VIII.1. A MAGYAR LAKOSSÁG EGÉSZSÉGI ÉS EDZETTSÉGI ÁLLAPOTA

A magyar lakosság egészségi és edzettségi állapota nemzetközi összehasonlításban manapság meglehetősen kedvezőtlen, még annak ellenére is, hogy az utóbbi évek statisztikáiban már felfedezhetőek bíztató változások is. Minden esetre az kijelenthető, hogy a lakosság egészségi és edzettségi állapota is elmarad attól a szinttől, amit társadalmi és gazdasági fejlettségünk általános szintje lehetővé tenne. Ennek hátterében számos történelmi, társadalmi, gazdasági, kulturális ok áll, azonban közvetlenül és meghatározó módon alapvetően a lakosság életmódjával függ össze.

1. ábra: Az egészségi állapotot meghatározó tényezők

Kutatások szerint a lakosság egészségi állapotát befolyásoló tényezők (1. ábra) között az életmód játssza a legmeghatározóbb szerepet, így fokozottan kellene ügyelnünk arra, hogy megfelelően táplálkozzunk, lehetőség szerint mindennap fordítsunk időt és energiát testmozgásra, az egészségre káros magatartási formákat pedig minimálisra csökkentsük.

Magyarországon a felnőtt lakosság napi átlagban alig tölt tíz percnél többet fizikailag aktívan szabadidejében és tíz felnőttből csupán egy vagy kettő végez rendszeresen valamilyen testedzést. A mozgáshiányos életmód mellett a másik nagy problémát az egészségtelen és rendszertelen táplálkozási szokások jelentik. Általánosságban jellemző a túlzott az energia-, zsír-, és só-bevitel, illetve az elégtelen a rost-, zöldség-, és gyümölcsfogyasztás. Mindezt figyelembe véve talán nem is olyan meglepőek a statisztikai adatok, amelyek szerint a magyar felnőtt lakosság jelentős része testsúlytöbblettel rendelkezik. A túlsúly / elhízás komoly népegészségügyi problémává vált és ma csaknem 1,5 millió embert érint országszerte. A túlsúly és az elhízás már önmagában is több betegség rizikófaktorának tekinthető, amit a különböző egészségkárosító magatartásformák tovább növelnek. Csak a dohányzással összefüggően évente 28.000 ember hal meg, és a dohányzás ellenes intézkedések és kampányok ellenére is a felnőtt férfiak 41%-a, a nők 26%-a dohányzik több-kevesebb rendszerességgel, de a fiatal nők között még most is emelkedik a dohányzók aránya. Magas a rendszeres alkoholfogyasztók aránya is és terjed a kábítószer-fogyasztás is, sokaknál pedig megfigyelhetőek a lelki egészség zavarai, az állandó stressz.

A magyar ifjúság életmódjáról, szokásairól, terveiről 2012-ben jelentek meg egy átfogó kutatás eredményei Magyar Ifjúság 2012 címmel.