MAPLE
a gyakorlatban



Tanszékünk weblapjain más témakörök leírása közben töbh elyütt közöljük azokat a MAPLE forrásfájlokat is, amelyek az adott rajz, vagy számolási feladat elkészítésénél használtunk. Azoknak a látogatóinknak a kedvéért, akik a MAPLE alkalmazások szempontjából szeretnék áttekinteni weboldalainkat, itt összegyûjtöttük az ilyen vonatkozású anyagainkat.

Ezen túlmenõen  bemutatunk néhány további kisebb - nagyobb MAPLE forrásfájlt, amelyek nem részei más, önálló témáknak.

Végül bemutatunk néhány olyan webhelyet, ahol ugyancsak találhatók érdeklõdésre számot tartó MAPLE anyagok.

A fájlok letöltése a szokásos módon történhet. Az alkalmazott böngészõtõl függõen elõfordulhat, hogy az  *.mws kiterjesztésû fájl megjelenik a képernyõn, ahelyett, hogy a böngészõ felajánlaná a letöltését. Ez bizony nem túl érdekfeszítõ olvasmány,  letöltése viszont így is lehetséges.

Látogatóinkról feltételezzük, hogy többé-kevésbé ismerik a MAPLE rendszert, legalább annyira, hogy biztonsággal tudják futtatni  - alkalmasint módosítani, továbbfejleszteni  - az itt közölt fájlokat.

Nem ígérjük, hogy az itt összeállított anyag alkalmas a MAPLE rendszeres, szisztematikus tanulására. Ugyanakkor reméljük, hogy minden érdeklõdõ látogatónk megtalálja a számára érdekes, "emészthetõ" anyagot, amelybõl ötleteket merít saját munkáihoz.

Mindehez jó munkát, az önálló felfedezés örömét kívánja a gyûjtemény összeállítója:

dr. Szilassi Lajos

A tanszékünk címlapján található animált gif  fájlról itt írtunk kissé részletesebben. Ezek a fájlok az alábbi forrásprogramokkal készültek:



 
 

 Bemutatunk néhány további animációt, melyek különbözõ témakörökhöz kapcsolódnak. Forrásprogramjaik közül csak azt adjuk itt meg, amely másutt nem szerepel.


Egy tetraéderekbõl álló mozgatható konstrukciót vizsgáltunk a MAPLE eszközeivel. Az ehhez kapcsolódó   forrásfájl szándékaink szerint igen tanulságos lehet a MAPLE alkalmazói részére.

hat.wms

Egy érdekes geometriai alakzat, az  oloid
 
        oloid.mws


A szabályos toroidokról szóló anyagunk három  MAPLE fáj alapján készült:

E témakörön belüli önálló téma: a  Császár poliéderek elõállítása alapos matematikai és programkészítési meggondolásokat igényelt. Ezzel kapcsolatban egy "elõkészítõ" és egy "élesben" mûködõ forrásprogram készült:

A Möbius szalagról és a Klein-kancsóról szóló anyagunkban nyolc MAPLE fájl alkalmazásával készült. Nem tartjuk szükségesnek, hogy ezek mindegyikét itt újból felsoroljuk.
 



 

A Pécsi Tudományegyetem   Pollack Mihály Mûszaki Fõiskolai Karának a   Matematika Tanszékén   Dr. Klincsik Mihály és munkatársai igen értékes, tanulásra kiválóan alkalmas anyagot állítottak össze a MAPLE alapjairól és alkalmazási lehetõségeirõl.  Melegen ajánljuk minden érdeklõdõ figyelmébe.

http://matek.pmmfk.pte.hu/gepesz/matek3/index.htm


Vissza:

Szegedi Tudományegyetem
Juhász Gyula Tanárképzõ Fõiskolai Kara
Matematikai Tanszék