I.7.1. A turul játék története

A játék szabályait 1903-ban ismertette és adta ki Halácsy Antal játék-, torna- és vívómester. Akkoriban népszerűsítő körútra indult az ország számos nagy városába a Magyar Torna Egylet (MTE) keretén belül, de sehol máshol nem vert gyökeret az országban csak a Tisza parti fövenyen.

A kép Halácsi Antalt ábrázolja

A turul vagy más néven röptenisz játék 60 éve

A turul játék az 1950-es években kapta a röptenisz nevet. A játék gyors jelegéből adódóan a labdát közvetlenül kellett megütni egy pecsétnyomó szerű faütővel. Szabályai folyamatosan változott, alakult, így formálódott évtizedeken át a ma használatos játékszabályokig. A sportág legfontosabb szabályait Thékes István foglalta egységbe 1958-ban. Átalakult az ütő formája, szabályai is élvezetes játékká alakult. Ebben az időben Szegeden igen sokan lelték kedvüket a játékban, a Tisza-parti pályákon saját ütővel már rendelkező tömegbázis versenget egymással és élvezte a szabadtéri játékot. A játék akkori taktikáját tekintve voltak úgynevezett ütő vagy leütő stílusú versenyzők és ezeket az ütéseket mentő, alulról felfelé irányuló, úgynevezett védő típusú játékosok. A sport igen jó reflexeket igényelt és látványos labdameneteket eredményezett. Ezért volt fontos a játék talaja, a puha ártéri homok, hiszen egy-egy vetődéskor megakadályozta a komolyabb sérülést. A mérkőzésre várakozó versenyzők többnyire az ütő felületét használták székként a homokba szúrva és várták, hogy pályára kerüljenek. Ez idő tájt alakult ki az a szokás, hogy a mérkőzések végén úgy búcsúztak el egymástól a játékosok, hogy az ütő felületét egymáshoz érintették, tiszteletet adva a másik játékának. (Joó 2004)

Az 1950-es években Thékes László áldozatos törekvése új szárnyakat adott a turul hírnevének. A röptenisz fedőnevén megírt turul-szabálykönyve máig a játék, a kezdők kiskátéja. (Ifj.Szabó, 2003.)

A modern turul játék napjainkban

A mai turul játék a tenisz, a tollaslabda és a röplabda játékokhoz hasonlítható leginkább, illetve azok elemeit hordozza mozgásanyagában. Az eredményes játék kellő taktikai ismereteken alapul, az egyes akciókat megfelelő labdamenetek készítik elő. A sportág sajátossága, hogy annak kell adogatni, akinek a térfelén a labda talajt ért.

 

 

1990-es évek környékén alakult meg a Turul Világszövetség a németországi Nürnbergben. Ez az egyetlen olyan sportágunk, amelynek létezik világszövetsége, de nincs még hazai szövetsége. A játék nálunk 'sprintball' néven vált ismertté. Az első hivatalos Turul Világbajnokságot 1990 nyarán, Velencében rendezték meg. Egyetlen magyar résztvevője a szegedi Csorba Attila tanár úr volt, aki megnyerte a versenyt és ezzel felnőtt férfi egyéniben világbajnok lett ezen a versenyen. Az 1992-ben, Budapesten megrendezésre kerülő Nemzetközi Testnevelő Tanári Konferencián (NTTK) 8 fős csapat érkezett a röptenisz bemutatására. (Thékes István, Harsányi Géza, Kozma Gyula, Diamant Ágnes, Joó Gyöngyi, Berecz Árpád és két testnevelés szakos hallgató.) A bemutató igen nagy sikert aratott, a játék hamar népszerűvé vált. Ettől kezdve kétévente a röptenisz bekerült a NTTK programjába, ahol megismerhették és kipróbálhatták a hazai és külföldi kollégák egyaránt. 1994 tavaszán a hazánkba látogató Spitzer Andrea quadriatlonos versenyző ismerte meg és népszerűsítette később a röpteniszt Európa szerte. 1995. augusztus 31-én Thékes László emlékére világkupát szervezett a Turul Nemzetközi Világszövetség Velencében Thékes Cup néven. Ezt az első emlékversenyt a Világbajnokság után 5 évvel ismét megrendezték Velencében. A pálya talaja homok volt, a háló magassága is a szegedi hagyományokat követve 2 méter volt. Számos magyar csapat nevezett az eseményre. A világelsőséget Thékes László fia, Thékes István és unokája hódította el hazánk számára párosban. 2000-ben a NTT Konferencián 42 résztvevővel megrendezésre került az I. (nem hivatalos) TURUL Világbajnokság a következő országok részvételével: Olaszország, Belgium, Kanada, Tajvan, Horvátország és Magyarország. 2004 szeptember 17-én megrendezésre került a Szegedi Turul Bajnokság ifjúsági, felnőtt és senior kategóriában. Évente általában 4 versenyt szerveznek a városban. Ebben az évben alakultak meg az első turul szakosztályok Szegeden.(pl: UTC) 2006 júliusában a finnországi Vierumakiban megrendezésre került Nemzetközi Testnevelő Tanári Konferencián a sportjáték bemutatásra került. A játék a zánkai Testnevelő Tanári Piknik programjába is bekerült. 2004-ben jelent meg a legújabb szabálykönyv, mely a játék száz éves történetét is nyomon követi.