VIII.2. A FITTSÉG FOGALMA

Fittség alatt többnyire a fizikai jóllét állapotát értjük, egy olyan testi-lelki állapotot, amely magába foglalja az egészséget és lehetővé teszi a jó közérzet megtartását. Ez az állapot rendszeres testmozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással, illetve az egészséget károsító magatartásformák kerülésével érhető el és tartható fenn hosszú távon, azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az egyén fittségi állapotára hatással van az egyént körülvevő természeti és társadalmi környezet is.

A fittség feltétele alapvetően az egészséges életmód, a fizikai fittség eléréséhez pedig nagyban hozzájárul a motorikus képességek megfelelő szinten tartása. A fizikai fittség összetevőit a 2. ábra mutatja be.

2. ábra: A fizikai fittség összetevői

A fitt egyén képességeinek birtokában jól tud alkalmazkodni a fokozott fizikai és szellemi munkavégzéshez, illetve a lelki és társadalmi megterhelésekhez, így alkalmas társadalmi szerepeinek teljes mértékű betöltésére.

Ha a sport, illetve az élsport oldaláról közelítve vizsgáljuk a fittség fogalmát, akkor - az átlagosnál jobb edzettségi állapotot feltételezve - olyan állapotról beszélünk, amely lehetővé teszi a lehető legoptimálisabb teljesítmény elérését az adott edzés- vagy versenykörülmények között.

A fittséget jellemezhetjük többek között különböző képességtesztek eredményeivel, a szellemi teljesítmény aktuális állapotával, a vázizomzat állapotával, a testösszetétellel, vagy akár a kardiorespiratorikus, azaz a szív-, ér- és légzőrendszer működésével és az anyagcsere színvonalával is.