I.7.3. A legfontosabb szabályok

Pályaméret

A játéktér egy 5 x 10 m-es sík terület, melyet egy 2 m magasságú háló oszt ketté. A szabadtéri pályát vastagabb zsineg vagy szalag határolja, melyet a talaj felett 1-2 cm-es magasságban, jól láthatóan kell kifeszíteni. Talaja lehet salakos, földes, homokos vagy füves. Zárt térben történő játékhoz a pályát 4 cm-es rajzolt vonalak határolják körül, mely a pálya területéhez tartozik. A vonalra esett labda bent van, pont annak jár, aki a vonalra ütötte.

Az ütő

Keményfából készült (tölgy, bükk, kőris, cseresznye) esztergált körecset formájú ütő, melynek súlya 30 dkg, átmérője ne haladja meg a 15 cm-t. Az ütő nyele max. 18 cm. Az ütőfelület sík vagy enyhén koncentrikus körökkel barázdált. Az ütő felső felületén úgynevezett „kapaszkodó sáv" megengedett. A játékosok a pályán csak egy ütőt használhatnak. Az ütőfelület borítása nem tiltott.

A háló és mérete

A játéktér középvonala felett van kifeszítve, magassága 2 m, hossza 6 m szélessége 25-30 cm, a hálószemek 4x4 cm-es négyzetből állnak. A hálótartó oszlopok a pálya oldalvonalától 0,5 m-re vannak.

A labda és labdamenet fogalma, a térfélválasztás joga

A labda:

Játékhoz bármilyen minőségű teniszlabda lehet, előnyösebb a használt labda.

Labdamenet:

A labdamenet adogatással kezdődik, mindeddig tart, amíg a szemben álló felek bármelyike a labdamenetet meg nem nyeri. A játékosoknak a labdát röptében kell megütniük, mielőtt az földet érne.

Térfélválasztás:

Az ellenfelek mérkőzés előtt sorsolással döntik el, hogy ki melyik térfélen kezdi a játékot. Aki a sorsolást nyeri, választhat térfelet vagy adogatást. A szabály megengedi, hogy az első labdamenet döntsön. Aki az első labdamenetet megnyeri, az fogadhatja az adogatást. Akinél a labda leesik, vagy hibát vét, az kezdi az adogatást.

Adogatás és számolás

Adogatás:

A turul játék sajátosságából adódik, miszerint az a játékos adogat, amelyik az elvesztette az előző labdamenetet. Az adogatás elvégezhető a pálya bármelyik sarokpontjáról, nincs ezzel kapcsolatban semmilyen megkötés. Az adogatást a pályán kívülről kell végrehajtani. Ha az adogatás hálót ér, de átjut a labda az ellenfél térfelére, akkor egyszer ismételhető az adogatás. Az adogatást akkor lehet végrehajtani, ha a fogadó játékos jelzi készenlétét az adogatás fogadására. Ha valamilyen oknál fogva a szabályos adogatás akadályozás miatt nem jött létre, vagy valamilyen külső ok befolyásolja, az adogatást meg kell ismételni. A vonalra, szalagra érkező labda bent van, az a labdamenet pontot ér.

Hibás adogatás:

  • a labda hálóba akad, vagy alatta megy át;
  • a labda az alapvonalon kívülre esik;
  • a labda saját játékost vagy más tárgyat érint, mielőtt az ellenfél térfelére jutna;
  • az adogató a labda mellé üt, illetve ütés előtt elkapja a labdát.

Nem számít hibának:

  • labdamenet közben a labda hálót ér, de átjut az ellenfél térfelére;
  • labdamenet követően a versenyző fejjel adja vissza a labdát;
  • a versenyző az ütés pillanatában kiejti a kezéből az ütőt és az nem érinti a hálót, a hálót tartó oszlopot illetve az ellenfél térfelét.

Páros játék:

Páros játékban a labda megütése szabadon történhet, nincs sorrendhez kötve, azonban játszmánként helycserét és adogatás-cserét kötelesek végrehajtani.

Számolás:

A játszmát az a játékos nyeri, aki legalább két pont különbséggel szerez 6 pontot (5:5 állásnál 7.5-re kell nyerni). Egy mérkőzés nőknél 2, férfiaknál és páros játékban 3 nyert játszmáig tart. Nyert játszma után az a játékos kezdi a következőt, amelyik az előzőt elveszítette.

Versenyszámok:

A versenyszámok hasonlóan más ütős sportokhoz, egyéniben és párosban lehetségesek - női egyes, férfi egyes, női páros, férfi páros, vegyes páros.