VI.1.5. Táborozás célja, feladata

A szerző megfogalmazásában: a gyermekek nyári szünidős tevékenységének bővítése, az életmód-, életminőség-, egészségnevelés érdekében. A táborozás járuljon hozzá a gyermekek személyiségének a fejlődéséhez, segítse elő a közösségi szellem megteremtését, valamint az önállóság és öntevékenység fejlődését.

A tábor ideje alatt a különböző programok, előadások nyújtsanak olyan ismereteket, amelyek a kultúra, a rekreáció, a természeti környezet és annak védelmével kapcsolatosak. Ezen ismereteket a gyakorlati foglalkozások alkalmával begyakorolhatják, így fejlesztve kreativitásukat, sokoldalúságukat.

A táborban a gyermekek megismerhetik a tábori élet alapjait, magatartási normákat, a társas élet szokásait, szempontjait.

  • Élmény és ismeretszerző táborozás, üdülés. Alapvető célja és feladata a pihenés, kikapcsolódás és új ismeretek szerzése az egyén érdeklődésének megfelelően. E táborok jellemzői: látnivalók sokasága, örömteli játékok, rekreációs programok, sportrekreációs céllal létrehozott versenyek, wellness szolgáltatások igénybe vétele, egyéb programok.
  • Oktató, képző táborozás. Alapvető célja és feladata, hogy előírt, tanfolyam jelleggel, kötelező tematika szerint vegyenek részt az egyének. Lehet egyesületek, szervezetek, szövetségek, oktatási intézmények által rendezett kötelezően teljesítendő tábor. E táborok jellemzői: napirendje, programja, időbeosztása kötött, előírt. Előadásokon, szemináriumokon, egyénekre, csoportokra kiosztott feladatokon keresztül sajátítsák el az ismereteket, a tananyagokat. Lehetnek a nappali feladatokon túl esti és éjszakai gyakorlatok is.

A tábor ideje alatt a különböző programok, előadások nyújtsanak olyan ismereteket, amelyek a kultúra, a rekreáció, a természeti környezet és annak védelmével kapcsolatosak. Ezen ismereteket a gyakorlati foglalkozások alkalmával begyakorolhatják, így fejlesztve kreativitásukat, sokoldalúságukat.

  • Kutató, felderítő táborozás. Alapvető célja és feladata, hogy valamely tudományág (geológia, ökológia, néprajz, történeti, stb.) kutatásaihoz, megismeréséhez gyűjtsön leleteket, adatokat. E táborok jellemzői, hogy engedélyekhez kötötten működhetnek, nagy anyagi ráfordítást igényelnek, tudományos ismeretek alapján szerveződnek.
  • Munkavégző, építő, helyreállító táborozás. Alapvető célja és feladata a fizikai munkavégzés egy bizonyos szolgáltatás igénybevétele érdekében. E táborok jellemzői, hogy olyan feladatok ellátására létrehozott táborok, amelyek nélkül programok, ismeretközlések, biztonságos túrázások, szállások, stb. nem valósulhatnának meg. Ilyen munkavégzés lehet a természetjáró létesítmények építése, felújítása, karbantartása, például menedékházak, véd kunyhók. Turista utak kijelölése a turista jelzések felfestése. Nyári táborhelyek időszaki karbantartása, felkészítése a táboroztatásra. Valamely gyümölcs, zöldség betermeléséhez szükséges táborok kialakítása.
  • Sportági edző táborok. Alapvető célja és feladata, hogy egy adott sportág eredményes műveléséhez, minél jobb teljesítmény eléréséhez biztosítson nagyobb terhelési összetevőket változó körülmények között. E táborok jellemzői, hogy a jó eredmény érdekében szerveződnek rendszeresen, korosztálytól függően. A válogatott szintű edzőtáborokban kimagasló sportágbeli teljesítményt nyújtó személyek vehetnek részt. Egyes sportágakban évszaktól függetlenül (terem sportágak, mint a kick-box) más sportágakban évszakhoz kötötten (evezés, kajak-kenu) szerveződnek szárazföldi vagy vízi jellegű táborok.
  • Rekreációs táborok. Alapvető célja és feladata, hogy a táborban résztvevő baráti társaságok, munkahelyi csoportok, személyek örömteli, kötetlen, szabadon választható programokon csapatépítő tréningen keresztül töltsék szabadidejüket, rekreáció szervező szakemberek szervezésével, vezetésével. E táborok jellemzői, hogy évszakokhoz, kötötten szerveződnek (havas táborok, sziklamászó táborok, rafting túrák, természetjáró táborok, stb.)