Záróvizsga ügyrend

Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar

Tanító- és Óvóképző Intézet

 

A záróvizsga ügyrendje

Tanító szak

 

A képzés lezárása

A tanító alapszak képzésének lezárásaként a hallgató részére végbizonyítványt (abszolutóriumot) kell kiállítani, amely azt tanúsítja, hogy a hallgató a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettségének eleget tett.

A záróvizsga

  • A hallgató tanulmányait záróvizsgával fejezi be. A záróvizsga a tanítói végzettség és szakképzettség megszerzéséhez szükséges ismeretek, készségek és képességek ellenőrzése és értékelése. A vizsga során a jelöltnek arról is tanúságot kell tennie, hogy a tanult ismereteket alkalmazni is tudja.
  • A záróvizsgát bizottság előtt kell letenni.
  • A záróvizsga-tételeket az Intézet Tanítóképző szakcsoportja a honlapján minden év január hó végéig közzéteszi. A tételsort a szakfelelős hagyja jóvá. A tételsornak összhangban kell lennie a szak képzési és kimeneti követelményeivel, valamint az arra épülő tantervével.

 

A záróvizsgára jelentkezés

A záróvizsgára jelentkezés határideje: a Tanulmányi Osztály által az aktuális év januárjában a honlapon közzétett tájékoztatójában foglaltaknak megfelelően.

A záróvizsgára jelentkezés a MODULO-n keresztül történik a megadott határidőig. (Ennek keretén belül töltik fel a szakdolgozatot a hallgatók.)

A beosztás az SZTE JGYPK Tanulmányi Osztályán, illetve az intézetekben/ tanszékeken/ szakcsoportokban megtekinthető, külön értesítést nem kap a hallgató.

Záróvizsgára az a hallgató jelentkezhet, aki már megszerezte, illetve a záróvizsga kezdetéig várhatóan megszerzi végbizonyítványát.

A végbizonyítvány megszerzését követően a hallgató bármikor bejelentkezhet záróvizsgára, a bejelentkezés idején hatályos képesítési követelményekre vonatkozó rendelkezések alapján.

 

A záróvizsgára bocsátás feltételei

a)      a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzése

b)      a szakdolgozat sikeres megvédése

(Megjegyzés a b) ponthoz: a tanító szakon a szakdolgozat védése elkülönítve, a szóbeli vizsgát megelőzően, de a záróvizsga részeként történik.)

 

A szakdolgozat védése

A tanító szakon a védés legalább 2 tagú bizottság előtt történik. A bizottság egyik tagja a konzulens, a másik a konzulens által felkért (vagy az intézetvezető által kijelölt), a téma kutatásában jártas oktató.

A védések időpontját a konzulensnek le kell adnia a szakfelelősnek (intézet/tanszék/szakcsoport-vezetőnek). A védéseket a szakfelelős vagy az egységvezető alkalomszerűen ellenőrzi.

A szakdolgozat védésének szempontjait a jelen ügyrendhez csatolt jegyzőkönyvben rögzített, a kar által összeállított és jóváhagyott szempontrendszer rögzíti (melléklet: Szakdolgozat értékelő jegyzőkönyv).

A hallgató a szakdolgozat elkészítésére és a védésre egy, a bizottság által megítélt osztályzatot kap.

 

A záróvizsga-bizottság

A záróvizsga elnökét a szakterület elismert külső, minősített szakemberei vagy a kar minősített oktatói közül – a kari tanács egyetértésével – egy évre a dékán bízza meg.

A záróvizsga-bizottságnak legalább egy külső tagja van.

A záróvizsga-bizottság tagjai a tanító alapképzés tantárgypedagógusai (7 fő), valamint az adott napra beosztott VMT/nemzetiségi szakirány tantárgypedagógusai. Az elnöki és a kérdező tanári szerep egybe is eshet.

A záróvizsgáról jegyzőkönyvet kell készíteni, ez az erre kijelölt jegyző feladata. A jegyzőkönyv tartalmazza a záróvizsga részeredményeit (szigorlati jegyek, zárótanítás, szakdolgozat, szóbeli vizsga) és a záróvizsga minősítését is.

 

A záróvizsga menete

A vizsgák megkezdése előtt az elnök rövid tájékoztatót tart a hallgatóknak a vizsga menetéről és az eredményhirdetés várható időpontjáról. Ezt követően max. 4  vizsgázó marad a vizsgateremben. A tételek kihúzása előtt a hallgatónak igazolnia kell magát a jegyzőkönyvvezetőnél személyi igazolványa (vagy útlevele) bemutatásával. Az első felelő felkészülési ideje min. 20 perc.

A hallgató két tételt húz: egyiket az általános képzés bármely műveltségterületének köréből, másikat a VMT/nemzetiségi szakirány témaköréből. A felkészüléshez az alapvető oktatási dokumentumokat (pl. NAT, Kerettanterv), ill. tankönyveket az Intézet a helyszínen biztosítja.

A hallgatónak a jegyzőtől kapott, lepecsételt papíron tételvázlatot kell készítenie, s a tételét komplex módon, elmélet és gyakorlat egységében kell kifejtenie. A feleletek értékelésekor a jelölt ismeretanyagát, tételépítkezését, alkotóképességét, komplex szemléletmódját és nyelvhasználatát kell elsősorban figyelembe venni, tekintettel arra, hogy a tételben megjelölt ismeretanyag teljes kifejtésére a vizsgán nincs lehetőség.

 

A záróvizsga értékelése

A hallgató feleleteit a záróvizsga-bizottság tagjai külön-külön értékelik, a végosztályzatot zárt tanácskozás keretében – vita esetén szavazással – állapítják meg Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Ha a záróvizsga bármelyik részosztályzata elégtelen, a záróvizsga is elégtelennek minősül. Az alapképzési és a VMT/nemzetiségi szakirány tételre egy jegyet kap a hallgató. A záróvizsga eredményét a bizottság elnöke hirdeti ki. A sikeres záróvizsga nem javítható.

A záróvizsga eredménye

A tanító szakon 3 érdemjegyet kap a hallgató:

  • a zárótanítás érdemjegye
  • a szakdolgozat elkészítése és megvédése
  • a szóbeli tételek kifejtése

A záróvizsga eredménye a fenti három érdemjegy számtani átlaga.

 

Az oklevél kiállítása

Az oklevél bejegyzése igazolja, hogy a hallgató alapfokozatot és tanító/nemzetiségi (a nyelv megnevezésével) tanító szakképzettséget szerzett.

Tanító szakosok esetén bejegyzésre kerül az is, hogy az oklevél tulajdonosa tanulmányai során mely műveltségi terület (VMT) oktatásához szükséges tudást sajátította el.

Az oklevelet magyar és angol nyelven is ki kell adni.

 

A záróvizsga megismétlése

Ismételt záróvizsgát egy ízben tehet a hallgató a sikertelen vizsgát követően bármikor az érvényes képzési követelmények szerint.

 

Egyéb tudnivalók:

 

 

OTDK-szereplés

Az OTDK-án bemutatott dolgozatot elfogadjuk szakdolgozatként. A minősítés a konzulens és egy fő opponens-oktató feladata. Az értékelés a védési jegyzőkönyvi formanyomtatványon történik. A dolgozat kari mérce szerinti elfogadása esetén a védéstől el lehet tekinteni.

 

Zárótanítás

A házi tanítási versenyen induló hallgató tanítási órája zárótanításként akkor fogadható el, ha az bizottság előtt történik. Amennyiben erre az órára kapott érdemjegy a hallgatónak nem megfelelő, úgy azt a normál zárótanítási időszakban ismételt tanítással javíthatja.

Az országos tanítási versenyen való szereplés a zárótanítás értékelésénél további feltétel nélkül kerül elfogadásra, és 5 (jeles) osztályzattal minősítjük.

 

Távolmaradás

A záróvizsgáról való távolmaradás esetén a hallgató leghamarabb a kar által meghatározott következő záróvizsga-időszakban tehet vizsgát.

 

Minőségbiztosítás

A végzős hallgatók a záróvizsgát követően kitöltik az intézet/szakcsoport által összeállított minőségbiztosítási (a hallgatói elégedettséget mérő) kérdőívet.

A záróvizsga-elnökök/külső bizottsági tagok szintén kérdőív kitöltésével segítik az intézet minőségbiztosítási munkáját.