IV.4.1. Sorversenyek

Sorverseny vállfogással

A csapatok oszlopban állva sorakoznak a vonal mögött. Mindkét karjukat felemelve az előttük álló vállába kapaszkodnak. Rajtra összehangolt mozgással - esetleg az első vezényszavaira - megkerülik a pálya túlsó végén felállított bóját, majd újra felsorakoznak kiindulóhelyzetbe. Az a csapat győz, amelyik előbb teljesíti a feladatot.

Sorverseny bokafogással

A csapatok oszlopban állva sorakoznak a vonal mögött. Jobb lábukat emelik, és jobb kezükkel megfogják az előttük álló jobb bokáját, bal kezükkel a bal vállát. Rajtra összehangolt mozgással megkerülik a pálya túlsó végén felállított bóját, majd újra felsorakoznak kiindulóhelyzetbe, itt gyors lábtartáscserével újra indulnak, és teljesítik a pályát. Az a csapat győz, amelyik előbb felsorakozik a második kör után.

Adogatás a fej fölött

A verseny játszható babzsákkal, labdával, de medicinlabdával is, attól függően, hogy a játékosok korához, erőnlétéhez melyik illik a legjobban. A csapatok oszlopot alkotnak, karjukat magastartásba emelik, és jelre az első játékostól indulva hátraadogatják a labdát. Az utolsó a szerrel a sor elejére fut, mindenki kicsit hátrál, hogy a vonal mögé kerüljenek. Addig ismétlik az adogatást, amíg újra az első játékos kerül az első helyre. Azonos számú csapatokkal kell játszani.

Adogatás terpeszben a lábak között

A verseny játszható babzsákkal, labdával, de medicinlabdával is, attól függően, hogy a játékosok korához, erőnlétéhez melyik illik a legjobban. A csapatok oszlopot alkotnak, terpeszállásban, törzsdöntéssel helyezkednek el szorosan egymás mögött. Jelre az első játékostól indulva hátraadogatják a labdát. Az utolsó a szerrel a sor elejére fut, mindenki kicsit hátrál, hogy a vonal mögé kerüljenek. Addig ismétlik az adogatást, amíg újra az első játékos kerül az első helyre. Azonos számú csapatokkal kell játszani.

Kézen járó százlábú

Ügyességet igénylő, igen vidám játék. A százlábú feje a vonal mögött álló legelső játékos. Mindenki leguggol, kezével a földre támaszkodik. Az első felrakja mindkét lábát a mögötte guggoló vállaira, a második a harmadikéra, és így tovább. Egyedül az utolsó játékos használja mászásra a lábát is. Rajtjelre indulnak, az a csapat győz, amelyik utolsó játékosa leghamarabb áthalad a célvonalon. Amelyik csapat szétszakad, az kiesik a fordulóból.

Sorverseny helycserével

Létszám: az egész osztály egyenlő létszámú csoportra osztva.

A csoportok egymással szemben arcsorban állnak. Sípjelre a csoportok az oldalvonal mellett gyors futással helyet cserélnek. Győz, aki hamarabb a helyére ért.

Átfutó oszlop

A csapatok oszlopban a rajtvonal mögé állnak fel. Sípszóra átfutnak a szemben lévő oldalra, majd hirtelen megfordulva a vonal mögött felsorakoznak. Győz az a csapat, aki hamarabb áll az új helyén mozdulatlanul.

Szökdelő oszlop

Létszám: egész osztály 8-10 fős csapatokkal

Rajtvonal és a célvonal 15m-es távolság.

Sípszóra a tanulók vállfogással páros lábon szökdelve a célvonal mögött a vállfogást megtartva sorakoznak. Győz az a csapat, aki a feladatot elsőként teljesítette.

Vándorlabda

A csapatok oszlopban állnak fel, az elsők kezébe adunk egy labdát. Sípszóra a fejük fölött adogatják a tanulók a labdát. Az a csapat győz, amelyiknél az utolsó tanuló hamarabb tartva a labdát „kész" kiáltással jelzi, hogy az adogatás befejeződött.