útjára a Mississippin, a tisztességes, szökött néger rabszolga, Jim társaságában. Elképesztő kalandok során át, két szélhámossal „gyarapodva” hajóznak. Gazdag fantáziájukat működtetve, faluról falura járva, útjukat meg-megszakítva, hol életveszélybe kerülnek, hol – ki-ki a maga módján – félrevezeti az embereket, hogy megmeneküljön szorongatott helyzetéből üldözőitől.
A romantikus, nomád hajókázás során Huck és Jim egyre jobban összebarátkoznak, és a könyv végkifejlete során – a közben megérkező Tommal együtt – életüket is kockára téve, bonyodalmalmakat bonyodalmakra halmozva kimenekítik a közben fogságba esett Jimet. “

https://mek.oszk.hu/04200/04237/04237.pdf

A képek és a leírások forrása: moly.hu

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.