I.7.2. Turul ütő története

Az ütő fejlődéstörténete

A Halácsi Antal-féle ütőknek változatos nyélhosszúságuk volt (30-90 cm), az ütő felület azonban azonos, azaz 13 cm-es tányér átmérővel rendelkeztek. A fej súlya 20-25 dkg, a nyél még ennél is súlyosabb volt (40-50 dkg), mellyel támadóállásban lendülő lökéseket végeztek, akár egy vívó mozdulat, 20-30 m magasra is felütve a labdát. A nyelet botnak, az ütő felületét tányérnak nevezték.

Az 1950-es évektől kezdődően a nyél megrövidült, a sima ütőfelület először enyhén majd erősebben koncentrikus körökkel barázdált lett és nagyobbá vált. Az 1960-as évek kedvelt ütői szintén keményfából készültek, az ütőfelület itt is még enyhén barázdált. Innentől kezdve az ütő súlya meghatározott volt (30 dkg), a játékosok számára a fa fajsúlyából adódó „húzása", vagy másképpen az ütő „slungja" számított az ütésnél. (18 cm nyélhossz). Az 1990-es években Kozma Gyula tanár úr keze munkáját dicsérik azok a gőzölt bükkfából esztergált ütők, amelyek professzionális jellegüknél fogva több csavarást és nyesését, váratlanabb és meglepőbb ütésmódokat tesznek lehetővé.

Fogásmódok leírása

Eredeti, hagyományos vivó- vagy marokfogás

A századelőn a hosszú nyelű ütők esetében először a nyél végénél vagy a nyél közepén fogták marokra az ütőket. Egy hosszú nyél esetén ez igen nagy ügyességet kívánt a játékosoktól. Abban az időben a vívás sport megalapozta a játékot, mintegy előgyakorlatának tekintették, ezért is használtak hosszú ütőnyelet. Ekkortájt csak alsó lökéseket végeztek ütésként, így alakulhatott ki a furcsa ütőfogás és nyél használata.

Sportfogás vagy tenyeres fogás

Tenyeres fogásról beszélünk, ha az ütő nyele a hüvelykujj hajlatában van és másik négy ujj öleli körül a nyelet az ütő felületén. A nyél rövidülésével az ütő fogása is megváltozott, ezáltal az ütő használat is. A ma sportfogásnak is nevezett, tenyeres fogás új ütések kialakulását hozta létre, az alsó ütések mellett megjelentek a felső ütések, melyekkel párhuzamban a játék is egyre jobban felgyorsult. A fej feletti ütések, a magas labdákhoz való alkalmazkodás tette színessé a játékot. Látványos labdamenetek alakultak ki, mely a nézők számára is egyre élvezetesebbé vált.

Egyéni fogásmód

Lehetőség van arra, hogy az ütőt egyénileg, saját fogásunk stílusához igazítsuk. Egyik ilyen fogásmód, mikor a játékos az ütőt a mutató és a középső ujj közé fogva érzi biztonságosnak. Ez a fogásmód gyermekek és nők esetében előnyös lehet, hátránya, hogy a fonák oldal bizonytalanná és könnyen kijátszhatóvá válik. Ez a fogásmód elsősorban kezdők vagy kis méretű kézzel rendelkezők számára ajánlott.

Tollszárfogás

A játék egyre gyorsabb, cselesebb változatai hozták magukkal az 1990-es évekre az asztaliteniszből ismert tollszárfogást, ahol az ütő nyelét a hüvelykujj és mutatóujj öleli körül. A többi új szétterülve az ütő felületét támasztja meg. Ez a fogásmód a modern ütőkön eredményesen alkalmazható, bármilyen formájú, egyenes nyelű ütőn.

A tollszárfogásmód előnye:

  • gyerekek számára könnyen elsajátítható;
  • a labdát könnyen lehet irányítani;
  • a csukló mozgékonysága megmarad;
  • fonákütés esetén fogásváltás nélkül alkalmazható.

A tollszárfogásmód hátránya:

  • kezdő játékosok könnyen kiejtik az ütőt e kezükből;
  • a fonákütés nehezebb;
  • sima nyélen alkalmazható csak;
  • használata több tapasztalatot igényel.

A turul versenyszabályai az alábbi linken érhető el: